תחבושת בגד רפואית כמחסום עורי "Second skin"

העור הוא האיבר הכי גדול בגוף האדם והוא משמש מעטפת הגוף ואבריו. יש לו כמה  תפקידים בסיסים:
מניעת התייבשות ע"י נידוף ואיבוד מים (נוזלים) , וויסות טמפרטורת הגוף, מניעת זיהומים והגנה מכנית  על הרקמות .
אצל המתמודדים עם בעיות עור למינהן ( אטופיק דרמטיטיס, אלרגיות, עור רגיש, פסוריאזיס, רגל סכרתית, פצע קשי ריפוי, EB , מטופלים אונקולוגים, גרד כרוני, גלי חום, בגיל המעבר) תפקודו של העור נפגם, אם בגלל פגם כרוני שאינו ניתן לתיקון, או בשל כשל זמני בשל אירוע בריאותי ספציפי. העור הפגום אינו ממלא את תפקידו ומגיב לכל גורם סביבתי הבא איתו במגע באופן קיצוני.  הוא מתייבש, מגרד, מתפתחת אדמומיות וגירוי ,לעתים קרובות נוצרים פצעים ובכך אנו נחשפים גם לסכנת זיהומים.

מדוע משחה וקרם אינם מספיקים, כדי לטפל?
למרות שאנו נוטים לטעות, ולחפש קרם או משחה שירגיעו את ההתקף, זהו רק מענה מקומי וחלקי לבעיה. אמנם כדי לטפל בעור אנו נדרשים לטפל רפואית בסימפטומים (לרפא את הפצעים והדלקת, להעשיר את העור בלחות) אולם, הפעולה הראשונה והחשובה בטיפול בעור היא לאפשר הגנה ותמיכה מבחוץ שיתנו לו את האפשרות להשתקם או להחלים .

אז איך נשמור על העור שלא יתייבש? איך נפריד בינו ובין הסביבה על מנת למנוע או להקטין מגע עם גורמים מגרים חיצוניים ש"מציקים" לו? איך נגן עליו מפני זיהום?
בעידן המודרני התפתחה מאוד תעשיית הבדים. החל מהתהליך הראשוני של יצור ועיבוד סיבי הבד. על מנת למקסם את התוצרים , מכילים הבדים/בגדים כימיקלים ותוספים שונים ורבים שמהווים מקור גירוי להתקף ולהתפרצות. בגדים רבים מיוצרים ברובם או בחלקם מסיבים סינטטיים ואלו לא רק שאינם מתאימים למגע עם העור האטופי, הם גם מייצרים "חממת גירויים" בין העור לבגד בשל העובדה כי אינם מאפשרים פינוי חום לחות וזיעה מהעור. לכן, חשוב מאוד להיות מאוד זהירים בכל נושא הטקסטיל והביגוד.

רגישות העור האטופי לגירויים חיצוניים היא כל כך גבוהה , עד שלא פעם נוטים לאבחן קושי בוויסות חושי כשהדבר הוא למעשה רגישות גבוהה לגורמים חיצוניים, ובעיקר לביגוד/טקסטיל שבאים במגע ראשוני וישיר עם העור.
ולכן חשוב מאוד, כי כל מה שבא במגע ישיר עם העור יהיה נטול כימיקלים וגורמים מגרים, מחומרים טבעיים לחלוטין,נעים ורך, ללא תפרים, יאפשר פינוי חום וזיעה ,לא יחמם יתר על המידה ולא יכביד.
שימו לב, לא כל הכתוב על התוויות , מייצג את ההרכב בפועל.
ואם כתוב 100% כותנה,זה טוב?  למה הכוונה?
הכוונה שסיב הבד ממנו מיוצר הבגד הוא מכותנה בלבד ה לא מעיד כי הבד/הבגד הינם 100% כותנה. כותנה היא חומר, שבמצבו הטהור הוא נטול צבע, נוקשה, מתקמט, סופג מים וזיעה , וחסר כל גמישות.  האם כך ניראה ומרגיש הבגד שקניתם לילד? בתהליך העיבוד של הסיב והבד, ובתהליך יצור הבגוד ועל מנת להוזיל עלויות, לאפשר גמישות ונוחיות בשימוש ובכביסה ולהתאים את הביגוד לחיים "המהירים" מוסיפים חומרים שונים, כמו לטקס, כימיקלים שונים, פיגמנטים של צבע,מעכבי בערה, חומרים לחיזוק הסיב, חומרים לשימור הבגד בתהליך השינוע ועוד. ולכן, גם אם קניתם חליפה שהתווית עליה מציינת מ 100% כותנה, לא כדאי להאמין! סיכוי טוב שהיא מכילה חומרים רבים נוספים.(שמתם לב לריחות החדשים בחנויות הבגדים? לריח הבגד החדש שהכנסתם הביתה? )חפשו תו תקן, המעיד כי מדובר ב 100% כותנה.
אז מה הפתרון?
תחבושת בגד רפואית בשימוש שוטף כ second skin – היא המענה לשאלות אלו.
תחבושת בגד רפואית אינה בגד !!! היא פיתוח יעודי המשמש כמעטפת מגנה וכחלופה למחסום העורי המשובש. מיוצרת מסיב ויסקוזה טבעי, ללא חומרים מגרים/פיגמנטים של צבע. נצמדת לעור (ברכות וללא כל חיכוך) כשכבת בסיס מגנה ומתפקדת כמחסום עורי בריא =   skin  baririer לעור הפגום!! האיכות הרפואית שלו מאפשרת לו נידוף חום וזיעה ,מאפשרת ללחות שמרחנו על העור להיספג ולהישמר בתוכו לאורך זמן ומגנה על העור מפני מגע עם גורמים מגרים שעשויים להדליק אותו ולייצר גירוי וזיהום. החשיבות של תחבושת בגד רפואית היא קריטית בתהליך ריפוי הדלקת ובשלבי השיקום והשימור.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם