מהן מחלות עור ילדים ?

מחלת עור היא שם כולל לקבוצה של מחלות שפוגעות במערכת הכסות/ העור. קיימות מחלות עוריות ראשוניות, מחלות דלקתיות סיסטמיות, מחלות זיהומיות, תפרחות משניות, תגובות לתרופות ומחלות קולגן.

רפואת העור מתייחסת   לפתולוגיות בכל שכבות העור (האפידרמיס, הדרמיס וההיפודרמיס). פתולוגיות בשכבה העליונה הן השכיחות יותר.

המחלות הנפוצות ביותר בילדים ותינוקות:

אטופיק דרמטיטיס /אסתמה של העור ,אורטיקריה, תפרחת חיתולים, יבלות ויראליות, פסוריאזיס,

מחלות העור מטופלות  ע"י רופא אשר התמחה  ברפואת עור או ברפואת עור ילדים. רופא בעל שתי ההתמחויות יהיה האפקטיבי ביותר. 

מחלות עור כרוניות בילדים הנן השניות בשכיחותן לאחר מחלות בדרכי הנשימה.

כמו במחלות רבות אחרות, גם מחלות עור באות לידי ביטוי באופן שונה אצל ילדים לעומת מבוגרים. 

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס, הידועה גם בשמות דלקת עור אטופית או אסתמה של העור, היא מחלה שכיחה מאוד התוקפת 10% עד 20% מהילדים והתינוקות. 

המחלה שייכת לקבוצת המחלות האטופיות (בהן נמנות גם אסתמה וקדחת השחת) המתאפיינות בתגובה אלרגית שבה המערכת החיסונית של הגוף מגיבה בתגובתיות יתר לגירויים מסוימים. עם זאת, בשונה מאלרגיה, הגורם המגרה את העור קשה יותר לאיתור. נדרש תהליך איתור הגורם המגרה מיכיוון והגרוי יכול להיות כל חומר הבה במגע עם העור 

הדרך היעילה לניהול המחלה, הנה באמצעות תהליך אישי של  ברור הגורמים המגרים

תסמינים: תפרחת אדמדמה הגורמת לגירוד ויובש בעור. פיזור התפרחת משתנה בהתאם לגיל התינוק או הילד: בגיל ינקות (חודשיים עד שנתיים) היא נוטה להופיע על הפנים, הקרקפת, הברכיים והמפרקים; בגיל ילדות (שנתיים ומעלה) היא נוטה להופיע בקיפולי העור כגון המפרקים, הברכיים ובית השחי, ונוטה להיות יבשה יותר.

גורמים: כאמור, פעמים רבות הגורם למחלה, הגורם האלרגני, אינו ידוע ונדרש ברור מיוחד. עם זאת, יובש של העור (עקב שימוש בסבון, אמבטיות ארוכות, חשיפה לאוויר קר וכו') גורם לפגיעה בשלמותו של העור ומאפשר חדירה של חומרים שונים (דשא, בדים סינטטיים, חול, אבק, חומרי טיפוח,עובש, קרדית אבק הבית צמחים שונים וכו') המגרים את המערכת החיסונית לתגובתיות יתר.

טיפול:

הטיפול כולל תהליך ברור של הגורם המגרה,הפחתת החשיפה לגורמים לגרד ושיפור תפקוד העור.חיטוי העור, ניקוי העור באמצעות סבון חומצי. שמירה על לחות העור של התינוק או ילד באמצעות קרם לחות ללא בישום כדי להקל על יובש העור, צמצום מגע עם חומרים מגרים (צמחים, מוצרי טיפוח וכו'), ביצוע אמבטיות פושרות וניגוב בצורת ספיגה ולא שפשוף, שימוש בבגדים אשר לא עברו תהליך "אשפרה" (הספגת חומרים כימיים לצרכים שונים) . במקרים בהם המצב מחמיר יש צורך בתרופות נוגדות גרד, טיפול אנטיביוטי, תכשירים עם סטרואידים או תכשירים ללא סטרואידים.

תפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים היא דלקת של העור באזורים המכוסים בחיתול. מדובר בבעיה נפוצה מאוד בתינוקות עד גיל שנתיים, אשר גורמת לא פעם לדאגה גדולה בקרב ההורים, אבל ניתנת למניעה ולטיפול בצורה פשוטה יחסית.

תסמינים:

עור מגורה ואדמומי באזורי החיתול, במקרים חמורים יותר ייתכנו קילופים וחתכים בעור. כמו כן, התינוק עלול להיות חסר מנוחה בזמן החלפת החיתול או בעת במגע ושטיפה של העור באזור החיתול.

גורמים:

הסיבה העיקרית לתפרחת חיתולים היא מגע מתמשך של העור עם גורם מגרה .הפרשות התינוק. חומרים כימיים הנמצאים בטיטולים .החלפה לא תדירה של החיתולים ומריחה לא מבוקרת של חומרים באזור החיתול, עלולים להגביר את הסיכון לתפרחת החיתולים.

טיפול:

הטיפול היעיל ביותר הוא שמירה על העור באזור החיתול יבש ונקי ככל הניתן באמצעות החלפת חיתולים סדירה לאחר עשיית הצרכים, שטיפת האזור במים חמימים, ייבוש ומריחה של משחה עשירה באבץ, שימוש בסבון חומצי. במידה ולא חלה הטבה לאחר כמה ימים, יש לפנות לרופא  לצורך טיפול בקרם המותאם למצב התפרחת: סטרואידי קל, אנטי פטרייתי או אנטיביוטי.

יבלות ויראליות

מה זה:
יבלות ויראליות הן זיהום בעור הנגרם מנגיף הפפילומה האנושי (HPV). זוהי מחלת עור הנפוצה בילדים והיא אינה מסוכנת, לעיתים היא אף עשויה לעבור באופן ספונטני. היבלות נוטות להופיע בכפות הידיים והרגליים ובאצבעות, כשהן מופיעות מתחת לציפורניים או בכף הרגל, הן גם עלולות לגרום לכאב.

תסמינים:

קיימות יבלות ויראליות בשם ורוקה, המתאפיינות בפני שטח מגורגרים ונוטות להופיע בילדים מעל גיל חמש. כמו כן, קיימת יבלת ויראלית בשם מולוסקום, המתאפיינת בבליטה ורודה או שקופה שאינה מגורגרת.

גורמים: כאמור, יבלות ויראליות הן יבלות שנגרמות מווירוס ולכן הן מדבקות – הן הדבקה עצמית של משטחים שונים בגוף, הן הדבקה של ילדים אחרים.

טיפול: במקרים רבים תתרחש נסיגה ספונטנית של היבלות. עם זאת, מאחר שהיבלות מד 

בקות, מומלץ לטפל בהן כדי שלא יתפשטו לאזורים אחרים בגוף או כדי שלא ידביקו אנשים נוספים. הטיפול כרוך בהרס היבלת באמצעות חנקן נוזלי, מחט חשמלית או לייזר.

מה גורם לפסוריאזיס בקרב ילדים?

פסוריאזיס מתרחש עקב שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. 

ילדים נוטים לפתח את המחלה אם היא קיימת אצל בני משפחה אחרים.

ידוע שפסוריאזיס  קשורה ברקע  גנטי. חושבים היום שבמידה והורה אחד לוקה  בפסוריאזיס – קיים סיכון של 15 אחוזים שגם לילד תהיה פסוריאזיס. כאשר לשני ההורים יש פסוריאזיס הסיכוי הוא כ-75  אחוזים.

באופן כללי, תנאים רפואיים בסביבת הילד, כגון זיהום מדלקת או פציעה, מעביר את המערכת החיסונית להילוך גבוה. במצב זה, תאי עור חדשים, אשר להם נדרש בדרך כלל כחודש להתפתחות, מתחילים להיווצר בקצב מהיר יותר.

מצב של מפרקים נוקשים וכואבים אצל ילדים עלול לנבוע מדלקת מפרקים פסוריאטית.

מהם התסמינים?

פסוריאזיס מתחיל כבליטות אדומות על העור, אשר מתמזגות למצב הנקרא פלאק. החלק העליון של העור הופך להיות אפור כסוף, עבה, ובעל קשקשים. פסוריאזיס מופיע בתדירות גבוהה באזורים בעור אשר ספגו פציעה או נשזפו, במיוחד בברכיים ובמרפקים.

אזורים אחרים של העור הסובלים מהמצב כוללים את הקרקפת, סביב הטבור, הישבן ומסביב לאיברי המין. ציפורני הידיים והרגליים עלולים אף הם להיות מושפעים והם הופכים להיות חרושי חריצים, מגולענים ודהויים. לעיתים עלול להיווצר מצב בו הציפורניים נושרות.

הגורם המדויק למחלה אינו ידוע ואין תרופה המרפאת לחלוטין את המצב, אך קיימים טיפולים רבים אשר מסוגלים לגרום לתופעה להיעלם לזמן מה, או לפחות לשפר את המראה.

האם לתינוקות יש פסוריאזיס?

נדיר ביותר שלתינוקות תהיה פסוריאזיס. לעיתים רחוקות בעיקר בתינוקות עם רקע משפחתי של פסוריאזיס יכולה להופיע דלקת חיתולים פסוריאטית. במקרה זה השטח האדום יהיה חלק ומבריק  עם גבולות מאוד חדים שיבדילו בינו לעור הבריא סביב.

יותר מפצעים פיסיים

בזמן שילדים מסוימים מפגינים תגובה רגשית לפסוריאזיס, אחרים חשים מבוכה, כעס או עצב. ילדים מודאגים לעיתים קרובות מהחמרת מצבם ודחייה של ילדים אחרים בני גילם. קשה לנבא כיצד ומתי ילדים יגיבו לפסוריאזיס.

מצבי הרוח והתגובות שלהם מתחלפים ומשתנים לעיתים קרובות עם הגילויים של המחלה. יש לזכור כי פסוריאזיס בקרב ילדים משפיע על דימוי הגוף שלהם באופן חמור יותר מאשר אצל מבוגרים.

דרכי התמודדות

הסיוע הטוב ביותר אותו יכולים הורים להעניק לילדים הסובלים מפסוריאזיס, הוא ללמוד על המחלה, על מנת להעביר את היבטיה לילד. בעוד שילד צעיר מוצא נחמה מתמדת מהוריו כמקור של מידע אמין, ילדים ובני נוער מבוגרים יתר עשויים לפנות אף אל יועצים ואנשי מקצוע בעלי ידע במחלה לשם קבלת תמיכה. רשת התמיכה חשובה לילד על מנת להתמודד בהצלחה עם המחלה.

הדרך בה הורה מטפל במחלת הילד, צריכה להתבסס על גילו ורמת הבנתו. לעיתים יש לחזור על אותו המסר בדרכים שונות שוב ושוב על מנת לגרום לו להבין את מצבו. יש לנהוג תמיד בכנות, אך לשדר תקווה ואופטימיות.

המידע החשוב להבין:

פסוריאזיס אינו מסכן חיים.הילד אינו לבד. קיימים מיליוני אנשים הסובלים מהמחלה.

זוהי אינה מחלה מדבקת.רופאי עור מתמחים בטיפולים זמינים מצוינים.

כיצד מטופלת המחלה?

למרבה הצער, לא קיימת תרופה לפסוריאזיס. יחד עם זאת, מספר טיפולים יעילים עשויים לשפר את התסמינים של הילד, כולל:

חיטוי העור 1-2 פעמים בשבוע.

שימוש בסבון חומצי ללא תמציות ריח וצבע.גיא סבון טיפולי 3.5 PH .

שימוש מרובה בקרם לחות , בתחילת אדמומיות שימוש בקרם המועשר באבץ.קרם מגינית.

" חבישה רטובה" באמצעות בגד תחבושת רפואי .

טיפול אקלימי בים המלח

טיפולים תרופתיים מקומיים – אלו מיושמים ישירות על האזור הפגוע וכוללים קרמים סטרואידים ומשחת ויטמין D. פסוריאזיס של הקרקפת מטופל עם שמפו המכיל זפת פחם מיוחד, משחות סטרואידים, קצף או ג’ל. שמפו המכיל חומצה סליצילית מומלץ אף הוא לטיפול בקרקפת.

פוטותרפיה – טיפול זה חושף את האזורים הנגועים של העור לאור אולטרה סגול מיוחד במשך שלושה עד חמישה מפגשים שבועיים.

טיפולים מערכתיים – טיפולים אלו מיועדים למחזור הדם, ומשפיעים על התאים בכל הגוף. לדוגמה, ילד שמפתח פסוריאזיס בתגובה לזיהום בדלקת פעילה, יזדקק לאנטיביוטיקה.

מצד שני, רק ילדים הסובלים ממקרים חמורים במיוחד, יקבלו תרופות חזקות יותר, על מנת להאט את קצב צמיחת תאי עור חדשים, או על מנת להפחית את הנזק לעור ולמפרקים.

מה הגורמים למחלות עור בקרב ילדים?

מדובר בדרך כלל בשילוב של רקע גנטי עם גורם מגרה חיצוני.

אורך החיים המודרני העלה משמעותית את כמות המתמודדים

פעמים רבות הגורם למחלה, הגורם האלרגני, אינו ידוע ונדרש ברור מיוחד. אטופיק קומ מלווה את לקוחותיה בתהליך ברור הגורמים המגרים.

עם זאת, יובש של העור (עקב שימוש בסבון, אמבטיות ארוכות, חשיפה לאוויר קר וכו') גורם לפגיעה בשלמותו של העור ומאפשר חדירה של חומרים שונים (דשא, בדים סינטטיים, חול, אבק, חומרי טיפוח,עובש, קרדית אבק הבית צמחים שונים וכו') המגרים את המערכת החיסונית לתגובתיות יתר.

רופא עור ילדים, ידע לאבחן ולהתוות טיפול תרופתי. אך הפעולה החשובה ביותר היא המניעה. ניתן בהחלט בתהליך ברור פשוט לאתר את הגורם האישי ובכך לשפר משמעותית את איכות החיים ולצמצם משמעותית את ההוצאה הכספית הכרוכה בהתמודדות.

האם מחלות של ילדים מסוכנות? 

מצורף קישור למדריך נרחב , אותו כתב ד"ר איתי גל רופא עור ילדים.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5129747,00.html

H2 האם מבוגרים יכולים להידבק במחלות עור ילדים ?

כאמור מגוון מחלות העור בילדים ובוגרים הוא גדול מאוד. רופא עור ילדים ידע להסביר ולהדריך במידה ומדובר במחלה מדבקת.

איך יודעים שרופא עור מומחה למחלות ילדים? 

הבחירה הראשונה תהיה רופא בעל שתי ההתמחויות , התמחות ברפואת עור + התמחות ברפואת ילדים.

מעבר לכך מירב המומחים ברפואת עור התנסו גם בילדים בעבודתם בבית החולים.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתיעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד