מפחדים למרוח סטרואידים? יש עוד פתרונות יעילים לא פחות

אטופיק דרמטיטיס, או אסטמה של העור, היא בעיקרה מחלה אימונולוגית. משמעות הדבר שמערכת החיסון מזהה חומרים מסויימים החודרים דרך העור כמסוכנים ותוקפת אותם בעוצמה רבה. חומרים אלה מכונים "אלרגנים" – חומרים שהגוף מזהה כזרים שבאים לתקוף אותו. במתקפה שעורכת מערכת החיסון על אותם אלרגנים משתחררים חומרים רבים היוצרים את הגירוי והדלקת האופיניים כל כך לאסטמה של העור.  

מהם סטרואידים ולמה כולם כל כך מפחדים מהם?

הסטרואידים מיוצרים באופן טבעי בגוף האדם, לרוב בבלוטת האדרנל (יותרת הכליה)  ויש להם תפקיד חשוב בחילוף החומרים אצל בני אדם. תרופות ממשפחת הסטרואידים המיוצרות במעבדה, הן נוגדות דלקת חזקות ביותר, מכוון שהן מדכאות את מערכת החיסון. השימוש בסטרואידים לטיפול בעור של חולה באטופיק דרמטיטיס גורם להפחתת הגירוי והדלקת. הבעיה נעוצה בתופעות הלוואי הרבות העלולות להופיע כאשר הסטרואידים חודרים למערכת הדם.

אין מצב שאני מורחת את הילד שלי בסטרואידים!

כאשר נעשה שימוש ממושך בסטרואידים החודרים למערכת הדם הם עשוים לגרום לתופעות לוואי רבות ובינהן:  דיכוי מערכת החיסון, עליה ברמות הסוכר ולחץ הדם, דלדול עצמות, השמנת יתר, שיעור יתר, עור דק עם נטייה לפציעות, ובילדים – פגיעה בגדילה לגובה. 

למרות שבאסתמה של העור השימוש בסטרואידים הוא כטיפול מקומי וזמני בלבד, והחדירה של התרופה למערכת הדם היא מזערית, תופעות הלוואי הרבות במעוררות קושי והתנגדות אצל הורים רבים. 

הדרך הטובה ביותר להמנע משימוש בסטרואידים היא להמנע מההתקף החריף ע"י הגנה על סביבת העור של הילד בשיטה מעגלית "מהגוף החוצה"

התקפים של אטופיק דרמטיטיס  מתלקחים כאשר העור בא במגע עם אלרגנים מתוך מגוון של גדול של חומרים ללא כל סדר או שיטה (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם). אלרגנים נמצאים בכל מקום סביבנו – החל מתכשירים שונים שהעור בא איתם במגע,  ביגוד, מצעים, חומרי ניקוי, חיות בית, ועוד. 

הגישה הטיפולית הרווחת היום בקרב רופאי עור בארץ ובעולם, היא גישה המשלבת טיפול בסימפטומים של ההתקף החריף בשילוב עם נטרול אלרגנים מסביבת הילד. הרעיון הוא לטפל במעגלים מתרחבים "מהגוף-החוצה" ולצור קו הגנה נוסף לעור שיעזור בהתמודדות עם אלרגנים.

מעגל ראשון - למרוח את העור בקרם או משחה

נזכור כי טיפול שטוב לאחד לא בהכרח טוב לאחר בגלל מגוון האלרגנים הקיימים והמידה המשתנה של הנזק לעור. לפני כל שימוש בתכשיר חדש נעשה ניסוי על שטח עור קטן לוודא שהעור מגיב בחיוב לתכשיר החדש.

קרם הינו תכשיר על בסיס מים (עד 70%) המרקם שלו קליל ולרוב צבעו לבן. משמש לרוב כתכשיר שמורחים על עור מודלק פצוע ואדמומי על מנת לייבש אותו. הקרם שמבוסס על מים מתנדף בקלות ולכן יש צורך למרוח כמויות נדיבות של קרם כל כמה שעות. משחה היא תכשיר על בסיס שמן (עד 80%) נשתמש בה לעור יבש וסדוק ובזמן הפוגות. השימוש במשחה מחזיר לעור את הלחות שאינו מייצר באופן טבעי. בשל כמות השמן במשחה היא נספגת בעור ונישארת לפרקי זמן ארוכים יותר.

מעגל שני – שכבת ביגוד ראשונה המדמה עור בריא כ-Second Skin

כדי שהעור יפיק את מירב התועלת מהקרם או המשחה שמרחנו עליו ויתאפשרו לו תנאים אופטימליים להחלמה וריפוי, חשוב כי הבגד שבא במגע ישיר עם העור יהיה עם תכונות מתאימות.

הבגד צריך להיות עשוי מחומרים טבעים ללא כל כימיקלים, מבד רך וגמיש, נטול תפרים על מנת למנוע חיכוך וגירוי של העור. הוא צריך להיות מאורר, לאפשר פינוי של חום וזיעה ובכך למנוע התחממות של העור. בנסוף כדאי שיהיה עשוי מסיב שאינו סופג את הקרם או המשחה וכך מאפשר להן לפעול לאורך זמן. 

מומלץ שהשכבה הראשונה אותה מלבישים לילד תהיה בעלת כל התכונות שהוזכרו כאן ותאפשר שכבת הגנה נוספת לעור ומכן זכתה לשם Second Skin

מעגל שלישי – להלביש לילד ביגוד רגיל אך נטול אלרגנים

כזכור התקפים של אטופיק דרמטיטיס  מתלקחים כאשר העור בא במגע עם אלרגנים (אלרגן הוא כל חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל האדם). השימוש בתכשירי הכביסה הרגילים מנקה את הבגדים מהלכלוך שהצטבר עליהם. אך גם התכשירים הטובים ביותר, ואפילו אלו האקולוגיים, אינם מייצרים פעולה של ניקוי הבגד מאלרגנים שונים הנספגים בו. ולכן מומלץ להוסיף לכביסה תוסף כביסה מנטרל אלרגנים וכך לקבל כביסה נקייה מלכלוך ומאלרגנים.

מעגל רביעי – להשתמש במצעים מתאימים או במגן מזרן

קרדית אבק הבית הינה אחד הגורמים השכיחים ביותר להתפרצות של אטופיק דרמטיטיס. הקרדית ניזונה מתאי עור הנושרים מגופנו וזקוקה לחום ולחות לשם התרבות ומחייה. היא מצויה במצעים, מזרונים, שמיכות וכריות. לכן בזמן השינה חווים ילדים רבים התגברות בעוצמת הגרד. 

כימיקלים נוספים, כגון לטקס, פיגמנטים של צבע ורעלנים רבים נוספים, עלולים לגרום גם הם להגברת הגירוי ולגרד הקשה. לכן מומלץ לעשות שימוש במצעים ומגן מזרון נטולי אלרגנים המאפשרים חסימה מוחלטת של קרדית האבק, ובכך למנוע את המגע של עור הילד עם הקרדית ואלרגנים נוספים ולהמעיט בצורה משמעותית את הגרד בשעות הלילה.

מעגל חמישי – לנטרל אלרגנים מרחבי הבית

הבית בו אנו חיים מכיל אלרגנים שונים ומגוונים. החל מאבק, קרדית אבק הבית, עובש, פריחה, אלרגנים מבעלי חיים ועוד. אלו מצויים בכל מקום – על גבי רהיטים, ריפודים, וילונות, שטיחים, משטחים, ספרים, משחקים ועוד. כל אלו עלולים, כשהם באים במגע עם העור של ילד אטופי, לעורר התלקחות של התקף. על מנת לטפל באלרגנים אלו מומלץ להשתמש בתרסיסים מנטרלי אלרגנים שיקטינו או ימנעו את פעולתם. כך נייצר סביבה ביתית נקיה (עד כמה שניתן) ממעוררי התקף פוטנציאלים.

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם