משמעות "הילד המתגרד" בלילות

רבות מדובר על תופעת "הגרד הלילי" אתה נאלצים להתמודד הסובלים מאסתמה של העור. לאחרונה פורסם מחקר בינלאומי, בנושא שמצא כי ילדים המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס ,או סובלים מעור יבש ומגורה הגורם לגרוד טורדני ומציק בלילה, ישנים בממוצע שעה אחת פחות,בהשוואה לילדים בריאים, מה שגורם לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הילד וכל המשפחה. כ-9 מתוך 10 הסובלים מהתופעה חווים הפרעות שינה ומבלים כרבע מהלילה בגירודים.
דר" הראל אביקם, מנהל המרכז הרב תחומי לרפואת עור בת"א על המחלה ועל הפרעות השינה בעקבות הגרד: 
"אטופיק דרמטיטיס", היא מחלה כרונית עם בסיס גנטי, מקבוצת המחלות האטופיות, שאצל מרבית החולים בה   (כ 90%) תתפרץ לראשונה עד גיל 5.המחלה באה לידי ביטוי ביובש, פריחה וגרד. הגרד  הוא המרכיב העיקרי והמרכזי במחלה. למעשה, זו מחלת העור היחידה שיכולה לבוא לידי ביטוי אצל החולה רק בגרד. ולכן, הגרד הופך את הטיפול במחלה לחובה". גרוד טורדני עד זוב דם, בכי, חוסר שקט ולילות ללא שינה, הם מנת חלקם של מתמודדים רבים והוריהם.
תהליך מציאת מענה שיאפשר רגיעה, לעתים גם הוא מתיש, מייגע ומתסכל לא פחות מלילות ללא שינה. 
לגרד ,שהוא לב ליבה של המחלה לדברי ד"ר הראל, יש השפעה מהותית על המתמודדים(תינוקות,ילדים,בני משפחותיהם).הפרעות שינה בעקבות הגרד הטורדני שאינו נפסק, היא אחת העיקריות שבהן. ידוע, כי הפרעות השינה הן מקור למגוון רחב של בעיות נוספות כמו עייפות, חוסר שקט,ירידה בריכוז,פגיעה בתיפקוד חברתי/לימודי ואף פגיעה במערכות יחסים משפחתיות. 
הספרות מדברת על 45%-60% מהחולים באטופיק דרמטיטיס ששנת הלילה שלהם משובשת. קשה להם להירדם, יש להם יקיצות מרובות, וכל הקצב הביולוגי של הגוף אינו עובד כרגיל. " ד"ר הראל מוסיף כי "כי גרד הלילה הוא לעתים חמור יותר מהגרד הרגיל". הגורמים לגרד הלילי עדיין לא ברורים. ויש כמה השערות המיוחסות להפרעות :המערכת הנוירולוגית שגורמת לחולים להיות יותר רגישים. או אולי זו המערכת האימונולוגית שמפרישה תוצרים שגורמים לגרד. ידוע שהפרשת המלטונין היא נמוכה יותר בלילה וגם זה יכול לגרום לגרד".
אז מה עושים? 
הגרד הלילי אינו גזירת גורל. יש מה לעשות!!!
ד"ר הראל מדגיש כי לדלקת עור אטופית (אסתמה של העור) יש דרגות שונות,ולכל שלב במחלה יש כיום מענה טיפולי מתאים. 
חשוב להבין כי הטיפול חייב להיות מערכתי ומשולב בטיפול מקומי בעור, בהתאם לשלב המחלה , והתייחסות לכל החומרים מהסביבה הבאים במגע עם העור ועלולים להיות "גורמים מגרים" 
למעשה טיפול נכון מתחיל בנטרול גורמים סביבתיים שעלולים לגרום לגרד. 

להלן רשימת הגורמים המגרים וכיצד הם באים במגע עם העור:


מעבר לברור הגורמים המגרים האישי, ושימת לב לכל אחד ואחד מהם, חשוב ומומלץ לשמור על שימון/לחות העור באופן קבוע .
ידוע כי אם משמנים ושומרים על לחות בעור באופן מסיבי את העור על ידי קרמי לחות משלב הלידה,הסיכוי להתפרצות אטופיק דרמיטיטיס קטן. חשוב להדגיש שימוש נכון בקרם הלחות בתקופת רגיעה ושימוש משולב בתקופת התפרצות בשילוב עם משחות סטרואידיות

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם