מחלת עור פסוריאזיס

דברים שחשוב לדעת על מחלת עור פסוריאזיס

מחלת עור פסוריאזיס היא למעשה דלקת כרונית, כלומר כזו שאיננה ניתנת לריפוי מלא ולמעשה תלווה את האדם ברמה כזו או אחרת לכל אורך חייו. מאפיין מרכזי של המחלה הוא התחלקות מהירה במיוחד של תאי עור, כך שאל שכבת העור החיצונית מגיעים תאים שאינם בשלים והתוצאה היא נגעים שלעיתים מתלקחים.

חשוב להבין שיש כמה סוגים של פסוריאזיס ובכל מקרה דרגת החומרה שלה משתנה מאדם לאדם. הסיווג המרכזי הוא בהתאם לדרגת החומרה ובעיקר לפי מיקום הנגעים, גודל שטח העור הנגוע וכדומה. ישנם סוגים יותר נפוצים מאחרים, ויש גם סוגים נדירים למדי, אולם מחלת עור פסוריאזיס על הסוגים השונים שלה הינה נפוצה מאוד ברחבי העולם, כאשר כשני אנשים מתוך מאה לוקים בה. התסמינים השכיחים יותר שלה הינם עור יבש, גירודים ומכאן גם היווצרות של דלקות וזיהומים.

יש לציין כי בשנים האחרונות גוברת ההכרה בכך שפסוריאזיס אינה מערבת רק את העור, אלא למעשה במקרים חמורים מעורבת דלקת הקשורה על מגוון מערכות שאינן קשורות במישרין אל העור. לדוגמא, יש קשרים ברורים מבחינה סטטיסטית בין מחלת עור כרונית פסוריאזיס לבין מחלות מטבוליות, מחלות של מערכת העיכול, דלקת מפרקים ועוד. יחד עם זאת, לא ניתן להצביע על גורם אחד ויחיד הגורם למחלה זו, בה מעורבים תהליכים מורכבים, וכאמור בכל אדם עשויים לשחק תפקיד גורמים שונים. מה שברור הוא שישנו מרכיב גנטי הנראה בשכיחות גדולה יותר בקרב משפחות של חולים. כמו כן, ישנם גורמים חיצוניים הגורמים להתלקחויות, ביניהם חשיפה למזהמים כגון וירוסים וחיידקים מסוגים מסוימים, עונות השנה עם שינויי טמפרטורה ולחות, נטילת של תרופות מסוימות וגם המצב הנפשי – בדגש על מתח ולחץ מתמשך (סטרס).

 

סיווגים שונים של המחלה

כאמור, מחלת עור כרונית פסוריאזיס מסווגת לקבוצות שונות, כאשר הנפוצה ביותר מכונה בשם המקוצר "פלאק" ובה הקשקשים מופיעים בעיקר על המפרקים, הציפורניים, הברכיים ועור הקרקפת. מצד שני, סיווג נדיר למדי של המחלה נקרא "פוסטולר פסוריאזיס" ובו יש פצעי מוגלה על כפות הרגליים והודיים. עוד סיווג נקרא בקיצור גוטטה ובו רואים נרודות אדומות קטנות, בעיקר אחרי דלקת גרון חזקה וזיהומים אחרים. כאמור, במקרים לא מעטים מחלת עור פסוריאזיס מופיעה ביחד עם דלקת פרקים, ויש האומרים כי האחת גורמת לשנייה, ובכל מקרה כאשר שתיהן מופיעות יחדיו נקרא המצב פסוריאזיס ארתריטיק.

 

כיצד מטפלים בפסוריאזיס

כאמור, מדובר במחלה כרונית שלא ניתן לרפאה לחלוטין, אך בהחלט ניתן להביא להקלה בתסמינים בעת התפרצות ולהגדלת תקופות ההפוגה. את הטיפול יש להתאים באופן אישי לסובל מהמחלה, בהתאם לסיווגה, חומרתה, מצבו הרפואי הכללי, תחלואה נלווית, וכן ההעדפות שלו. כך לדוגמא, יש שיעדיפו טיפולים הטבעיים כגון טיפולי בוץ בים המלח, וטיפול בנגעים מקומיים עם קרמים וסבונים טבעיים. לעומת זאת, במקרים אחרים יהיה צורך לעשות שימוש במשחות המבוססות על סטרואידים ואף בתרופות ביולוגיות.

למידע נוסף על מחלת עור פסוריאזיס, לקביעת פגישת אבחון והתאמה של תהליך טיפולי אישי, הנכם מוזמנים לפנות אל אטופיק קום דרך האתר או בטלפון 04-6651333.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם