אלרגנים וגורמים מגרים מהסביבה, למה הכוונה ומה ההבדל?

מה זה אלרגנים?  
אלרגנים הם  כל חומר   שיכול  לגרום  לתגובה אלרגית על ידי הפעלת מערכת החיסון לפעילות יתר שלה.  האלרגן יכול לחדור  לגוף לרוב דרך מערכת הנשימה, דרך המזון. לא פעם נמצא כי האלרגן גורם גם לתגובת גירוי בעור.  לא קיימת רשימה מוגדרת של כל החומרים האלרגנים שכן כמעט כל חומר עשוי להיות אלרגן והרגישויות הן שונות באנשים שונים. הדרך להתמודד עם אלרגיה היא זיהוי חומר שמעורר אלרגיה והרחקתו מהסביבה שלנו. לדוגמא, אם אנו חווים תגובת גירוי כתוצאה ממאכל מוצרי חלב. ברגע שנסיר את החלב מהתפריט, לא נגיב יותר בתגובה אלרגית והסימפטומים יעלמו.אז גם נדע כי מקור הבעיה היה אלרגיה ולא מחלה אחרת.
מה זה גורמים  מגרים מהסביבה?
גורמים מגרים אלו יכולים להיות  החומרים,הבדים, הריחות וכל מה שמצוי בסביבה שלנו ושעשוי לגרום לגירוי. אלו יכולים להיות גורמים מגרים שאנו יכולים לזהות כמו חום,לחות,זיעה,יובש וקור קיצוניים,אבק,עובש,קרדית האבק,אלרגנים מרחפים מצמחים, מקשקשים של חיות מחמד, עשן פיח ועוד. גורמים מגרים נמצא גם ובעיקר ככימיקלים, במוצרי הרחצה והטואליטקה, ביגוד, תכשירי כביסה, מוצרי ניקיון הבית, מצעים.
אטופיק דרמטיטיס היא מחלה אוטואימונית ולא מחלה אלרגית
מחלה אלרגית היא מחלה שבה יש אלרגן ספיציפי שמגע שלו בעור גורם לתגובה אלרגית. הרחקת האלרגן עוצרת ומונעת את התגובה האלרגית, וכל עוד לא נבוא איתו במגע, לא נגיב בתגובה אלרגית
מחלה אוטואימונית היא מחלה שבה מערכת החיסון מזהה מגוון רחב  ובלתי ספיצפי כחומרים "שתוקפים" את הגוף, והיא פועלת נגדם בהפעלת כל מערכת החיסון בעוצמה למרות שבפועל אין כל סכנה מהם. (זהו התהליך הדלקתי- ההתקף, שאנו חווים)אטופיק ידועה ומוכרת כמחלה סביבתית. משמע, היא מתפרצת בגלל גורמים סביבתיים. כאשר קיים המרכיב הגנטי ותיפקוד העור פגום, קיים פוטנציאל, והוא מגיב לגורמים סביבתיים חיצוניים. כולנו יודעים לומר כי אנחנו חווים התפרצות או החמרה בשינויי מזג אויר, בחום,בקור, כשמרחנו קרם,כשהשתמשנו בסבון מסויים או שהחלפנו את אבקת הכביסה. אנחנו יודעים לזהות כי הבד שממנו עשוי הבגד גורם לגירוי, כי המשחק בדשא, בארגז החול מחמיר ועוד ועוד…. אפילו יציאה לחופשה, לא פעם גורמת לעור להגיב בחריפות. כל אלו הם גורמים סביבתיים חיצוניים!!!!
*בשנות ה-60 רק כ 5% מהאוכלוסיה התמודדה עם אטופיק דרמטיטיס, כיום מדובר על כ-20% מהאוכלוסיה, ועוד היד נטויה.
*ידוע כי ישנם אזורים בהם אחוזי התחלואה קטנים מאוד. מהגרים מאותם אזורים,אשר עוברים לחיות באזורים מערביים, מפתחים את אותם הסימפטומים ומשווים את אחוזי התחלואה לכלל האוכלוסיה המקומית.
תהליך ברור גורמים מגרים אישי שבו הוא השלב הקריטי אחרי האבחנה הרפואית וההמלצות הרפואיות שתקבלו. ברור אישי מאפשר לכל אחד לזהות מהם הגורמים המגרים את העור שלו, איזה תכשיר מתאים ונעים ומסייע לו ,ועל ידי כך מאפשר יכולת לנהל את המחלה ולשלוט בה בדרך שמאפשרת שמירה מיטבית על שגרת החיים.

ברור הגורמים המגרים  חוסך התרוצצות אחרי עוד ועוד מטפלים,מרפאים,מוצרים ותכשירים ומאפשר לכל אחד ,אצלו בבית, בתוך שגרת חייו להתמודד ולשפר את איכות החיים.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם