אטופיק דרמטיטיס- מהגוף החוצה מעגלי הטיפול

סרטון ד"ר אביקם הראל בראיון עם פרופ' קרסו


אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) היא מחלת עור כרונית מולדת הבאה לידי ביטוי בסימפטומים של גרד/גירוי היכולים להתפתח לפריחה,עור אדמומי,דלקת ו זיהום בעור הנוצר כתוצאה מגרוד אשר לא ניתן לשליטה.
 עד היום אין הסבר מדעי אחד וברור לסיבות לאטופיק.
ההנחות הרווחות הן ,פגם מולד בעור ,נטייה גנטית, תפקוד לקוי של מערכת החיסון. משמע, שילוב של כשלים במנגנונים שונים המעצימים זה את זה :
תפקוד לקוי ,של שכבת העור החיצונית כ"מגן " – אינו שומר מפני איבוד נוזלים, ואינו מגן בפני חדירת אלרגנים ומזהמים.
בנוסף
מערכת החיסון אשר מגיבה לחדירת אלרגן כאילו ויש חדירה של זיהום ברמה גבוה מאוד ופועלת בהפעלת מגוון רחב של הורמונים,אנטיגנים וחומרים נוספים ובכך בעצם תוקפת את הגוף עצמו ומכאן שהמחלה היא אימונולוגית (ולא אלרגית כפי שמקובל לחשוב).

המחלה באה לידי ביטוי בהתקפים והפוגות לסירוגין, ויש חשיבות בטיפול משולב ולאורך זמן גם במצבי רגיעה.
ידוע, כי במצבי מתח,לחץ ,חרדה ,דאגה ,חוסר אונים,תסכול ועוד גדל הפוטנציאל להתפרצות התקף.(מחזק את הגישה של גוף ונפש אחד הם).

בשל מאפיינים אלו נתקלת הרפואה על כל סוגיה בקושי למצוא "פרוטוקול" טיפולי אחד שייתן מענה,הקלה וריפוי למחלה. מה עוד שאין מרפה למחלה. העור תמיד יישאר פגום, וגם בתקופות של הפוגה הוא יהיה יבש יותר מהמקובל,רגיש,מחוספס ודורש טיפול משמר.
מצב זה "הצמיח" מגוון רחב של דעות,עמדות,המלצות,טיפולים,תכשירים (קרמים,משחות,מוצרי אמבטיה,ניקיון כביסה) מרפאים,מטפלים,רוקחים,בכל תחום אפשרי.
המיקוד הרווח של הטיפול הוא במתן קרמים/משחות (חיצוני),שינוי תזונה,וטיפולים שונים לאיזון פנימי שמוביל לאיזון חיצוני הבא לידי ביטוי במצב העור. (רפואה סינית, וכל מגוון הטיפולים הקיימים).
אין עדויות מחקריות ליעילות הטיפולים האלטרנטיביים אולם קיימות עדויות מהשטח כי לחלק מהמתמודדים הוא בהחלט מקל ומביא להפוגות בהתקפים.
יחד עם זאת, מספר לא מבוטל של מרפאים מהרפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית, דוגלים בעמדה (במיוחד במיקרים קשים) כי חשוב לשלב את הטיפול שלהם עם מניעה באמצעות טיפול בסביבת הבית ולבוש מתאים .
שילוב זה, נאמר, מביא לתוצאות מהירות וטובות ,מפחית צורך בשימוש בתרופות עם תופעות לוואי ,מזרז החלמה של הגוף ומייצר מצבי הפוגה ארוכים ושיפור משמעותי באיכות החיים.
החשוב מכל , הוא לזכור כי המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס מגלים רגישות יתרה למגוון רחב, אקראי, ללא סדר,שיטה או הגיון של אלרגנים ידועים או לא ידועים,מכל סוג שהוא.
מגון אלרגנים גדול נמצא בסביבת החיים הקרובה כמו, קרדית אבק הבית,אבק, עובש, לטקס ,פגמנטים של צבעים בתעשיית הטקסטיל (ביגוד, מצעים,וילונות,ספות…) אלרגנים המצויים באוויר הבית ובחוץ כמו פריחה של צמחים ,עשן ופיח, מוצרים וחומרים שונים איתם נמצאים במגע יומיומי ,מזונות כאלו ואחרים ,צבעי מאכל, חומרים משמרים במזון או בתכשירים קוסמטיים, חומרי ניקוי, נוזל כביסה , כרום, ,ניקל,חומרי בישום ועוד, רשימה ארוכה ואינסופית.
הרגישות יכולה להתגלות בינקות,להתפתח בשלבים מאוחרים יותר,יכולה להישאר,לדעוך, להעלם כפי שהופיעה ללא כל חוקיות.

ולכן, במקביל לטיפול בסימפטומים, מתוך מגוון רחב של אסכולות , מעבר לקרמים ולמשחות, לטיפולים לאיזון וחיזוק המערכת החיסונית ולשמירה על יציבות רגשית נדרש ואףהכרחי
טיפול בסביבת החיים- במעגלי טיפול מגוף והחוצה
אשר יביא להקטנה או מניעה של מגע עם האלרגנים המעוררים את הסימפטום,שהם לא אחד,לא יחיד ולא תמיד ידועים.

 

מעגל הגרד מתחיל בחדירת אלרגן לגוף!!!!
טיפול בסביבת החיים באופן מעגלי-מהגוף החוצה- כטיפול תומך ומונע ,משפר את ההתמודדות עם הסימפטומים בשילוב של כל אסכולה רפואית (קונבנציונאלית/אלטרנטיבית) והוא האפקטיבי ביותר לאורך זמן.
למה הדבר דומה?
להחלטה לנהל אורח חיים "ירוקים" – משמע, בכל תחום בחיינו ניתן לגישה זו להכתיב את המוצרים בהם נשתמש, נרכוש ומה נבחר לבוא איתו במגע. מתוך אותה תפישה אקולוגית – חיים ירוקים- ההתנהלות בכל הבט החיים מהחומרי ועד הערכי תעבור שינוי מתואם .
כך גם בהתמודדות עם האטופיק דרמטיטיס, יש להיערך ולתאם את שגרת היום יום וסביבת החיים מתוך ידיעה והבנה כי נדרשת התבוננות הוליסטית רחבה .

אטופיק קומ הינו מיזם חברתי עסקי שנולד אחרי למידה מעמיקה וצבירת ידע
מהווה שותף לפיתרונות באמצעות הנגשת מידע ומוצרים
במסגרת ליווי והדרכה,שלב אחרי שלב לתועלת ושיפור
איכות החיים של המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס.

המוצרים שלנו נותנים פתרון להתמודדות עם האלרגנים והמזהמים
מייצרים קו הגנה נוסף לעור
מהגוף החוצה!!!

תהליך הטיפול מהגוף החוצה:

1. מעגל ראשון – קרם / משחה . במהלך היום ולאחר אמבטיה קצרה במים פושרים ועם מוצרים מתאימים על מנת שלא לפגוע בשכבת השומן שעל העור ושממילא פגומה. להספיג באמצעות מגבת רכה את העור בעדינות ורכות (לא לנגב) ולמרוח במיידי קרם או משחה.
את המריחה יש לבצע בכיוון אחד ולא למסאג' את העור.

קרם הינו תכשיר על בסיס מים (עד 80%מים ) שמיועד "לשמן" את העור . מכיוון ורובו מכיל מים אשר מתנדפים מהעור במהירות רבה , יש צורך להימרח בתדירות גבוה ולמרוח כמויות נדיבות . באנגליה מקובל להשתמש בכ-חצי ליטר לשבוע לילד.

משחה הינה תכשיר על בסיס שמן (עד 80% שמן) ומיועדת להחזרה ושמירה על לחות העור. מיכיוון והמרכיב הגדול הוא שמן, השאריות בעור ארוכה יותר מקרם במשחה נשתמש גם בזמן הפוגות בהן העור נדרש לתחזוקה שיקום וחיזוק.

נמרח על העור קרם או משחה לפי מצב העור. לפני כל שימוש בתכשיר חדש נעשה ניסוי על שטח עור קטן לוודא שהעור מגיב בחיוב למוצר הספציפי . כלל השמנים הם טבעיים .
סטאטיסטית, דווקא מוצרים על בסיס שמנים מינרלים פועלים טוב יותר (מינרלים, מן האדמה, תזקיקי נפט).
נזכור כי מה שטוב לאחד לא בהכרח טוב לאחר בגלל מגוון האלרגנים הקיימים והמידה המשתנה של הנזק הקיים בעור.

2. מעגל שני – ביגוד רפואי מתוצרת SkINNES UK שההרכב והמגע הייחודי שלו מדמה שכבת עור בריאה וחדשה, וכך הוא מתפקד.

סיב הויסקוזה הבא במגע עם הגוף פותח ע"י חברת SkINNES UK בשילוב עם רופאים הנו טבעי לחלוטין.הויסקוזה הטבעית מיוצרת מתאית שמקורה בעץ.
באנגליה מופיע ב"סל התרופות" ונמכר בבתי מרקחת עם מרשם רופא.

הוא נצמד לעור ברכות ונעימות. לא כולא חום בין הגוף והבגד-מאפשר "פינוי חום וזיעה" מעולה.
חום וזיעה "מדליקים " התפרצות של אטופיק דרמטיטיס.

סיב הויסקוזה הטבעית אינו סופג (בשונה מכותנה) כך שאינו מקבל את טמ"פ הגוף

סיב הויסקוזה הטבעית של SKINNIES גמיש , מתרחב , ללא תפרים וללא כל חיכוך בין העור ה"מגורה" לבין הבגד.- מזרז ריפוי.

טכנולוגית האריגה היחודית מאפשרת התרחבות בזמן תנועת הגוף ובכך מונעת חיכוך בין הגוף לבגד.
על מנת להמחיש למי שאינו מתמודד עם אטופיק דרמטיטיס מדובר בתחושה של חיכוך עם "נייר זכוכית" על פצע.!
הוא גמיש ומאפשר תנועה קלה.

בשל פינוי החום המעולה העור המגורה מתאוורר ואינו מייצר / גורם הזעה.

אינו סופג את הקרם/משחה מהעור, מאפשר – פעולתם לאורך זמן.

סיב הויסקוזה הטבעית של SKINNISE אינו סופג אלרגנים לפנים הסיב – בשילוב קרם/ משחה מהווה למעשה שכבת עור נוספת המגינה מפני חדירת אלרגנים.
בשילוב עם הקרם/ משחה למעשה פועל כמו עור בריא.
מעוצב ומגיע במגוון צבעים (פגמנטים ללא אלרגנים)
לא נראה "בגד של חולים" אין צורך בתחבושות ושרוולים

הביגוד הרפואי של SKINNIES פותח למספר שימושים:
שימוש כהלבשה תחתונה ופיג'מה- בשילוב עם הקרם או המשחה מייצר למעשה שכבת עור נוספת המונעת חדירת אלרגנים ומפנה חום וזיעה מהגוף.
שימוש ל"חבישה רטובה" – טכניקה ידועה ומקובלת בעולם, (בעבר השתמשו בתחבושות ושרוולים מיוחדים) ידוע כמפחית את הסימפטומים בכ- 70%. נלבש על הגוף לאחר מריחת הקרם/משחה כשהוא "רטוב וסחוט" ומעליו שכבת בגד נוסף יבש. כך מושג אפקט נוסף לטיפול ומייעל אותו.
שימוש ל"חבישה יבשה" – לבישת SKINNIES הנה למעשה פעולת חבישה (מקור השם בשימוש שנעשה בעבר בתחבושות) המגנה על העור הרגיש והפגיע ממגע עם אלרגנים מהסביבה החיצונית. ניתן ללבוש ביגוד רגיל מעל הSKINNIESE ובכך לספק הגנה לעור בכל משך היום, בבית ומחוץ לבית.

3. מעגל שלישי –תוסף כביסה מנטרל אלרגנים מתוצרת Allerpet USA –פותח במיוחד לנטרול האלרגנים אשר הצטברו על הביגוד והמצעים. תוסף כביסה Laudry Additive נקשר לחלבוני האלרגנים הנספגים בטכסטיל ומנטרל אותם ללא תופעות לוואי. ניתן לשימוש עם נוזל הכביסה הרגיל, יעיל בכל טמפרטורת מים ומומלץ ע"י מומחי אלרגיה בארה"ב
.שימוש בתוסף זה גורם לכביסה היוצאת מהמכונה לצאת נקייה מאלרגנים.

4. מעגל רביעי – מצעים מגינים ,מגן מזרן ו- מצעים (סדין, ציפה לכרית, כיסוי שמיכה)- מתוצרת BARGOOSE USA מיוצרים בשני קווי מוצר האחד מ 100%כותנה רפואית והשני 100% כותנה רפואית אורגנית ( נושא תו התקן האורגני העולמי GOTS ).
קרדית אבק הבית הנה האלרגן הנפוץ ביותר , אלרגנים אשר מקורם בלטקס, וכימקלים המשמשים בתהליכי ייצור וצביעת הטקסטיל. המצעים המגינים של BARGOOSE USA מגינים מאלרגנים אלה.
המוצרים עשויים כותנה שלאורך כל תהליך היצור אין מעורבות כימיקלים המצויים ברשימת האלרגנים או חומרים שאינם טבעיים. אריגה צפופה מאוד "גריד 133" (מרוח הקטן מ- 6 מיקרון מ') מהוה סנן אשר אינה מאפשרת מעבר של קרדית האבק או אלרגנים אחרים. כיסוי המזרן מהוה חסם מוחלט לקרדית האבק הנמצאת בתוך המזרן. מיוצרים ללא חומרי צבע כלל. נושאי תו תקן ואישור של הרשויות המתאימות בארה"ב.

5. מעגל חמישי – מנטרלי אלרגנים מתוצרת חברת ALLERPET USA פועלים ומנטרלים אלרגנים אשר מקורם בקרדית האבק, אבקני צמחים ועוד…

● אוטם אריגים Fabric Sealer – משמש לנטרול אלרגנים באמצעות התזה / ריסוס על וילונות, שטיחים, ספות….מאפשר ניטרול אלרגנים שמקורם בקרדית האבק כבדיקה לפני רכישה של מצעים מגינים.

● מנקה משטחים Eat My Dust, – משמש ל"ניקוי " משטחי הבית מאלרגנים שהצטברו (בדומה לאבק) . מספיגים סמרטוט נקי מאלרגנים (ממלץ סמרטוט ריצפה רגיל עשוי כותנה אשר נגזר ל-8 חתיכות לשימוש חד פעמי ) ואיתו מנגבים את כלל משטחי הבית בדומה לניגוב אבק רגיל. (שלחנות, ארונות, רהיטי עץ….)

● מנטרל אלרגנים שמקורם בחיות מחמד ALLERPET DOD /CATS/ – מנטרל אלרגנים אשר מקורם ברוק ,בצואה וכשכשי העור של בעלי חיים.מאפשר החזקת חיית מחמד גם כאשר מסתבר כי קיימת אלרגיה אשר מקורה בחיית המחמד טיפול שבועי פשוט ויעיל.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם