מרגישים שכלום לא עוזר? קראו על הטיפול היעיל שמעטים מכירים

אטופיק דרמטיטיס או אסתמה של העור היא מחלת עור כרונית דלקתית הבאה לידי ביטוי בעור יבש ומגורה המלווה בגרד טורדני. המחלה נפוצה במיוחד אצל תינוקות וילדים. כ-20% מהילדים ו-10% מהמבוגרים סובלים מהמחלה. הסימפטום הקשה והמציק ביותר הוא הגרד הבלתי פוסק והדלקת שעלולה להתפתח לזיהום.

מה הם הגורמים למחלה?

הרופאים מדברים היום על שילוב של נטיה גנטית, פגם מולד בעור ותפקוד לקוי של מערכת החיסון.  מדובר במחלה התקפית המתפרצת כאשר העור בא במגע עם אלרגן וכך מתחיל  רצף של תגובות גירוי-גרד-דלקת. (אלרגן הוא כל חומר שהגוף מגיב אליו באלרגיה)

הסובלים  מאטופיק דרמטיטיס מגלים רגישות יתרה למגוון רחב של אלרגנים המצויים בסביבת החיים המיידית – בביגוד, במצעים, במוצרי הניקיון, הכביסה, ההיגיינה והקוסמטיקה. האלרגנים הידועים והנפוצים הם: קרדית אבק הבית, אבק, עובש, לטקס, חומרים מתעשיית הטכסטיל, פריחה של צמחים ,עשן ופיח ועוד.

אז איך מטפלים?

מכוון שהמקור להתקפים משתנה מאדם לאדם וקשה מאוד לאבחן אותו קיים קושי גדול אצל הרופאים להמליץ על טיפול אחד שיתאים לכל המטופלים. מתוך הקושי הזה צמחו מספר רב של גישות טיפוליות ושפע של תכשירים, קרמים, משחות, מוצרי אמבטיה, תכשירי כביסה ועוד.

ההתמקדות העיקרית של הטיפול היא במתן קרם או משחה כשהרפואה האלטרנטיבית מטפלת גם בשינוי תזונה, הפחתת סטרס ועוד. אבל רוב המטפלים הן האלטרנטיבים והן הקונבנציונאלים לא מדגישים מספיק את החשיבות הגדולה של הטיפול בסביבה.

הטיפול החשוב ביותר והיעיל ביותר הוא בסביבת החיים של הילד

השילוב של מתן מענה לסימפטום באמצעות קרמים או משחות עם הרחקת הגורם להתפרצות מסביבת הילד מביא לתוצאות הטובות ביותר, מפחית צורך בשימוש בתרופות ומזרז החלמה. ולכן נדרש טיפול הולם בסביבת החיים של הילד.

כך כתבה לנו אמא לילדה עם אסטתמה של העור: "אחרי חודשים רבים של התקף אטופיק דרמטיטיס קשה מצאתי רופא נהדר שהמליץ על שילוב של טיפול סביבתי באלרגנים בבית ובגד בסיסי מיוחד בנוסף לקרמים והמשחות. אני כשבועיים בתוך התהליך ונכון לעכשיו המצב ממש טוב. לראשונה מזה זמן רב אני אופטימית. 

לאורך כל השנים, גם בכל הפעמים שהגעתי לבית החולים, אף אחד לא הציע לי את הדבר הבסיסי והבלתי מזיק הזה – שילוב של טיפול מאד פשוט שנותן תוצאות מרשימות מתאים כמובן גם לילדים ופעוטות."

הטיפול בסביבת החיים של הילד מתבצע במעגלים מתרחבים מהגוף החוצה

תפקידו של העור להוות מגן בין הגוף לבין כל מה שמחוצה לו. בחולים עם אטופיק דרמטיטיס התפקוד הזה נפגע ומכוון שכך מתאפשרת חדירה של חומרים שונים המכונים אלרגנים. חומרים אלה גורמים לתגובת יתר של המערכת החיסונית וכך נוצר ההתקף.

מטרת הטיפול היא להרגיע את הסימפטומים ולהרחיק את מעוררי ההתקף הגורמים להתפרצות וכך לייצר תנאים אופטימליים  להחלמה. 

מעגל טיפול ראשון (הכי קרוב לעור) – למרוח את הילד בקרם או במשחה

למריחת התכשיר המתאים יש חשיבות רבה. קרם – הינו תכשיר שהמרכיב העיקרי שלו הוא מים והוא בדרך כלל קוסמטי. אם משתמשים בקרם להעשרת העור בלחות, חשוב למרוח בתדירות גבוהה משום שהמים מתנדפים במהירות והעור מתייבש. כשמוסיפים לקרם חומרים רפואיים פעילים כגון סטרואידים או אנטיביוטיקה הוא משמש לריפוי הדלקת והפצעים. השימוש בקרם רפואי נעשה על פי הוראות הרופא בלבד.

משחה – המרכיב העיקרי במשחה הוא שמן, והיא משמשת להעשיר את העור בלחות  וליצירה באופן מלאכותי של מעטפת שומן שתגן על העור. משחה מתאימה למריחה על עור יבש אך לא על עור פצוע. את המשחה מומלץ  למרוח מספר פעמים ביום ובכמויות גדולות, על כל העור ולא רק על המקומות הנגועים. אצל חולה אטופיק העור כולו פגום וזקוק להגנה ולשימון. כל משחה שהמגע שלה בעור נעים והעור מגיב אליה בחיוב מתאימה. 

מעגל טיפול שני – שכבה של בגד רפואי מתאים להגנה על העור

מומלץ להשתמש לצורך זה בביגוד רפואי המותאם במיוחד כדי להגן על העור ולסייע לו בהחלמה. הבגוד משמש כשכבת בסיס ומתפקד כ.Second Skin- חשוב שהביגוד יהיה מאורר, לא יספוג את הקרם או המשחה, המגע שלו בעור יהיה נעים ולא יגרום חיכוך, הזעה או חימום יתר. מעל השכבה הזאת ניתן להלביש כל בגד שנבחר.

ההמלצה שלנו הוא בגד תחבושת רפואי מתוצרת Skinnies UK  . הבגד מיוצר מסיב טבעי של ויסקוזה. ארוג בטכנולוגיה ללא תפרים. גמיש, אינו סופג ואינו מייצר חיכוך בעור. מאפשר פינוי חום וזיעה ושומר על תנאים אופטימליים לרופוי העור. הוא צבעוני ונעים למראה ומכסה את כל אזורי הגוף באופן מלא. מוצר רפואי פשוט וקל לשימוש עם הצלחה מיידית ומוכחת בהקלה בכל תסמיני הגרוד. 

IMG_4512

מעגל שלישי – הרחקת אלרגנים מהבגדים

הבגדים שאנחנו לובשים מכילים כימיקלים, רעלנים ואלרגנים שונים ומרובים. (אלרגן הוא כל חומר שהגוף מגיב אליו באלרגיה) חומרים אלה נשארים ספוגים בבגדים גם לאחר שעברו כביסה רגילה, אפילו עם הטובות שבאבקות הכביסה. לכן חשוב להשתמש בתוסף כביסה מיוחד שמטרתו נטרול האלרגנים שבבגד. ההמלצה שלנו היא תוסף כביסה מתוצרת De Mite  ארה"ב המכיל נוסחה יחודית המפרקת את האלרגנים הספוגים בבגד וגם את אלו הנמצאים בתכשירי הכביסה השונים. 

מעגל רביעי – שימוש במצעים ומגן מזרן חוסמי קרדית האבק

אחד מהאלרגנים הנפוצים ביותר שגורמים להתקפים בחולי אסתמה של העור היא קרדית אבק הבית. הקרדית נמצאת בכמויות גדולות במצעים, מזרונים, כריות ועוד. זאת אחת הסיבות לכך שילד אטופי נוטה להתגרד בעיקר בלילה כאשר הוא בא במגע עם הקרדית. 

הדרך היחידה להימנע ממגע עם הקרדית היא להשתמש במצעים ומגיני מזרון יעודיים החוסמים את הקרדית. ההמלצה שלנו היא מצעים ומגיני מזרון מתוצרת Bargoose Usa   המיוצרים בתהליך של פיקוח קפדני מחומרים טבעיים בלבד, ארוגים בצפיפות של פחות מ- 6 מיקרון מה שמאפשר חסימה מוחלטת של קרדית האבק.  המצעים נטולי אלרגנים לחלוטין ומאושרים על ידי הרשויות המתאימות בארה"ב.  

ד"ר אביקם הראל היועץ הרפואי שלנו מסביר על חשיבות הטיפול בסביבה באסטמה של העור

מעגל חמישי – הרחקת האלרגנים מסביבת הבית

אינספור אלרגנים כגון קרדית אבק הבית, עובש, פריחה, אלרגנים מבעלי חיים ועוד רבים  אחרים החודרים מבחוץ נמצאים בסביבת הבית והמגע שלהם בעור עלול לייצר התקף חריף. לכן כדאי להשתמש במוצרים המנטרלים אלרגנים. (אלרגן הוא כל חומר שהגוף מגיב אליו באלרגיה)

אנחנו ממליצים על המוצרים הבאים:

  • De mite Fabric Sealer- מנטרל אלרגנים מכל סוגי הטכסטיל 
  • De Mite Eat My Dust – לוכד אלרגנים המצטברים על גבי משטחים
  • Allerpet Dog/Cat – מנטרל אלרגנים של כלבים וחתולים או כל חיית מחמד אחרת 

כל החומרים האלה קלים מאוד לשימוש. אינם רעילים. פופולאריים מאוד בארה"ב ועברו את כל הבקרות והאישורים ומתאימים לשימוש שגרתי בבית. 

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם
מלאו את הפרטים וקבלו שיחת ייעוץ טלפונית חינם!

עוד על טיפול בסביבה

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם