חבישה יבשה וחבישה רטובה – שמעתם אבל לא יודעים מה זה?

חבישת העור באמצעות בגד תחבושת רפואי הנה טכניקת טיפול בדוקה ויעילה לטיפול באטופיק דרמטיטיס. בתהליך החבישה מלבישים על העור, לאחר שנמרח בנדיבות בקרם או במשחה, בגד תחבושת רפואי יעודי (יבש או רטוב) המותאם לכל הגוף.

השילוב של קרם או משחה ובגד תחבושת רפואי מייצר למעשה "שכבת מגן" נוספת לעור כמעין Second Skin. שכבת ההגנה הזאת מונעת מגע של אלרגנים עם העור, עוזרת בפינוי זעה וחום ומספקת לעור סביבה אופטימלית להחלמה וריפוי. (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם).

מה זה "חבישה יבשה" ?

תפקידה של החבישה היבשה לשמש כמחסום מבודד בין הגוף לבין הסביבה ולמנוע חדירה של אלרגנים ומזהמים מהסביבה החיצונית. (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם). החבישה היבשה מיועדת לשימוש שוטף כחלק ממעגל טיפול והתנהלות שיגרתית, הוא מתפקד  כ"שכבת בסיס" קבועה ולכן מכונה Second Skin. כלומר האריג שבא במגע עם העור מפצה על הפגם בעור ומשמש כמחסום עורי Skin Barrier. זהו טיפול מוכר שיגרתי ומקובל בעולם למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס. 

איך לבצע "חבישה יבשה" ?

בגד התחבושת הרפואי איננו סופג ובכך מאפשר לתכשיר שמרחנו על העור להישאר לאורך זמן רב ולפעול את פעולתו. העור מועשר בתהליך זה בלחות ומתרכך. הבגד משמש גם להגנה על העור וכמחסום נגד גירוד. הוא מביא להקלה משמעותית בגרד, מאיץ את תהליך הריפוי ומשפר את איכות השינה.

 •  להכין ביגוד מתאים
 • לעשות אמבטיה של מים פושרים למשך כ- 10 דקות עם תכשיר לחות 
 • להספיג את העור עם מגבת בעדינות
 • למרוח  את העור בנדיבות בקרם או במשחה, בהתאם למצב העור
 • להלביש את הבגד בעדינות תוך גלגול והחלקה שלו על העור 
 • להלביש  מעל בגד רגיל או פיג'מה

מחקרים רפואיים חדשים מראים שפצע צריך להיות חבוש כל הזמן

ההמלצה הרפואית היום היא שפצעים צריך לחבוש. הסיבה לכך היא שעל מנת לתמוך בתהליך הריפוי של פצע, הסביבה שלו צריכה להיות מספיק לחה. הלחות מאפשרת יצור סיבי חלבון ונדידת תאים – שני תהליכים חשובים לשיקום של העור הפצוע. בנוסף הלחות עוזרת בהפחתת הכאב. לכן מומלץ לחבוש את עורם של הסובלים מאטופיק דרמטיטיס.

מה זה "חבישה רטובה"?

"חבישה רטובה" היא שיטת טיפול בעת התפרצות התקפים של המחלה. היא משמשת כעזרה ראשונה עד שהמצב מתייצב ואפשר לחזור לטיפולים משמרים עם חבישה יבשה. בתהליך החבישה הרטובה משתמשים בשתי שכבות ביגוד. השכבה הראשונה עשויה מבגד תחבושת רפואי רטוב אותו מלבישים ישירות על העור הלח, שנמרח בנדיבות בתכשיר המתאים, מעליה מלבישים שכבה שנייה של בגד יבש.

איך לבצע "חבישה רטובה"?

להכין שני סטים של ביגוד מתאים

 • לעשות אמבטיה של מים פושרים למשך כ- 10 דקות עם תכשיר לחות
 •  להספיג את העור עם מגבת בעדינות
 • למרוח  את העור בנדיבות בקרם או במשחה, בהתאם למצב העור
 • להרטיב את סט אחד של בגד התחבושת במים, לסחוט אותו ולהלביש את הילד בעדינות תוך גלגול והחלקה של הבגד על העור 
 •         להלביש  שכבת בגד יבשה מעל  

המגע של הבגד הרטוב גורם לתחושה קרירה ונעימה ובשילוב עם פעולת הקרם או המשחה נוצר תהליך מרגיע ומקל.

ד"ר אביקם הראל היועץ הרפואי שלנו מסביר איך לבצע חבישה רטובה

זה לא מסורבל כל השכבות האלה ויפריע לילד לזוז?

בעבר היו חובשים את העור בתחבושות רגילות ואכן השימוש בהן היה מסורבל, לא נוח, והגביל את יכולת התנועה של הילד. כיום לעומת זאת פותח בגד תחבושת רפואי יעודי אשר נותן מענה מיטיבי לטכניקת החבישה. 

חברת Skinnies UK  הבריטית פיתחה בשיתוף הקהילה הרפואית המקומית ביגוד תחבושת רפואי נעים למראה ונוח ללבישה. הבגד מיוצר מסיב ויסקוזה טבעי נטול כמיקלים ואלרגנים אחרים. הוא נארג מפיסת בד אחת באריגה של 360 מעלות (כמו שרוול) ללא תפרים על מנת להמנע מחיכוך ומאפשר נוחות, גמישות ,פינוי חום והפחתת הזעה. הבגד אינו סופג מים, משחה או קרם ומתאים לשימוש בכל שעות היממה כשכבת הגנה לעור Second Skin עם או בלי ביגוד נוסף. במערכת הבריאות באנגליה קו מוצרים זה מוגדר כתכשיר רפואי ומסופק במרשם רופא בבית מרקחת. 

 
IMG_4512

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם