טיפים לשימוש בקרם או משחה לאטופיק דרמטיטיס

העור משמש כ"מחסום" של הגוף. שכבת העור החיצונית מורכבת מתאים ומסביבם חומר שומני המגן על העור. אצל אנשים בריאים החומר הזה מזין את תאי העור במים וכך השכבה החיצונית של העור הומוגנית ואינה מאפשרת חדירת אלרגנים. אצל הסובלים מאטופיק – שכבת העור דקה יותר, השומנים נשברים, המים מתנדפים ותאי העור מתכווצים. נוצרים "חורים"- העור נשבר ונסדק, דרכם חודרים האלרגנים ומייצרים אדמומיות וגרד. כל זה קורה כתוצאה מפגם גנטי ומשתנים סביבתיים כמו כימיקלים ומזהמים אחרים.

מריחת תכשיר שומני על העור – היא דרך יעילה לשיקום תפקוד העור כמחסום הגנה. הרכיב השומני בתכשיר חודר לעור ו"ומשקה" את התאים במים – הם מתרחבים והעור חוזר למצבו הטבעי – חוסם ואינו מאפשר חדירת אלרגנים. האדמומיות והגירוי נמנעים.

תפקיד תכשיר הלחות – משחה: מרכך את העור, מחזיר לחות.

אין דבר כזה שימוש יתר במשחה!

להקלה בסימפטומים לשיפור ולשיקום מצב העור חיוני למרוח את העור בנדיבות.אפשר להתמודד עם אטופיק- ע"י מריחה אינטנסיבית של תכשירים שומניים טובים על מנת לשקם את העור. נדרשת מריחה של כמות נדיבה!!!!!  ההמלצה הרפואית-  1/2 קילו לשבוע זה המינימום, על מנת שיהיה אפקטיבי ונרגיש הבדל. שימוש בכמות כזו מביא לשיפור במצב העור. בתקופות מסוימות נדרשת כמות גדולה יותר, למשל בחורף- כשיבש.במשך היום- לפני ביה"ס, גן, ניתן למרוח קרם "קל". בלילה- תכשיר שומני ועשיר בלחות.

מריחת תכשיר לחות שומני – הינו טיפול אקטיבי, לא פסיבי.

המריחה חייבת להתבצע על כל אזורי הגוף, לא רק על אלו שאנו מזהים כפגועים.

אופן השימוש בקרם או משחה

אריזות משאבה מסייעות ומקלות על השימוש. אריזת המשאבה חשובה לשמירה על הגיינה של התכשיר- רק הכמות הנדרשת באה במגע עם ה"יד המורחת". תכשיר שומני מאוד שאינו יכול להישאב במשאבה, מומלץ להוציא מהאריזה ע"י כף חד פעמית. מומלץ אריזות גדולות בשל הכמות היומית הנדרשת לשימוש. כך נמנע ממצב שהתכשיר נגמר במהירות ומפסיק את רצף המריחות ככל שתהליך המריחה מהיר ופשוט – כך קל יותר לבצע ולהתמיד. מורחים את כל אזורי הגוף – לא רק את האזורים היבשים או אלו שאנו זהים פריחה גירוי או פצע. יש למרוח על העור עם כיוון השיער. לא לעסות! עיסוי עשוי לעורר גירוי. אחרי המריחה יש על העור שכבת תכשיר לבנה. לאורך זמן העור ניראה חלק, בוהק, רך ופחות מוטה לפתח סימפטומים. הקלה גדולה.

כיצד להתמודד עם התנגדות ילדים למריחה?

מכיוון שנדרש שיתוף  פעולה מיטבי של הילד וילדים לא תמיד משתפים פעולה, במיוחד בגילאי 2-3, פעולת המריחה צריכה להיות נעימה. ניתן להדביק על אריזות התכשיר מדבקות, לאפשר לילד למרוח בובה שאוהב. לצפות תוך כדי המריחה בסרט או תכנית טלביזיה. להכין קופסת צעצעים ייעודית לזמן המריחה וכל הסחת דעת שתמצא מתאימה. כך ננסה להפוך את פעולת המריחה למהנה יותר. ילדים המתמודדים עם אטופיק מושכים אליהם הרבה תשומת לב וזמן. ניתן להפוך את פעולת המריחה לפעילות משפחתית בה כולם מעורבים.

מוצרי רחצה – כל מוצרי האמבטיה – מומלץ כי יהיו על בסיס שמן, ללא חומרים משמרים, חומרי קצף וחומרי בישום. על העור של מי שסובל מאטופיק יש מצבורים של בקטריות. סבון שגורם לייבוש פוגע בעור ואז יש התרבות של הבקטריות והתרחבות הזיהום. רוחצים את העור בתכשירים על בסיס שמן בלבד שמנקים את העור ומגנים עליו.

ניתנת תשומת לב רבה לשימוש  בתכשירי לחות- אם התחושה של התכשיר על העור אינה נעימה, לא יהיה לו שימוש. ילדים והורים בוחרים תכשירים שנעימים להם. חשוב כי השימוש במוצר יהיה למטרה לשמה הוא פותח. תכשירם שמטרתם "להישאר על העור"- נמרח לאורך שעות היום / לילה. תכשירים שמטרתם לרחוץ ולהסיר שומניים מהעור- ישימשו לאמבטיה בלבד. שימוש לא נכון, לא רק שלא יועיל, אלא עשוי להזיק.

האספקט הכי חשוב בטיפול ע"י מריחת  תכשיר לחות – למרוח בכמות נדיבה, תוך למידה לכמה העור זקוק.

חשוב- למידה והטמעה של הרגלי הרחצה הייחודיים של מטופלי אטופיק והבנת הרגלי מריחה, באיזה תכשיר להשתמש ומהי הכמות שצריך למרוח – כל הפרמטרים האלו יעצמו וישפרו לעין ערוך את מצב העור ויקלו על הסימפטומים.

https://www.youtube.com/watch?v=rEXKmv_C3uU

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם