לא זוכרים לילה שהילד שלכם לא מתעורר ומתגרד עד שפוצע את עצמו?

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם אסתמה של העור, היא מחלה מולדת המשלבת מרכיב גנטי, פגם מולד בעור ושיבוש של מערכת החיסון. העור של ילד הסובל מהמחלה הוא יבש, מגורה וחדיר לאלרגנים (אלרגן הוא כל חומר שהגוף מגיב אליו באלרגיה) מערכת החיסון מגיבה לאלרגנים אלו בעוצמה רבה ומייצרת דלקת בעור.

גרוד עיקש, טורדני ומציק הוא אחד הסימפטומים הקשים אצל  הסובלים מאטופיק דרמטיטיס. הגרד גורם לחוסר שקט, עצבנות, חוסר אונים וכמובן פציעה עצמית.

למה הילד מתגרד בעיקר בלילה?

בזמן שינה העור בא במגע עם  שני אלרגנים הידועים כגורמים להתקף. הראשון זה הזעת יתר והשני היא קרדית אבק הבית, הנמצאת בכמות גדולה במצעים ומזרונים. ידוע שילדים אטופים אלרגים לזיעה. כאשר הילד ישן בחדר לא ממוזג או לא מאוורר הוא מזיע, עם ההזעה מתגבר החום והילד מפתח התקף שגורם לו לגרד נורא. לכן לפעמים הטיפול הטוב ביותר לילד שמתגרד בלילה הוא להדליק את המזגן!

בזמן התקף אנו ממהרים לטפל בסימפטום שהוא העור הפצוע והמגורה. אבל הטיפול שייתן את התוצאות הטובות ביותר הוא הטיפול במקור של הגרד-  הגורם הסביבתי. במקרה הזה המזגן משמש כמכשיר רפואי, ממש כמו מכשיר האינהלציה לילד עם התקף אסתמה.

טיפול מונע לפני השינה: שלב א' - אמבטיה במים פושרים ושכבה עבה של משחה

יש חשיבות רבה לשמור על ניקיון העור על מנת להפחית את כמות החיידקים ה"רעים" שמצטברים עליו. מים חמים הבאים במגע עם העור פוגעים בשומנים  שבשכבה החיצונית וגורמים לעור להתחמם. כדי להימנע משני אלה מומלץ על אמבטיה של מים פושרים. לאחר האמבטיה מספיגים את העור במגבת בעדינות כדי למנוע חיכוך ומורחים את הילד בשכבה עבה של משחה.

מומלץ למרוח כמות נדיבה של משחה עשירה בלחות, בתנועות עדינות עם כיוון צמיחת השיער, כשהעור עדיין לח. בדרך זאת נוכל לכלוא את הלחות של העור ולמנוע מהמים להתנדף.

baby-1434491

טיפול מונע לפני השינה: שלב ב' – בגד רפואי המשמש שכבת בסיס מגנה

לאחר האמבטיה ומריחת המשחה מומלץ להלביש את הילד בבגד רפואי המשמש כשכבת בסיס מגנה – Second Skin . הבגד נצמד לעור ומדמה שכבת עור בריא מה שמאפשר לעור של הילד החלמה ושיקום. מומלץ להשתמש בבגד יעודי – מאורר, המאפשר פינוי חום וזיעה, רך, גמיש ללא תפרים, שאינו סופג לתוכו את הקרם או המשחה ועשוי מחומרים טבעיים, נטול כימיקלים או אלרגנים.

ד"ר אביקם הראל היועץ הרפואי שלנו מסביר על היתרונות של בגד תחבושת

טיפול מונע לפני השינה: שלב ג' – נטרול אלרגנים מסביבת הבית

הדגש העיקרי בהתמודדות עם אטופיק הוא טיפול בסביבה, מכוון שהיא הגורם העיקרי להתפרצות ההתקף. שימוש בתוסף כביסה המנטרל אלרגנים הנספגים בכביסה ואלרגנים של חומרי הכביסה יתן מענה לכל מוצרי הטכסטיל (ביגוד ,מצעים ) הבאים במגע ראשוני עם הילד. 

מנטרלי אלרגנים ולוכדי אבק מאריגים ומשטחים שונים בבית ירחיבו את מעגל הטיפול לכל החפצים, הרהיטים ומוצרים נוספים שהילד בא איתם במגע, ובנוסף – שימוש במזגן שעבר טיפול לעובש ושמירה על טמפרטורה ולחות מאוזנים. 

כך, על ידי הבנה של חשיבות הטיפול בסביבה ושימוש פשוט בתכשירים יעודיים נוכל לצור סביבה  שתאפשר לעור להתחזק, תפחית את הצורך בשימוש בתרופות ותאפשר לילד לישון לילה שלם מבלי להתגרד.

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם