סטרואידים, מה זה? האם באמת צריך כל כך לפחד?

מה זה סטרואידים?

סטרואיד הוא הורמון המופרש באופן טבעי בגוף ואחד מתפקידיו הוא ריפוי תהליכים דלקתיים בגוף. כאשר יש מצב של דלקת חריפה,שהגוף אינו יכול או מתקשה להתגבר עליה לבד, מוסיפים לו סטרואידים ע"י תכשירים מלאכותיים, במשחה, בליעה או זריקה.
לסטרואידים נקשרים פחדים רבים, וזאת בשל תופעות הלוואי שהם עלולים לייצר, החל מ"הידקקות" של העור, שיעור יתר, הזדקנות מוקדמת של העור (מיוחס למשחות) ועד הפרעות גדילה, ופגיעה בתפקוד איברים  פנימיים. (כדורים או זריקות).

אז למה השתמש בהם?
התקף של אטופיק דרמטיטיס משמעותו התפרצות תהליך דלקתי. כאשר קיימת התפרצות, משמע התהליך יצא מיכולת השליטה הטבעית של הגוף והוא זקוק לעזרה חיצונית. זו הדרך היחידה להתמודד ולעצור את התהליך הדלקתי!!! קרם או משחה שהם תכשירי לחות, לא יכולים לעזור. (כמו שרובנו לא נוותר על אנטיביוטיקה לנו או לילדנו ,ונסתפק באקמול, יש להפעיל שיקול דומה בנוגע לשימוש בסטרואידים).
נכון, סטרואידים אינם מרפאים את המחלה כי אין לה מרפא. העור ימשיך שלא למלא את תפקידו  ויישאר פגוע. אולם הם  יקלו  על הסימפטומים,ובכך נאפשר לעור שקט  ומנוחה, נעצור את התהליך, נמנע זיהום ונוכל לתת לו הזדמנות להחלים ולהשתקם. השימוש בסטרואידים הוא שלב בהתמודדות במחלה,והוא משתלב בתהליך מלא של טיפול והגנה בעור ועל העור . 

אז אם רופא המליץ על משחה כזו? להשתמש?
כן, בהחלט. סמכו על הרופא שלכם, הוא איש המקצוע בתחום. בההתמודדות באטופיק דרמטיטיס, נוטים להשתמש במשחות סטרואידליות, כאשר העור חווה התקף של גירוי ודלקת. משחות אלו באות במגע חיצוני עם העור ובשל הרכיב השומני שהן מכילות הן  אינן חודרות למחזור הדם ולאיברים הפנימיים . השימוש בהן, יעשה על פי המלצת ופיקוח רופא, במינון מבוקר, והפסקת הדרגתית (ולא מיידית!!!) כל זאת במקביל למריחת העור בתכשירי לחות והגנה מפני גורמים מגרים חיצוניים , יעיל מאוד ומביא להקלה משמעותית ויכולת להגיע להפוגות של שימוש בהם.

למה אסור להפסיק מיידית שימוש בסטרואידים?
מדוע הפסקת השימוש בסטרואידים היא בתהליך הדרגתי? כמו שאמרנו הסטרואידים במשחה הנם תגבור חיצוני לחומר שהגוף מפריש באופן טבעי. אם נפסיק את השימוש מידית ובאופן לא מבוקר נגרום לכך שהגוף יישאר ללא אפשרות להתגונן ולטפל בתהליך הדלקתי, העור לא החלים והתחזק. ואז נחווה התפרצות קשה יותר. ע"י הפסקה מדורגת ומבוקרת אנו מאפשרים לגוף לחזור לתפקוד וליכולת לייצר ולהגן על עצמו באופן עצמאי,כאשר התהליך הדלקתי מוחלש או נרגע. המקביל להחלמה ושיקום העור. מחזוריות טיפול המומלצת היא כחודש ,באופן מדורג. זהו פרק הזמן הנדרש לתאי העור להתחדש ולייצר שכבת עור חדשה. 

מתי מומלץ להתחיל בשימוש בסטרואידים? 
השימוש תמיד יהיה בהמלצת הרופא. ככל שנקדים להשתמש במשחה סטרואידים, כך נמנע מהחמרה, סכנה לזיהום והגעה למצב של שימוש בסטרואידים בבליעה ובזריקה.
וזכרו:
לכל תכשיר רפואי מיוחסות תופעות לוואי. לעתים אין מנוס ולמרות "הסכנה" מהתכשיר זו הדרך היעילה והמהירה לתת מענה רפואי.

"הסיכון והסכנה לילד מתגרד  ופצוע החשוף לסכנת זיהום עורי, ילד שאינו ישן, עייף, חסר שקט וסובל, (ומשבש את כל שגרת החיים) עולה על הסכנה שיש בשימוש מבוקר ומאוזן בתכשיר סטרואידים."מתוך הרצאתו של ד"ר אביקם הראל  בכנס רופאי העור, יוני 2018

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם