הטיפול היעיל ביותר באטופיק דרמטיטיס שאתם לא עושים

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה המתבטאת ביובש בעור, התקפי גרד המתפתחים לפריחה, פצעים וזיהומים. מהלך המחלה מתבטא בהתקפים עם החמרה והטבה לסירוגין. הגורם למחלה הוא שילוב של ליקוי בתפקוד שכבת העור החיצונית עם  תגובת יתר של המערכת החיסונית. העור אינו מהווה מחסום כפי שהוא אמור להיות ולכן מתאפשרת חדירה של אלרגנים ומזהמים. (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם).

התקפים של אטופיק דרמטיטיס  מתלקחים כאשר העור בא במגע עם אלרגנים מבחוץ מתוך מגוון רחב של אפשרויות. החל מהתכשירים שהעור בא איתם במגע –  ביגוד ומצעים, דרך חומרים נפוצים בבית כמו תכשירי נקיון, אלרגנים כמו קרדית אבק הבית, שערות של חיות מחמד ועד אלרגנים החודרים מבחוץ כגון פריחה של צמחים. הגישה הטיפולית המקובלת כיום בארץ ובעולם מתיחסת לטיפול במעגלים מתרחבים "מהגוף החוצה". הטיפול כולל טיפול בסמפטומים ונטרול אלרגנים מסביבת העור החולה, על מנת לייצר סביבה מוגנת ונקייה ולמזער את האפשרות כי טריגרים חיצוניים יגרמו להתקף. 

מעגל ראשון – למרוח את העור בקרם או משחה

קרם הינו תכשיר על בסיס מים ואילו משחה הינה תכשיר על בסיס שמן. 

הדרך להחליט האם נכון להשתמש בקרם או במשחה היא על פי העקרון "יבש על יבש" "ורטוב על רטוב". "יבש על יבש"  – מורחים משחה על בסיס שומן על עור יבש וסדוק, המשחה השומנית מחזירה לחות לעור היבש. "רטוב על רטוב"- מורחים קרם על בסיס מים לדלקת "רטובה" כלומר על עור פצוע ודלקתי. הקרם מסייע לנדוף הלחות ויבוש הדלקת.

לפני כל שימוש בתכשיר חדש כדאי לעשות ניסוי על שטח עור קטן לוודא שהעור מגיב בחיוב למוצר הספציפי. יש לזכור כי מה שטוב לאחד לא בהכרח טוב לאחר בגלל מגוון האלרגנים הקיימים והמידה המשתנה של הנזק הקיים בעור.

מעגל שני – להשתמש בביגוד רפואי כ-Second Skin

על מנת לאפשר לעור תנאים אופטימליים להחלמה חשוב שהבגד שבא במגע ישיר איתו יהיה בעל תכונות רפואיות מתאימות, כך שיוכל לדמות שכבת עור בריאה. בעבר היה נהוג לעטוף את הילד בתחבושות עבות ומסורבלות שהיו מונעות ממנו חופש תנועה. בימנו פותחו בגדים רפואיים גמישים ונוחים ללבישה בעלי תכונות אופטימליות לריפוי. 

אנחנו ממליצים על הביגוד הרפואי מתוצרת Skinnies UK. זהו בגוד שפותח במיוחד להתמודדות עם אטופיק דרמטיטיס ובעיות עור נוספות. הוא מיוצר בטכנולוגיה ייחודית מסיב ויסקוזה טבעית (תאית של עץ) בשיטת אריגה מיוחדת ללא תפרים. התוצאה היא בגד נטול אלרגנים לחלוטין, רך וגמיש ללא תפרים, כך שאינו מתחכך ומגרה את העור. הבגד מאפשר פינוי של חום וזיעה ובכך מונע התחממות של העור, לא סופג את הקרם או המשחה ומאפשר להן לפעול על העור לאורך זמן. 

מעגל שלישי – להרחיק אלרגנים מבגדים ומצעים

הבט נוסף של הפחתת מגע עם אלרגנים הוא טיפול בכביסה – בגדים, מצעים, שמיכות ולמעשה כל הטקסטיל בבית. (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם).  המגע הישיר עם בגדים ומצעים חושף את העור למפגש צמוד עם אלרגנים והאפשרות לתגובת גירוי היא גבוהה. השימוש בתכשירי הכביסה הרגילים מנקה את הבגד ואת כל הכביסה  מלכלוך אך אינו מנקה (את הבגד) מאלרגנים. לכן מומלץ להשתמש בתוסף כביסה שתפקידו היעודי לנטרל אלרגנים. 

אנחנו ממליצים על תוסף הכביסה Laudry Additive מתוצרת Allerpet USA שפותח במיוחד לנטרול אלרגנים המצטברים על ביגוד ומצעים. התוסף נקשר לאלרגנים הנספגים בטכסטיל ומנטרל אותם. הוא נטול תופעות לוואי. ניתן לשימוש עם נוזל הכביסה הרגיל, יעיל בכל טמפרטורת מים ומומלץ ע"י מומחי אלרגיה בארה"ב.

מעגל רביעי – להרחיק את קרדית אבק הבית מהמצעים והמזרון

תגובה אלרגית לקרדית אבק הבית הינה סיבה נפוצה מאוד להתקף של אטופיק דרמטיטיס. הקרדית מצויה במצעים, מזרונים ושמיכות, היא ניזונה מתאי עור הנושרים מגופנו וזקוקה לחום ולחות לשם התרבות ומחייה. זאת אחת הסיבות לכך שבזמן השינה אנו חווים התגברות בעוצמת הגרד. בנוסף עלולים כלי המיטה להכיל כימיקלים נוספים כגון לטקס, פיגמנטים של צבע ורעלנים נוספים.

שימוש במצעים מתאימים או במגן מזרון מאפשר למנוע את המגע של העור עם הקרדית וארלגנים נוספים. אנחנו ממליצים על שימוש במצעים ומגיני מזרון מתוצרתBargoose Usa  העשויים מ- 100% כותנה רפואית או כותנה אורגנית. כאשר מתחילת תהליך היצור שלהם ועד תומו לא מעורבים כל כימיקלים או מזהמים אחרים. המצעים ארוגים בצפיפות גבוהה מאוד המייצרת מרווחים הקטנים מ-6 מיקרון מה שמאפשר חסימה מוחלטת של קרדית האבק. מוצרים אלו נושאים תווי תקן ומאושרים על ידי הרשויות המתאימות בארה"ב. 

Bargoos-Crib Cover #53 Zippered and Fitted

מעגל חמישי – לנטרל את שאר האלרגנים ברחבי הבית

הבית בו אנו מתגוררים מכיל אינספור אלרגנים: קרדית האבק, קשקשים של בעלי חיים, עובש, פריחה ועוד. (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם). אלרגנים אלו מפוזרים ברחבי הבית על גבי רהיטים, ריפודים, וילונות, שטיחים, משטחים, ספרים, משחקים ואף באויר. כל אלו כשהם באים במגע עם העור עלולים לגרום להתלקחות של התקף. 

מומלץ להשתמש במנטרלי אלרגנים שיקטינו או ימנעו את פעולתם וכך לייצר סביבה ביתית נקיה, עד כמה שניתן, ממעוררי התקף פוטנציאלים. אנחנו ממליצים על מספר תרסיסים יעודיים:

  • De mite Fabric Sealer – זהו תרסיס המנטרל אלרגנים מטכסטיל, ריפודים וילנות ועוד. אחת לשבוע מרססים על כל מוצרי הטכסטיל בבית
  • De Mite Eat My Dust – לוכד אבק ממשטחים, ספרים, רהיטי עץ וכד'. אחת לשבוע מנגבים במטלית מתאימה כמו ניגוב אבק רגיל. 
  • Allerpet Dog/Cat – מנטרל אלרגנים של בעלי חיים ע"י עיסוי הפרווה במטלית ספוגה בתכשיר אחת לשבועיים.

כל החומרים מותרים לשימוש ע"י הרשויות המתאימות בארה"ב. מומלצים ע"י מומחי אלרגיה. אינם רעילים. נטולי ריח וארוסול, קלים ונוחים לשימוש.

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם