הצילו: אסתמה של העור! מה זה? איך מאבחנים? ואיך מטפלים?

אטופיק דרמטיטיס, המכונה גם "האסתמה של העור", היא מחלה שכיחה ביותר בעיקר בילדים. 20% מאוכלוסיית הילדים עד גיל 6 סובלת מאטופיק דרמטיטיס. 10% מהם ימשיכו איתה לגיל ההתבגרות. הרקע למחלה גנטי ומשלב פגם מולד במבנה העור עם מערכת חיסון לא מאוזנת. השילוב שלהם מייצר תגובה אלרגית דלקתית בעור, למגוון רחב ובלתי ספציפי של אלרגנים מהסביבה (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם). בהיות המחלה גנטית הרי שהיא לא ניתנת לריפוי, עם זאת, אצל חלק גדול מהילדים היא חולפת במהלך הילדות.  

"אני לא זוכרת לילה אחד שהילד שלי לא מתעורר ומתגרד עד שפוצע את עצמו!"

במילים אלה בדיוק מתארות אמהות רבות את הקושי העיקרי במחלה – הגרד הבלתי נסבל והמציק ממנו סובל הילד במשך כל היום ובעיקר בלילה. הגרד, במקרים רבים מפריע לשנת הלילה התקינה של הילד וכתוצאה מכך של שאר בני המשפחה. הגרד ולא הפריחה היא הסיבה לצורך בטיפול.

Help1200X900

איך מאבחנים אטופיק דרמטיטיס?

ד"ר אביקם הראל, לשעבר מנהל מחלקת עור ילדים בבי"ח דנה, מגדיר את המחלה כך: "אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה שיחסית קל לאבחן אותה אך יש קושי רב לטפל בה". המחלה  באה לידי ביטוי בעור יבש, גרד, גירוי ודלקת. היא מתפרצת בהתקפים חריפים. מכיוון שהקושי הגדול הוא לא באבחון אלא בטיפול, מומלץ לפנות לרופא מומחה שילמד את ההורים איך להתמודד עם ההתקף החריף וימליץ על טיפול משולב שנועד למנוע השנות ההתקפים או לפחות הפחתה שלהם.

איך מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

חשוב להבין שהטיפול מותאם אישית. טיפול שעוזר לאחד לא בהכרח מתאים לאחר. מה שהופך את האתגר הטיפולי להיות קשה ומורכב מאוד. קושי נוסף הוא שלרוב מתמקדים בזמן התקף חריף בטיפול בילד עצמו ושוכחים את הטיפול בסביבה. כאשר הסביבה היא הגורם העיקרי להתקף ולכן צריך בראש וראשונה להתיחס אליה. 

קיים  מגוון רחב של טיפולים שנועדו להקל על הילד בזמן התפרצות התקף, כגון: סבונים וקרמים שמטרתם שמירה על הניקיון וסיכת העור בקרמי לחות ובשמני אמבט. הטיפול התרופתי מתבסס על משחות סטרואידליות, אנטיביוטיות ומשחות המווסתות את הפעילות של המערכת החיסונית.  

10a

הטיפול במחלה מתחיל בטיפול בסביבת החיים של הילד

ישנן סיבות ידועות שגורמות להתפרצות של התקף חריף, לדוגמא: הזעת יתר מלווה בחום. כאשר ילד ישן בלילה בחדר לא ממוזג ולא מאוורר יש סבירות גבוהה שהוא יפתח גרד. במקרים כאלה הדלקת המזגן הוא התרופה הטובה ביותר.

בסביבה בה אנו חיים  אנחנו נחשפים לאלרגנים רבים (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם), לדוגמא: קרדית אבק הבית, עובש, פריחה של צמחים, כימיקלים שונים בביגוד, חומרי ניקוי, בעלי חיים ועוד. מיעוט מהאלרגנים האלו ניתן לזהות בבדיקות אלרגיה ולכן הם נקראים "אלרגנים לא ספציפיים". כשאלרגנים באים במגע עם העור של ילד עם אטופיק דרמטיטיס הוא מגיב בהתקף שבא לידי ביטוי בגרד קשה ומציק ופריחה דלקתית.

ולכן חשוב מאוד לשמור על סביבה נקייה מאלרגנים. נתן לעשות זאת ע"י שימוש בתרסיסים המנטרלים את האלרגנים הספוגים ברחבי הבית, תוסף כביסה המנטרל אלרגנים מביגוד, טיפול נגד עובש למזגן ובגד הארוג מבד מתאים המקנה לעור שכבת הגנה נוספת אותו לובש הילד מתחת לבגדים הרגילים.

ד"ר אביקם הראל היועץ הרפואי שלנו מסביר על חשיבות הטיפול בסביבה באסטמה של העור

באיזה סבון כדאי להשתמש?

כדי לנקות את העור מומלץ להשתמש בסבון ללא חומרים משמרים, ללא חומרי קצף, בישום או צבע (כל אלה עלולים לצור תגובה אלרגית אצל הילד האטופי). דרגת החומציות של הסבון צריכה להיות סביב 5 ומטה, דומה לרמת החומציות הטבעית של העור, העוזרת להשמיד חידקים ומזהמים אחרים. מעבר לכך את התאמתו של הסבון נבחן על בסיס שימוש אישי – אם העור רך ונעים לאחר השימוש הרי שהסבון מתאים. 

האם להשתמש בקרם או במשחה?

קרם הוא תכשיר "רטוב" שהמרכיב העיקרי שלו הוא מים, המרקם קליל והצבע בד"כ לבן. הקרם משמש למריחה על אזורים אדמומים ודלקתים בעור המכונים אזורים "רטובים". הפעולה העיקרית של הקרם היא יבוש האזור הדלקתי, כדי לאפשר רגיעה והחלמה. טיפול בקרם הוא הטיפול המיידי בהתקף שמביא לרגיעה בגרוי והגרד ולריפוי והחלמת הדלקת והפצעים.

המרכיב העיקרי של משחה הוא שמן, והמרקם שלה סמיך וכבד. השימוש במשחה מיועד לעור יבש וסדוק אך ללא פצעים או דלקת. המטרה היא להחזיר לעור את הלחות שחסרה לו ולייצר באופן מלאכותי שכבת הגנה שומנית. כל משחה שנמרח על העור והוא לא יגיב בגירוי, גרוד או פריחה היא משחה טובה. השימוש במשחה הוא טיפול משמר ומשקם אותו מומלץ לסגל כחלק בלתי נפרד משגרת היום יום גם בתקופות הפוגה.  

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם