מה זה פניסטיל והאם זה עוזר?

פניסטיל הוא תכשיר אנטיהיסטמיני. מה זה אומר?
היסטמין הוא חומר המופרש בגוף והוא מעורב בפעילות מערכת החיסון. כאשר הגוף/העור בא עם אלרגן או גורם מגרה מתערבת מערכת החיסון ומשחררת את ההיסטמין בכמות עודפת, וכך למעשה נוצר "שירשור " של תגובות שבסיומן חווים את התגובה האלרגית שבאה לידי ביטוי בעור בגירוי,גירוד, פריחה ופעילות דלקתית. תגובות נוספות יכולות לכלול בעיות נשימה, גירויים בעיניים, גודש באף ועוד. (לסובלים מאלרגיות, קדחת השחת) .על מנת לעצור את התגובה "האלרגית" , משתמשים בחומר שנקרא אנטיהיסטמין (המוכר והידוע מביניהם הוא הפניסטיל) 
תפקיד האנטיהיסטמין הוא לחסום את ההיסטמין, על ידי כך שהוא חוסם את הקולטנים להיסטמין שנמצאים על תאי הגוף. כאשר הקולטנים האלו נחסמים, ההיסטמין המופרש במהלך התגובה האלרגית לא מייצר השפעה והסימפטומים של התגובה האלרגית נחלשים. בכך למעשה ניתן להקטין ואף לעצור את התגובה של הגוף למגע עם גורם מגרה/אלרגן. 
טיפול האנטי היסטמיני הפועל על קולטנים המצויים ברקמות ואזורים שונים בגוף, משפיע בנוסף להפחתת האלרגיה גם על העירנות ועשוי לגרום לנמנום וטשטוש. לכן מומלץ לתת אותו בשעות הלילה, לקראת שינה. 
אם כך, כדאי להשתמש בהם כי זה עוצר את הגרד?
באופן נקודתי, זה מתאים. אבל חשוב לדעת: 
השימוש בתכשירים אנטיהיסטמינים עוזר באופן חלקי/זמני/נקודתי בהקלה בסימפטומים, אך הם לא מטפלים במקור להופעת הסימפטומים 
ולכן הם משמשים להרגעה מיידית וזמינה אך אינם משמשים כטיפול מונע וכמובן שאינם מרפאים. !!!
כיום קיימים תכשירים מסוג אנטיהיסטמין מהדור החדש והם מתאימים בעיקר במיקרים בהם נדרש שימוש לאורך זמן, וזאת מכיוון שתופעות הלוואי שלהם מועטות.
כולנו מכירים את תסמונת הילד המתגרד  שהמשמעות שלה היא  שהתינוקות והילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס  סובלים מקשיים בהרדמות וקשיים בשינה רציפה במהלך הלילה. מחסור בשינה פוגע בילד וגם במשפחה ובסביבה. הוא משפיע על העירנות, על הגדילה (הורמון גדילה מופרש בזמן השינה), גורם לעייפות מתמשכת המייצרת חוסר שקט,חוסר ריכוז השפעות רגשיות וחברתיות ועוד…

כמו שכבר אמרנו, תכשירים אנטיהיסטמינים כדוגמת פניסטיל משפיעים על העירנות, ושימוש בהם מאפשר  ישנוניות ונטיה לנימנום .זו אחת הסיבות שההמלצה להשתמש בהם לקראת שעות הלילה והשינה.הם מאפשרים בנוסף לרגיעה זמנית בגרד,  שנת לילה רגועה ושקטה.
השימוש בתכשירים אנטיהיסטמינים כדוגמת פניסטיל , יעשה תמיד בהמלצת הרופא ובמינון שהתווה על פי גיל החולה, המשקל שלו, וחומרת התגובה אלרגית.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם