חבישה רטובה/יבשה ואטופיק דרמטיטיס

חבישה "רטובה" ו"חבישה יבשה " הן  טכניקות טיפול  בדוקות ויעילות שנמצא כי הן אחד הטיפולים הכי אפקטיביים לשיפור, שיקום והתמודדות  עם אטופיק דרמטיטיס, עור רגיש ופסוריאזיס.

מקור השם הינו היסטורי – בעבר נהגו להשתמש בתחבושות מיוחדות וב"שרוולים" שיעילותם מוגבלת.
כיום משתמשים ב"בגד תחבושת רפואי" המשפר את נוחות השימוש ואיכות התוצאות הינה טובה בהרבה.

השילוב של קרם/ משחה ובגד תחבושת רפואי, מייצר למעשה "שכבת מגן" למניעת מגע של אלרגנים עם העור. בנוסף מפנה חום ובצבוצי זיעה מהעור ולא  נוצר חיכוך בין העור לבגד.

"חבישה יבשה" – מיועדת לשימוש שוטף כ"שכבת בסיס" קבועה. כלומר האריג שבה במגע עם העור,מפצה על הפגם בעור ע"י תפקודו כ skin barrier  )מחסום עורי)

חבישה רטובה" – מיועדת לשימוש בתקופות התפרצות , מייצרת שיפור משמעותי בתוך ימים בודדים. מחדירה את הקרם/ משחה בה משתמשים לעור באופן מלא ומבודדת מהסביבה אלרגנים."

תקציר הסרטון המצורף : הסימפטום העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הוא מצב דלקתי של העור המאופיין בעור יבש, מגרד ומגורה עם פריחה מפושטת. חבישה רטובה/יבשה היא טיפול יעיל המייצר הקלה ורגיעה בעור ושיפור משמעתי באיכות החיים. לשלוט ולטפל באטופיק זהו אתגר וההמלצה הכי חשובה היא לא לוותר ולא להתייאש.

המצב מורכב כי הטיפול מורכב , במיוחד ששימוש בתכשירים למריחה (קרם/משחה) באופן תכוף זהו עניין לא פשוט. אולם, אם נדע להשתמש בתכשירים ביעילות נקבל תוצאות טובות.

אתגר נוסף בהתמודדות עם אטופיק הוא שזהו מצב אינדבידואלי. מה שמדליק התקף אצל אחד, לא בהכרח יהיה מה שייצר התקף אצל אחר ולהפך.

בין כל המגוון של מעוררי הגירוי קיימים חומרים מעוררי גירוי נפוצים וידועים שמהם מומלץ להימנע בכל מקרה. מדובר בתכשירי רחצה המכילים חומרי קצף,חומרי בישום או חומרים משמרים.

גם שמירה על טמפרטורה מאוזנת חיונית, משום שאחד התפקידים של העור הוא לווסת את הטמפרטורה. אצל בעלי עור אטופי תפקוד זה של העור אינו תקין.

מדברי אחות במרפאה דרמטולוגית: "במפגש ראשון עם הורים לילד עם אטופיק דרמטיטיס, ניתן לזהות מצוקה גדולה מאוד, מכיוון שאבחנה זו מגיעה אליהם באופן לא צפוי וללא הכנה. כאלו שיש היסטוריה משפחתית יש נסיון כזה או אחר, לא תמיד מוצלח. אבל כולם במצוקה, אם בגלל חוסר בידע, אם בגלל מגוון עצות משלל יועצים מקרב משפחה וחברים.

מה שנדרש בשלב זה ולאורך כל הדרך, זה הרבה מאוד תמיכה, מתן ידע, ליווי והדרכה – על מנת להבין את משמעות האטופיק וכיצד ניתן להתמודד.

המתמודדים נחשפים למגוון של המלצות וחשוב לקבל הכוונה ולהבין מתי ואיך עושים כל דבר. מתי להשתמש בקרם,מתי במשחה, ומתי מומלצת חבישה יבשה או חבישה רטובה.

שילוב של כל האלמנטים הטיפוליים, ייצר הפחתה בסימפטומים של יובש,גרד,גירוי,פריחה , ויביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של הילד, ההורים וכל המשפחה.

הסימפטומים להתפרצות אטופיק הינם: עור חבש, גירוי/גרוד ופריחה. אלו גורמים להפרעות בשינה, חוסר נוחות ,עצבנות, הפרעות בשינה והפרעה לשגרת ואיכות החיים.

מעוררי גירוי ידועים : חומרי קצף,בישום וחומרים משמרים בתכשירי הרחצה. אלרגנים בבית כמו כימיקלים בחומרי ניקוי וכביסה. ביגוד מבדי צמר/סינטטים. קרדית האבק, עובש, אלרגנים מבעלי חיים,פריחה. חום או קור קיצוניים. חימום יתר של הבית. מתח חרדה ומחסור בשינה.

המלצות לפעולה- להימנע מחומרים המכילים כימיקליים מזיקים. לשמור על סביבת הבית מאווררת וקרירה. שגרת מריחה קבועה של העור בתכשירים מתאימים. שינוי תזונה- רק בהמלצה רפואית ובפיקוח.

חבישה רטובה/יבשה!!!
החבישה של העור בבגד תחבושת מותאם, מאפשרת כיסוי והגנה של שטח עור מקסימאלי. בגד תחבושת שומר כי התכשיר אותו מרחנו ייספג יפעל ויגן על העור.

חבישה רטובה:

  1. להכין ביגוד מתאים.
  2. אמבטיה במים פושרים למשך כ 10 דקות עם תכשיר בלחות .
  3. הספגת העור עם מגבת בעדינות
  4. מריחת העור בעדינות ובנדיבות בתכשיר עשיר בלחות,
  5. סחיטת הבגד, והלבשת הילד בעדינות תוך גלגול והחלקה שלו על העור.
  6. הלבשת שכבת בגד יבשה- מעל.

המגע של הבגד הרטוב נותנת תחושה נעימה וקרירה ובשילוב עם פעילות התכשיר על העור נוצר תהליך מרגיע ומקל.
ניתן להלביש מעל שתי השכבות בגד רגיל או פיג'מה.

חבישה יבשה:

  1. אמבטיה במים פושרים למשך כ 10 דקות עם תכשיר לחות.
  2. הספגת העור עם מגבת בעדינות
  3. מריחת העור בעדינות ובנדיבות בתכשיר עשיר בלחות.
  4. הלבשת הבגד בעדינות תוך גלגול והחלקה שלו על העור.

ניתן להלביש מעל בגד רגיל או פיג'מה.

חבישה רטובה/יבשה מאפשרת לתכשיר שמרחנו להישאר על העור ולא להיספג בבגד. העור מועשר בתהליך זה בלחות ומתרכך. הבגד משמש כמחסום כנגד הגירוד ומתאפשרת שינה רציפה ורגועה.
בגד תחבושת לחבישה רטובה/יבשה הינו בגד רפואי מותאם המיוצר מסיב הויסקוזה שלה איכויות פיזיקליות המאפשרות תהליך רפואי.

למידע נוסף אודות טיפול משולב ופתרונות להתמודדות עם אטופיק דרמטיטיס מוזמנים לבקר באתר שלנו בכתובת www.atopicom.com
כמו כן, ניתן לפנות אלינו בכל שאלה וללא כל התחייבות בהודעה כאן בדף, או בטלפון 04-6651333

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם