המזגן ככלי רפואי עבור המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס

המזגן ככלי רפואי עבור המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס:
איך פועל מנגנון ויסות חום הגוף/זיעה?
קירור גוף האדם נעשה על ידי פעולת ההזעה שמסייעת לוויסות חום הגוף. הדרך של הגוף לווסת את חומו (להתקרר) היא לייצר זיעה שבמגע עם העור מקררת את הגוף. ככל שאחוזי הלחות באוויר זהים או נמוכים מאחוזי הלחות שעל העור הזיעה תתנדף ותתקיים פעולת קירור. כאשר הלחות בסביבה גבוהה , הזיעה לא תתנדף, תישאר ותצטבר על העור ותייצר תחושת צריבה והגוף לא יתקרר .
גורמים מגרים ולחות, מה הקשר?
המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס מגיבים לגורמים מגרים שונים ומגוונים. לא את כולם ניתן לאבחן ולא את כולם ניתן לבודד. כלל הגורמים המגרים נקראים "אלרגנים מרחפים" – ערוב של אלרגנים מהצומח, עשן,פיח, הפרשות קרדית אבק אשר מתייבשות ואז הופכות קלות ונישאות ברוח, אבק, אלרגנים מחיות מחמד ואלרגן "קשוח" במיוחד – עובש, אשר זקוק לתנאי לחות על מנת להתקיים.
בקיץ, כאשר האוויר חם ולח הוא מאוד כבד, לא זז , דחוס מאוד והופך למלכודת של האלרגנים המרחפים .
מה לכל אלו ולמזגן? או…איך מזגן יכול לעזור ולהקל בקיץ וגם בחורף ?
בקיץ הוא גם מקרר וגם מייבש….
כאשר חם והלחות גבוהה, אנו נמצאים בסביבה שהיא גם דחוסה בגורמים מגרים הכלואים באוויר וגם אינה מאפשרת את נידוף הזיעה מהעור. תנאים אלו גורמים לכך שלא רק שהזיעה שאינה מתנדפת, אינה מאפשרת ויסות טמפרטורה של הגוף ,היא מצטברת על העור .כך נוצר מצב שהעור חשוף לשני גורמים מגרים משמעותיים , חום+זיעה .השימוש במזגן מאפשר לקירור האוויר וייבושו. ירידת אחוזי הלחות באוויר אינה מאפשרת לאלרגנים המרחפים להיאחז בו, ובעיקר מתאפשר נידוף הזיעה מהעור ולקירור הגוף.
ומה בחורף? הרי בחורף הוא מחמם ומייבש?
הבעיה העיקרית בחורף היא לאו דווקא החימום, אלא האוויר היבש בחוץ, ומכשירי החימום שמייבשים את האוויר בבית. מה עוד שחימום יתר עשוי לגרום להזעה. לכן,מומלץ ללבוש שכבות בגדים קלים ומאווררים ולשמור על חימום אופטימלי של 21-23 מעלות .
ומה עם הייבוש?
חשוב מאוד להקפיד ולשמור על העור על ידי מריחת תכשיר לחות באופן קבוע ובכמות נדיבה .כך נחדיר לעור לחות ונייצר מחסום שימנע איבוד מים וישמור על מאזן הלחות שלו.
אז אחרי שהבנתם, אנחנו ממליצים שלא להסס. הדליקו מזגן, גם בקיץ, גם בחורף.
לקריאה נוספת, לחצו כאן

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם