איך נתמודד עם היובש והקור בחורף ? עצות והמלצות יעילות

בחורף האוויר קר ויבש ומייצר תנאים מאתגרים למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס.

אז מה חשוב לדעת ומה מומלץ לעשות בחורף?
העור שלנו, הוא האיבר הכי גדול בגוף והוא מורכב מ 64% מים . תפקוד העור ומצבו מושפע מגורמים רבים. ישנן השפעות גנטיות, עליהן אין לנו יכולת לשלוט, וישנן השפעות סביבתיות וחיצוניות אותן אנחנו יכולים לזהות ולטפל.כשמאוד קר והאויר יבש מאוד קשה לשמור על מאזן המים של העור. האוויר הקר היבש והמחומם משפיעים על הצורך והרצון לשתות. העור  מתייבש, נסדק ונפצע  ומאבד את הלחות הטבעית שלו. על אחת כמה וכמה, המצב קשה אצל המתמודדים עם בעיות עור שממילא העור שלהם סובל מנטיה להתייבשות בשל חוסר יכולת להימנע מנידוף יתר של נוזלים.
ניתן לשמור על לחות העור באמצעים חיצוניים כמו שתייה מרובה ומריחת  קרם לחות. חשוב  מאוד להקפיד על שתייה מרובה  ולהקפיד למרוח את העור בתכשיר לחות. אלו פעולות שמאפשרות לשמור על לחות העור באמצעים חיצוניים. מריחת לחות מומלצת  בנדיבות רבה. כמה שיותר – יותר טוב. תפקידו של קרם לחות (בשונה מתפקידו של תכשיר רפואי במרשם רופא) הוא לשקם ולשפר את פעילותו של העור "כמחסום טבעי". בכך הוא שומר על מאזן הלחות של העור ומונע ממנו להתייבש. קרם לחות שומר ומגן על הלחות הקיימת בעור כמו ששמיכה שומרת על חום הגוף.
מה עוד מומלץ?
להימנע עד כמה שניתן מלחשוף את העור לטמפרטורה קרה, אבל גם להגן עליו מפני הרוח, שמייבשת ופוצעת את העור החשוף. עור הפנים יכול להיות מוגן עם צעיף קל. וכפות הידיים – שהעור שלהן הוא מאוד דק ורגיש ליובש, יהיו מוגנות בעזרת כפפות. כך ישמרו גם מהקור והיובש וגם מרטיבות של הגשם. בלילה מומלץ להשתמש בתכשיר עשיר. זוהי פעולת השימור והמניעה החשובה ביותר . כל תכשירי הלחות מכילים מרכיבים שומניים ומים. היחס בין אלו שונה מתכשיר לתכשיר. ככל שהעור יבש יותר, מומלץ שמרכיב השמן בתכשיר יהיה משמעותי יותר. בלילה, כאשר אנו מורחים את העור לשעות ארוכות, קרם לחות עשיר בשמנים יעיל יותר ובעל ערך גבוה יותר.למרות שבמזג אויר קר, אמבטיה חמה יכולה לפנק, מומלץ גם בחורף על  רחצה קצרה במים פושרים בסבון נעים שלא יגרה את העור. המים מייבשים את העור ולכן חשוב מאוד למרוח מיידית תכשיר לחות בנדיבות. למשתמשים בשמן אמבט – חשוב לשטוף היטב מהעור בסיום הרחצה. השמן אינו מנקה, הוא מקטין את אפקט הייבוש של המים.
כמה ואיך לחמם את הבית?
גם בחורף חשוב לשמור על טמפרטורה "קרירה" , חדר מאוורר ועל מאזן לחות שלא יאפשר יבוש או הזעה. שימוש במכשיר אדים מלחח את האוויר בחדר ומקטין את יבוש העור. מומלץ לשים מכשיר אדים בכל חדר. כבר ב  30-35% אחוזי לחות, נרגיש הקלה ברכי הנשימה ובעור. מומלץ למלא את המכשיר במים מזוקקים ולהקפיד על ניקוי המכשיר והחלפת מים באופן תכוף, על מנת להימנע מהצטברות עובש, אבנית ובקטריות. למרות הקור, תמיד להשאיר כניסת אוויר צח ולשמור על אוורור ובכך למנוע התרבות חיידקים,קרדיות,עבשים ועוד.
ומה נלבש?
מומלץ להימנע מללבוש בגדים עבים ומחממים. ולתת שימת לב מיוחדת לבדים מהם מיוצרים הבגדים. מומלץ שימוש בתחבושת בגד Skinnieis כשכבת בסיס מגנה ומעליה בגד נעים וקליל.
והכי חשוב!!!! לדעת ולהבין הטיפול במחלה הוא בראש ובראשונה בסביבת החיים שלנו: התנהלות נכונה להגנה על העור מפני גורמים מגרים  באמצעים שאינם רפואיים אלא בשינויים בסביבה. הדרכה כיצד לטפל בעת התקף חריף, מה עושים בעת שימור ומניעה, כיצד להתמודד עם הגרד הלילי .הרחקה של אלרגנים בלתי ספציפיים (סבונים ותכשירים מגרים, חום,זיעה,הזעה, בדים סינטטיים, אבק, דשא ועוד) הרחקת אלרגנים ספציפיים וכל אלו בשילוב טיפול תרופתי שהוא טיפול משלים ,שיכול מאוד לסייע אך חייב להיות משולב עם כלל המרכיבים הנוספים על מנת להגיע להצלחה. 

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם