שימוש בסטרואידים לטיפול באטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה אימונולוגית ואינה מחלה אלרגית כפי שנוטים לחשוב.
מהי מחלה אלרגית?
כשאדם מאובחן כאלרגי לחומר כלשהו, למשל אלרגיה לחלב. מדובר בד"כ באלרגן ספציפי והבעיה תיפתר בכך שלא נבוא איתו במגע.
מה קורה כשאלרגן חודר לגוף? הגוף מייצר אנטי גן – חומר נגד האלרגן . מטרתו של האנטיגן לחסל את האלרגן ובמפגש ביניהם מופרש היסטמין. כך נוצרת תגובה אלרגית כמו פריחה.
על מנת להרגיע את התגובה האלרגית אנו משתמשים באנטי היסטמין שמרגיע את התגובה ע"י הרגעת הפרשת ההיסטמין. (פניסטיל הוא סוג של חומר אנטי היסטמיני).
מהי מחלה אימונולוגית ?
כאשר כל מערכת החיסון מגיבה בכל הכוח לחדירת אלרגנים ומזהמים רבים ובלתי ספציפים. מערכת חיסון היא מערכת מורכבת וכבדה שתפקידה להגן עלינו מפני מזהמים ,חיידקים וחומרים מזיקים. כשכל מערכת החיסון מהבסיס ובאופן מולד רגישה יותר היא מפענחת באופן שגוי זהות של חומרים שונים ומגיבה בעצמה ובאופן לא פרופורציונאלי למגוון רחב ולא ספציפי של מזהמים/אלרגנים. בזמן שהיא מגיבה – הגוף למעשה תוקף את עצמו-
מופרשת כמות גדולה של הורמונים ,אנטיגנים וחומרים בגוף. כך נוצרת בערה בגוף המייצרת סימפטומים של גירוי ודלקת חזקים וקשים. בפועל אין תועלת בפעילות זו של מערכת החיסון. הדרך להתמודד עם תגובתיות היתר שלה הוא על ידי שימוש בתכשירים סטרואידים .
פעילות הסטרואידים מבוססת על בקרה ו"הרדמה" של מערכת החיסון המייצרת דיכוי של הגירוי ושל התהליך הדלקתי.
טיפול בסטרואידים יעיל מאוד להפחתת סימפטומים של אטופיק דרמטיטיס. (אולם אינו עומד בפני עצמו כטיפול המאפשר החלמה)
כאשר הטיפול נעשה במשחות – הוא חיצוני, בד"כ מהול במשחה שומנית ולכן משפיע בעיקר על שכבת העור הסובלת מדלקת, ובמידה מעטה מאוד על האיברים הפנימיים.
נהוג לחלק את המשחות המכילות סטרואידים לפי עוצמת הפעילות שלהן.
ככל שהאטופיק בדרגה גבוהה עוצמת המשחה חזקה יותר.
בגלל תופעות הלוואי האפשריות הטיפול ניתן לטווח קצר עם הפחתה הדרגתית במינון עד הפסקה מוחלטת של הטיפול תוך 3-4 חודשים. יש חשיבות גבוהה מאוד להפחתה הדרגתית במינון. מבין החולים שמגיבים לסטרואידים קיימת קבוצה שמפתחת תלות במתן מתמשך של התרופה .ויש מקרים קשים, שגם משחה סטרואידית אינה יעילה והרופא ממליץ על תרופות אחרות בבליעה דרך הפה.
מומלץ שלא למרוח משחות בעוצמה גבוהה באזורים רגישים: פנים, קפלי עור וכדומה – למעט במקרים חריגים.
הטיפול בתכשירים סטרואידים בלבד,ללא טיפול משלים, אינו מספיק .
חלק מהסיבות לחזרת הסימפטומים לאחר הפסקת השימוש במשחה הן שהשימוש הופסק מוקדם מדי והמערכת החיסונית עדיין "בהשתוללות" , שהמינון לא היה מתאים ויש צורך בשינוי, ובחלק ניכר מהמקרים זה קורה כשלא נעשתה השלמה של הטיפול ע"י הגנה על העור מפני חדירת אלרגנים ומזהמים.
השימוש בסטרואידים פועל מהעור פנימה- משמע, מורחים תכשיר מבחוץ על מנת לייצר שקט פנימי ולאפשר רגיעה . על מנת להתחיל תהליך ריפוי והחלמה טיפול בסטרואידים בלבד, כאמור, אינו יעיל . יש צורך בטיפול מהעור החוצה- על ידי בגוד מותאם ונטרול אלרגנים מכל מה שבא במגע ישיר עם העור.
פעולות אלו ראשוניות והכרחיות ומומלצות ע"י ארגונים של רופאי עור ברחבי העולם.
במידה ונתמקד רק בטיפול הנקודתי בסימפטומים בעת התקף ,בין אם בסטרואידים לפי הרפואה המערבית (או כל טיפול אחר לפי הרפואה האלטרנטיבית על כל גווניה) מבלי שנערוך שינוי בדרך וסביבת החיים, משמע התארגנות בסביבת הבית ובכל הבא במגע ישיר ומיידי עם העור האטופי , ונוסיף לזה טיפול משמר ארוך טווח גם בתקופות של הפוגה, נשאר חשופים פעם אחר פעם להתקפים חוזרים ונישנים.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם