שאלות ותשובות בנושא אטופיק דרמטיטיס

מומלץ שאת ההבחנה יעשה רופא ממחה ויתווה טיפול. מומלץ לרחוץ בתכשיר ניטרלי (ph5) שלא ייבש את העור. להימנע ממוצרים עם חומרי בישום, פרבנים (חומרים משמרים)  וחומרי קצף. לאחר האמבטיה לספוג את העור בעדינות ולמרוח קרם או משחה לפי מצב העור. קרם עם חומר פעיל לעור דלקתי ומפריש. משחה שומנית לעור יבש. לפני שימוש בתכשיר חדש, מומלץ למרוח על שטח עור קטן ובמידה והעור מגיב באופן חיובי.

 סטרואידים הם חומרים אשר באמצעות "הרדמה" של מערכת החיסון, מאפשר הרגעה של פריחה / גרד והתגובתיות הגבוהה של מערכת החיסון לחדירת אלרגן לעור.

הדבר החשוב ביותר בנושא התמודדות עם אטופיק דרמטיטיס הוא "כל מה שעובד עבורך הוא טוב!"
אנו מתמחים בהתמודדות עם אטופיק כהתוויה טיפולית הנובעת מתפיסתה של הרפואה המערבית, כלומר, טכניקות ומוצרים אשר משקמים את העור ומרחיקים אלרגנים מהעור.
בנוסף טיפול שוטף בעור ובסביבת הבית על מנת למזער מגע בין העור ואלרגן.
בהחלט קיימים מקרים בהם "טיפול פנימי" באמצעות דיקור סיני, הומיאופתיה, תזונה, טיפול רגשי או כל גישה טיפולית אחרת יתנו תוצאות טובות, המוצרים שלנו תומכים ומחזקים כל גישה רפואית מכיוון שמפחיתים משמעותית את המפגש של אלרגן עם העור.

אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה כרונית מולדת (פגם בעור). היא נעלמת כאשר הגוף "מחליט". משמע- אין חוקים ואין סיסטמה. כאשר הגוף מצליח לחזק את העור ולא לתת לפגם בעור לנהל את תגובותיו, העור ניכנס להפוגה, שאורכה אינו ידוע. ככל שניטיב לטפל ולחזק העור בגיל צעיר הסיכוי כי תהייה הפוגה ארוכת טווח גדול יותר.
סטאטיסטית התפלגות המחלה בישראל: 20% מאוכלוסיית הילדים עד גיל 18 . כאשר מתוכם 60% "ירפאו" עד גיל 6 .
10% מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל מתמודדים באטופיק דרמטיטיס
המגמה הנה בעליה מובהקת בעולם המערבי המתועש.

לאטופיק אין טיפול אחיד או יחיד. כל מקרה לגופו. המרוץ אחרי קרם / משחה ללא ידע מקדים יגרום לבזבוז כסף ותסכול. יש צורך בהתוויה רפואית לגבי מתי להשתמש בקרם(בסיס מים) ומתי במשחה (בסיס שמן) בנוסף בדיקה אישית איזה "שמנים" מתאימים במקרה האישי. ישנם שמנים מינרלים, שמנים צמחיים ב"מיצוי חם" שמנים צמחיים ב"מיצוי קר" , זו הבדיקה הראשונה שצריכה להעשות ורק אחר כך בחינת המוצר הספציפי המתאים. סטאטיסטית ניתן לומר שעבור האטופיק דרמטיטיס השמנים המינרלים נמצאו כמתאימים יותר.
הטיפול באטופיק דרמטיטיס ובמקביל לפעול על מנת להקטין או למנוע מגע עם אלרגנים הנמצאים בסביבת הגוף ובאים אתו במגע: האלרגנים שנמצאים בבגדים, בנוזל הכביסה, קרדית האבק, פריחה, אלרגנים מבעלי חיים, ועוד…. יש צורך במעגל טיפול כולל על מנת לתמוך ולשקם את העור. אטופיק דרמטיטיס היא מחלה מולדת ואין לה לעת עתה מרפא. ניתן להגיע למצבי הפוגה עם טיפול הוליסטי מתאים.

אטופיק היא מחלה כרונית מולדת, שהיא שילוב של פגם בשכבת העור החיצונית, תפקוד לקוי של מערכת החיסון ונטייה גנטית. כתוצאה משילוב זה העור שאינו מסוגל לשמור על הלחות,מנדף מים,מתייבש ונסדק, ומאפשר חדירת מזהמים / אלרגנים.
אלרגנים הנם חלבונים / חומרים המצויים בסביבת החיים שלנו, הגורמים לגירוי וגרד וכך נוצרת פריחה ודלקת. המערכת החיסונית מזהה חדירה של אלרגן ומגיבה כאילו יש התקפה זיהומית גדולה על הגוף. אלרגנים נפוצים : קרדית אבק הבית, אבקני פריחה, שאריות צואה של חיות הבית (כלבים חתולים אוגרים…), לטקס המצוי בכל מוצרי הטקסטיל (כולל המוגדרים 100% כותנה),שמפו,סבון, נוזל כביסה , מרכך…….

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה אימונולוגית. בה מערכת החיסון נמצאת בתיפקוד יתר ולכן מגיבה בתגובתיות יתר של הורמונים,אנטיגנים וחומרים נוספים לגירויים חיצוניים. בתגובה לחדירת אלרגן חיצוני שיוצרת גרד ופריחה בעור.
מכיוון שזו אינה מחלה אלרגית אין אלרגן ספציפי אשר מייצר את התלקחות התגובה.מגוון החומרים המעוררים התקף,הוא רחב מאוד, מגוון ולא בהכרח מאובחן. הסובלים מאטופיק מגלים תגובה אלרגית למגוון רחב של חומרים/ריחות/טעמים, ללא סיסטמה.

רק רופא עור ממחה יכול לאבחן אטופיק דרמטיטיס. שני פרמטרים מעידים כל כך: יובש של העור וגרד. פריחה בפני עצמה, גרד בפני עצמו וכו' אינם מעידים על נוכחות אטופיק. ההבחנה יחסית קלה, מציאת הטיפול האישי המתאים קשה יותר

פריחה וגרד המעוררים דלקת שיכולה להזדהם.גרד מטריד בעיקר בשעות הלילה שאינו מאפשר שינה רציפה ורגועה. תלות במשחות/קרמים ומוצרים להקלה בזמן התקף ובזמן טיפול משמר .
חוסר שינה גורם לעייפות וחוסר שקט אצל החולה ואצל בני המשפחה במיוחד אם מדובר בילדים חולים
שיבוש בסדר היום, שיבוש במערכות יחסים בבית, חוסר שינה שעשוי לפגוע בגדילה והתפתחות, חרדה,בושה, דימוי עצמי נמוך ,בעיות חברתיות ,מגבלות שונות בחיי היום יום (משחק בחול לדוגמה)
הוצאות כספיות גדולות.

כמו לכל אדם רגיל ובריא. יש להימנע לחשיפה בשעות בהן הקרינה חזקה ומסוכנת. הבעיה עם החשיפה לשמש אצל חולי אטופיק דרמטיטיס היא ההזעה שמעוררת גירוי בעור.

כן, אטופייק היא מחלה מולדת. רק כאשר מתפרץ התקף, ניתן לדעת כי חולים בה.  ילדים אשר מי מבני המשפחה סובל מאטופיק/אלרגיה,נמצאים בקבוצת סיכון ולכן מומלץ כבר מהיוולדם לעשות טיפול מונע ולמרוח מוצרים  על בסיס שמן מספר פעמים ביום על מנת לחזק את העור. כך מרוויחים מניעה בהיבט הפיזיולוגי וכן שעת פינוק לילד שזוכה לחוויה מרגיעה . רוגע- גם הוא אפקט מונע .

אי אפשר לדעת מראש אצל ילד אם הוא חולה, עד שהאטופיק דרמטיטיס לא מתפרץ.

השימוש בקרם או משחה הוא בהתאם למצב העור.
במצב שבו העור "רטוב"- דלקתי,פצוע,הפרשות, יש צורך ליבש את האזור, ע"י קרם על בסיס מים (70% מים) המכיל גם חומר פעיל לריפוי.
במצב שבו העור יבש ומגרד, או כחלק מהשגרה הקבועה, יש צורך להזין את העור בלחות ולן מומלץ להשתמש במשחה על בסיס שמן (עד 20% מים).
קיים מגוון רחב של קרמים ומשחות מותאמים לטיפול בעור של חולה אטופיק. כל אחד מגיב אחרת ולכן ההתאמה היא אינדבידואלית. אם קרם או משחה כלשהי טובים-להשתמש. לא בהכרח שיתאים למישהו אחר.
בנוסף ולא פחות חשוב ללמוד באופן אישי איזה מקור של השמנים המרכיבים את הקרמים והמשחות מתאים למקרה האישי . שמנים מינרלים / שמנים צמחיים במיצוי חם / שמנים צמחיים במיצוי קר .

קרם הוא תכשיר לחות על בסיס מים. (70% מים) ומתאים למצבים שבהם העור דלקתי.

משחה היא לחות על בסיס שמן (70% שמן)ומתאימה למצבים בהם העור יבש וסדוק.

הטיפול באטופיק דורש טיפול ממוקד בעת ההתקף וראיה הוליסטית המטפלת בשילוב ואינטגרציה במעגל הבא במגע עם העור.כל עוד יש אלרגנים הבאים במגע עם העור הוא יהיה חשוף פגיע ורגיש , לא יגיב לטיפול של קרם/משחה, או שלאחר סיום הטיפול יתפרץ התקף מחדש.
לכן חשוב מאוד לשמור על עור עם שכבת מגן שומנית דקה, ביגוד ללא אלרגניים, קליל ואוורירי. נוזל כביסה מנטרל אלרגנים. מצעים וכל הקשור בטקסטיל בחדר- שאינו מאפשר הצטברות קרדית אבק. מנטרלי אבק ואלרגנים בחלל הבית, טמפרטורה ולחות מאוזנים בחדר.

לאחר שרופא העור הממחה , יאבחן שאכן מדובר באטופיק דרמטיטיס יותווה תהליך טיפולי אשר יטפל בהרגעה ראשונית וטיפול מתמשך אשר יאפשר איכות חיים סבירה למתמודדים ובני משפחתם.
יש להבין שכל מקרא לגופו התוויה טיפולית שטובה לאחד לא בהכרח תהיה טובה לאחר. בנוסף יש להתאים את הטיפול למצב בו נמצא המתמודד בזמן אמיתי.
בדרך כלל הטיפול יכלול : טיפול תרופתי ראשוני על מנת להתמודד עם המצב הקיצוני כולל אפשרות לטיפול בסטרואידים וחמרים אנטי דלקתיים + תמהיל של קרם ומשחות .
מעבר לכך הבנה של הגורמים והתמודדות עם סביבת החיים, כלומר התמודדות עם אלרגנים אשר "מדליקים" את האטופיק (קרדית אבק הבית, אבקני צמחים, חומרי ניקוי,סבונים ,חומרים הנמצאים במוצרי הטכסטיל (לטקס) בביגוד,ספות, וילונות שטיחים……)
בנוסף טכניקה של "חבישה רטובה" ו/או "חבישה יבשה" באמצעות ביגוד רפואי.
טיפול באלרגנים בבית על ידי: תוסף כביסה,תרסיס מנטרל אלרגנים מבדים, חומר מנטרל אלרגנים ממשטחים. מגן מזרון ומצעים מכותנה רפואית כנגד קרדית האבק ואלרגנים שמקורם בבדים ובצבעים.

משחה מכילה חומר סטרואידי שהוא חומר פעיל המאט/מרדים את פעילות מערכת החיסון. בד"כ מומלץ להשתמש בה במינון קטן כשהיא מהולה עם משחה שומנית ועם קרם אנטיביוטי לריפוי הדלקת. המשחה נשארת על שכבת העור החיצונית ואינה נספגת בעור וחודרת לגוף. יחד עם זאת פעילה על העור ומרגיעה את מערכת החיסון .

כאשר חודר אלרגן לגוף, הגוף מפעיל אנטיגן שמפריש חומר "היסטמין" על מנת לתקוף אותו. אנטי היסטמין נקשר להיסטמין מנטרל אותו וכך למעשה נירגע הגירוי. פעולתו ממוקדת וקצרה.

חבישה רטובה היא טכניקת טיפול יעילה המשלבת הלבשת בגד רפואי /תחבושת על הגוף, אחרי מקלחת לאחר מריחת קרם או משחה (בהתאם להמלצת הרופא) על העור. תפקידה לקרר את העור ,לרסן את הגרד ומאפשרת למשחה/קרם להיספג היטב בגוף ולהיות פעילים טיפולית.   הלחות והקירור נשמרים לאורך זמן. כך מתאפשר לעור לנוח מכל פעילות הכרוכה במגע שלו עם החוץ ולהתמסר להחלמה וריפוי. לטכניקה זו אפקט הרגעה גבוה ומהיר מאוד.

כן. העור האטופי סובל מכשל ביצור שכבת השומן,ולכן גם בהפוגה הוא מאוד יבש ונמצא בסיכון לחדירת אלרגנים ולהתפרצות. מריחת משחה שומנית על בסיס קבוע ויום יומי חיונית להגנה על העור, חיזוק ושיקום . מפחיתה את הסיכון להתפרצות.

 ככל שהאבחנה , הטיפול בהתקף והקפדה על עור מטופל (לחות מאוזנת) מוקדמים יותר, הסיכוי לכך קטן. ניתן לומר שחולי אטופיק דרמטיטס בסבירות גבוה  יותר מאחרים לפתח מחלות אסמטיות בגלל היותם חשופים ורגישים לאלרגניים.

האטופיק דרמטיטיס נגרם מפגם בשכבת העור החיצונית שבאה במגע עם החוץ.יש מקרים בהם ההתפרצות המשמעותית מתרחשת בהריון או אחרי לידה בעקבות שינויים הורמונאליים. בד"כ בניסיון להיזכר בילדות נמצא כי היו מקרים של התפרצויות מוגבלות. הידיים מטבע השגרה באות במגע מרובה עם חומרים שונים ומים מה שגורם גם ליבוש העור וגם לאינטראקציה גדולה יותר עם חומרים שעשויים להזיק אלרגנים . אצל הסובלים מאטופיק דרמטיטיס הרגישות היא גדולה יותר. צריך להשתמש בחומרי ניקוי נטולי מזהמים היכולים להגביר את הגירוי של העור. למרוח משחה שומנית שתגן על העור: גם תחזיר לו את הלחות ותגן מפני חדירת מזהמים. על מנת לשמור שהקרם/משחה ישארו על העור לאורך זמן יפעלו היטב, ולא ישביתו תפקוד,יש כפפות מיוחדות ,מחומר מיוחד .

זו שאלה קשה, לדעתנו הדבר החשוב ביותר הוא הבנת מנגנון המחלה. הסיבה הנה שמתוך כך ניתן יהיה לנהל איכות חיים סבירה ללא מרוץ ובזבוז כסף רב על פתרונות שלא בהכרח מתאימים לכם באופן אישי. מעבר לזה לשמור על עור מוגן ולח!!!!להקפיד למרוח מספר פעמים ביום.לטפל הוליסטית ולנטרל ככל שניתן מגע עם אלרגנים שבאים במגע עם העור ע"י ביגוד מתאים,נוזלי כביסה, מצעים, ומנטרלי אלרגנים נוספים.

כלל השמנים הנם שמנים טבעיים. מקורות השמנים הם: מן החי (לא רלוונטי במקרה של אטופיק) שמנים מינרלים (מן האדמה), שמנים מן הצומח בזיקוק חם, שמנים מן הצומח בזיקוק קר.
הסובלים מאטופיק מגלים רגישות ואלרגיה להמון אלרגניים מן הטבע והצומח. דווקא בגלל רגישות זו
יש להיות ערניים לגבי חומרים/שמנים /משחות מן הצומח . סטאטיסטית במקרים של אטופיק דרמטיטיס היעילות הגדולה ביותר היא דווקא עם שמנים מינרלים.

אם הילד אלרגי  למוצר מסוים, כמובן שצריך להימנע. ובכל מקרה תזונה בריאה תמיד מומלצת .

מומלץ להימנע ממזונות חומציים (כמו ירקות סולניים)כדי למנוע השפעה על חומציות העור או מחממים (בשר ,חריף וכד') שיכולים להגביר תחושת חום בעור, כל אלו יכולים לגרום לגירוי ועירור גרד אצל אטופיים. התזונה לכשעצמה אינה גורם משמעותי להתפרצות התלקחות האטופיק דרמטיטיס , אלה חדירה של אלרגן חיצוני לעור.

כל סבון/שמן שאינו גורם לתגובת גירוי. בד"כ מוצרים נטולי חומרים משמרים ומבשמים. חשוב כי הסבון יאפשר שמירה על עור "בסיסי"  (ph5), כך העור שומר על איזון ומפחית אפשרות לגירוי.

אין קשר. חיסון חשוב וחיוני. מאז הומצאו החיסונים יש ירידה דראסטית בתמותת ילדים ותינוקות. מי שמגיב לחיסון לא טוב, מגיב כך ללא קשר לאטופיק.

גם מוצרים שמוגדרים כ 100% כותנה עוברים בתהליך העיבוד של הסיב,הבד והבגד שימוש בכימיקלים ולטקס שהוא אלרגן נפוץ. בנוסף הפגמנטים בהם צובעים את הבדים ידועים כאלרגנים . חשוב להקפיד על כותנה רפואית/טבעית  שבתהליך היצור שלה  לא מעורבים  חומרים שאינם טבעיים. קיימים גם מוצרים 100% כותנה אורגנית, מוצר כזה יהיה מסומן בתו התקן GOTS'  אם אין את סימון התקן , זה לא מוצר אורגני. כיום קיימים מוצרים המיוצרים מויסקוזה טבעית (תאית), שהיא פיתוח מיוחד לטובת המתמודדים עם אטופיק ובעיות עור.

קרדית האבק היא, ייצור חי בילתי נראה לעין, החי בבית. ניזון מתאי עור יבש הנושרים מאיתנו.סביבת החיים שלו היא מזרונים, ספות וילונות ,שטיחים…מתיישב בתוך ובין בדים וריפודים בסביבה חמה ולחה. הרגישות היא לחלבון שבצואת הקרדית (שמטילה אותו כ -20 פעמים ביום). אלו נדבקים למצעים,כריות,מזרונים,ריפודים ומהווים אלרגן טורדני,קרדית האבק הנו  האלרגן הנפוץ ביותר.קשה מאוד להיפטר מהקרדית ותוצריה וההמלצה לטפל היא שילוב של כיסויים חוסמי קרדית האבק ומנטרלי אלרגנים בשלב הכביסה ובריסוס על מוצרי טקסטיל בבית.

קיימים היום מוצרים המונעים את הצטברות הקרדית  ולוכדים אותה. כיסויים למזרונים,שמיכות,כריות וכן מצעים  מותאמים .  יש בנמצא ספריי מנטרל המונע הצטברותה על ריפודים,רהיטים ווילונות. שימוש באלו מהווה מעגל הגנה משמעותי באטופיק.הטיפול כנגד קרדית האבק הנו במחזורים של 3-4 שבועות.

כן בהחלט.חשוב מאוד לגדל ילדים בסביבת בעלי חיים. במקרים בהם מזהים מקור להתפרצות הנובע מחיות מחמד, יש מוצרים יעודיים לניטרול חלבוני האלרגנים של בעלי החיים. אלו נמצאים ברוק,בשתן,בקשקשים ועל הפרווה שלהם. ע"י שימוש בתרסיס (בתדירות של פעם ב 2-3 שבועות) האלרגנים מנוטרלים ואינם מהוים גורם התפרצות.

מקרה של אישה עם אטופיק בדרגה גבוהה – אחרי שעה התחיל גרוד עד כדי כך שלא יכלה לשאת והורידה את הבגד.

יש מקרים של אטופיק קשה בו חבישה רטובה לא מתאימה מיכיוון ונוצר חום גבוה מיידי ומכך הגרוד. בכללי תפקיד החבישה הרטובה להזין את הקרם/ משחה באופן מיטבי והכי אפקטיבילעור, אלה שמתאים להם (בעיקר מקרים קלים ובנוניים וחלק מסויים מהמקרים הקשים)חווים שיפורים מהירים מאוד, כאלה שפוגשים גרוד בזמן קצר, צריכים להשתמש רק בחבישה יבשה (אלה הנחיות מנסיונן של האחיות המעשיות באנגליה)

בכללי במקום בו עובר הראש ברוב המחלט של המקרים אין תחושה של אי נוחות. במקרים בהם זו התחושה (לבדוק במקרה של ילדים שזו למעשה אמירה "ריגשית" ואז חשוב לייצר חוויה סביב טובה סביב כל נושא הטיפול באטופיק על כל רבדיו) בנוסף, בארצות שונות היחס מימדים / גיל שונה (אנחנו פוגשים את זה גם בארה"ב) ממלץ להתאים את מוצרי סקיניז על בסיס מדידה!

  • יש מס מרכיבים בהתייחסות לנושא זה:
  • בשימוש יומיומי הבגד יחזיק 20- 50 כביסות ההשתנות תלויה בהרכב הכימי השונה של הקרמים והמשחות . ממלץ להחליף בין השכבות אם משתמשים כל לילה ולכבס במכונה עם מנטרל אלרגנים לאחר 3-4 שימושים (בזמן ההרטבה לפני החבישה הרטובה בעצם שוטפים את הבגד)
  • במקרה של שימוש חבישה יבשה עם כמות קרם/משחה רגילים – אין צורך לכבס כל יום אלה בין 4-7 ימים. מעבר לזה מתפתחות בקטריות בגלל הקרם/משחה.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם