האם פסוריאזיס היא מחלה מדבקת

האם פסוריאזיס היא מחלה מדבקת?

נתחיל בשורה התחתונה: התשובה לשאלה האם פסוריאזיס היא מחלה מדבקת, היא: לא! אין שום סיכוי להדביק אחרים בפסוריאזיס, ואם אתם מודאגים כי לבן הזוג או לחברה שלכם יש את המחלה, אתם יכולים להיות רגועים. לא תוכלו לקבל ממנו או ממנה את המחלה גם אם תתחבקו איתם, תתנשקו או תקיימו יחסי מין. לצערנו, יש עדיין אנשים הסבורים כי פסוריאזיס מדבק אבל כל מה שצריך לעשות הוא רק לשאול רופא או לקרוא חומר מקצועי באינטרנט בשביל להבין שאין שום דבר מאחורי השמועה הזאת.

אכן, יש הרבה דברים שאנשים לא יודעים על המחלה, לא רק האם פסוריאזיס מדבק אלא גם לגבי מחלות ובעיות אחרות הקשורות בה, גורמי סיכון שלא כולם מכירים וכדומה. אז בשביל לעשות בשבילכם סדר בדברים נביא להלן כמה עובדות.

כמה עובדות על פסוריאזיס

  • שילוב של כמה גורמים – עדיין לא ידועים הגורמים המדויקים לפסוריאזיס, אך כן ידוע שהיא מערבת היבטים גנטיים, תגובת יתר של המערכת החיסונית, והתחלקות מהירה מדי של תאי העור – מה שמייצר את הדלקת ואת התסמינים הנלווים לה.
  • לא פסוריאזיס אחת – יש סוגים שונים של המחלה, הנבדלים זה מזה במקום הפגיעה, בשטח הפגיעה ובחומרת התסמינים. ביניהם יש סוגי מחלות כמו פסוריאזיס טיפתית שמתפרצים בעקבות זיהומים של וירוסים וחיידקים, ויש כאלו המערבים נגעים מוגלתיים. יחד עם זאת, גם סוגים אלו של המחלה אינם מדבקים בשום אופן. למשל, אתם יכולים להידבק מחולה פסוריאזיס בדלקת גרון שהובילה להתפרצות, אולם לא בפסוריאזיס עצמה.
  • תחלואה נלווית – פסוריאזיס נמצאה קשורה במחלות ומצבים בריאותיים שונים, כאשר לעיתים היא מופיעה לפניהם ולעיתים אחריהם. למשל, היא נמצאה קשורה ללחץ דם גבוה, לדלקת פרקים, למחלות כרוניות של הריאות, להשמנת יתר, לסוכרת ועוד. גם כאן, כפי שאתם יכולים לראות, מדובר במחלות שאינן מדבקות.
  • אורחות החיים משפיעות – אם יש לכם בן משפחה, בן זוג או חברים הסובלים לפסוריאזיס, תוכלו לעזור להם על ידי כך שתעודדו אותם לשמירה על אורח חיים בריא. הדבר טוב לבריאות ולהרגשה הכללית בכלל ולמחלה זו בפרט. כך למשל, ישנם מחקרים המעידים שעישון עלול להגביר את הסיכון להתפרצות ראשונית של פסוריאזיס, וכן לחומרה גבוהה יותר של התפרצויות, ולמרבה הצער החולים במחלה זו גם נוטים לעשן יותר מהממוצע באוכלוסייה.
  • עוד אורחות חיים – מלבד העישון, נמצא כי גם צריכה מוגזמת של אלכוהול יכולה להעלות את הסיכון להתפרצות של פסוריאזיס. אז אם יש לכם חבר שבמשפחתו יש אדם שכבר לקה במחלה, המשמעות היא שהחבר שלכם נמצא בקבוצת סיכון עקב הקשר הגנטי, ולכן כדאי להמליץ לו שלא להגזים עם האלכוהול. את אותו הדבר אפשר לומר לגבי חבר הסובל מהשמנת יתר או ממשקל עודף, מצבים שאינם בריאים בפני עצמם ויכולים להוסיף על הסיכון ללקות בפסוריאזיס.
  • גם המצב הנפשי – יש עדויות הולכות ומצטברות לכך שהתפרצויות של פסוריאזיס קשורות במצב הנפשי של האדם, עקב הקשרים המורכבים שבין הנפש והגוף. בפרט, מדובר במצבים של מתח ולחץ מתמשך המכונים סטרס, ולכן אם בן הזוג שלכם (למשל) סובל מהמחלה ומקיים אורח חיים לחוץ ותובעני, עזרו לו להקטין באופן הדרגתי ומושכל את המתחים.

 

למידע נוסף בנושאים אלו הנכם מוזמנים לפנות אל אטופיק קום דרך האתר או בטלפון 04-6651333.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם