סבוריאה

סבוריאה,  או בשמה הרפואי "סבוריאה דרמטיטיס" היא מחלת עור נפוצה המתבטאת בעור אדום המלווה בקשקשים, בעיקר באזורים בהם קיימות בלוטות חלב. 

בקרב הציבור הרחב עושים לעיתים שימוש במונח "אקזמה" כדי לתאר את המחלה, אך אקזמה יכולה להתייחס גם לאטופיק דרמטיטיס, שהיא מחלה עם תסמינים דומים, אך לא זהים.

סבוריאה היא מחלה כרונית מחזורית, כלומר, יש תקופות של התפרצות ורגיעה לסירוגין.

הקשקשים הם אמנם מאפיין ידוע גם של מחלה נוספת, פסוריאזיס, אך שם ישנו גבול ברור בין האזורים הנגועים בקשקשים לאזורים הלא נגועים. בסבוריאה לעומת זאת הקשקשים מתמזגים עם העור והם גם עדינים יותר.

לא ברור לחלוטין מדוע מופיעה המחלה מלכתחילה. ישנה סברה כי מדובר בביטוי דלקתי לפטרייה בשם מלסזיה פורפור (Malassezia Furfur), אך המחלה עצמה לא פטרייתית ולכן גם אינה מדבקת בעת מגע עור אל עור.

בנוסף, חולים במחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה.

לפני שנדון במחלה לעומק, לסבוריאה נטייה להתפרץ ככל שכמות הגירויים הסביבתיים מתגברים. לכן, רופאים ומטפלים רבים, המודעים לתחום הסקינותרפיה (תרפיה של העור), נוטים לשלב בהמלצותיהם גם טיפול נוסף המעצים את הטיפול הרפואי בגורמים המגרים של העור. שילוב שכזה מפחית את הסיכוי להתפרצות חוזרת של המחלה באחוז ניכר באמצעות מה שאנחנו קוראים לו "פרוטוקול שימור". פרוטוקול השימור יאפשר ריווח בין ההתפרצויות.

מתי המחלה עשויה להתפרץ?

הסבוריאה מתפרצת בדרך כלל בעונות המעבר או בחורף בשל חשיפה לרוח והעובדה כי האקלים יבש יותר. כמו כן, הפטרייה הנ"ל, שבסבירות גבוהה מעורבת בתהליך, מייצרת בעצמה אלרגניים המגבירים את הסימפטומים. אלרגנים נוספים הם שמנים מסוגים מסוימים, תכשירי פילינג אגרסיביים (שהם בכל מקרה לא מומלצים) וכל גירוי יתר אחר של העור.

סיבות נוספות עשויות להיות תזונה לא מאוזנת ובאופן ספציפי יותר מחסור בוויטמינים B6 ו-B12, בעיות הורמונליות וסטרס.


עקרונות הטיפול בסבוריאה

בניגוד למחלות דלקתיות אחרות, מרבית המטופלים אינם זקוקים לתרופות או תכשירים המסוכנים בשימוש ממושך וברוב המקרים הקלים ניתן לפעול באמצעות טיפולים ביתיים בסביבה המגרה.

בוודאי תשמחו לדעת, בייחוד אם אתם סובלים מסבוראיה, כי לאטופיק קום קיימים פתרונות, הדרכה וליווי – יעילים ביותר בהתמודדות עם סבוריאה, הן לזמן ההתפרצות (באמצעות פרוטוקול התפרצות) והן עבור הארכת תקופות הרגיעה (באמצעות פרוטוקול השימור אותו כבר הזכרנו).

מה צריך לעשות? פשוט כנסו לעמוד ייעוץ אונליין, מלאו פרטים על האופן בו המחלה מתבטאת אצלכם ותקבלו ללא עלות סיוע אישי מאיתנו לטיפול בגורמים המגרים המחמירים את מחלתכם. 

עד כמה הסבוריאה מסוכנת?

בניגוד למחלות עור אחרות, סבוריאה אינה מסוכנת ולא עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות נוספות או מצבים מסכנים חיים. יחד עם זאת, היא כן עשויה להפוך את העור לרגיש יותר לזיהומים ופטריות.

ביטויים לסבוריאה

סבוריאה דלקתית

בנוסף לסבוריאה הנפוצה והפחות חמורה, קיימת גם סבוריאה שהמקור שלה הוא דלקתי, ובאופן ספציפי יותר, חיידק הסטפילוקוקוס. בצורה זו של המחלה העור לא רק הופך לשומני, אלא מקבל צבע אדום חזק, הקשקשת עבה יותר וישנן הפרשות מוגלתיות עם גלדים.

סבוריאה בקרקפת

זוהי הסבוריאה הנפוצה ביותר ואם אתם מוצאים שהקרקפת שלכם כוללת לא מעט קשקשים (כן, אותם אלו מהפרסומות לשמפו), ייתכן שאתם סובלים מהמחלה. סבוריאה בקרקפת היא הצורה הנפוצה ביותר של המחלה ו-15% עד 20% מהאוכלוסייה סובלת ממנה. אצל גברים היא עשויה להתבטא בצורה מעט חמורה יותר.

סבוריאה באזורים אחרים בגוף

מלבד הקרקפת, סבוריאה יכולה להופיע בפנים, אך גם באזורים רבים אחרים, בעיקר בחצי העליון של הגוף. אצל גברים היא מתבטאת בעיקר באזורי הפנים השעירים.

סבוריאה בתינוקות: האם היא מסוכנת ומתי היא עוברת?

סבוריאה יכולה להופיע גם אצל תינוקות וילדים, במקרים רבים עקב מעבר של הורמונים מהאם לילד. למרבה המזל, היא בדרך כלל חולפת בעצמה בגיל 8 עד 12 חודשים. למעשה בגיל 3 חודשים עד כ-70% מהם סובלים ממנה! (לאחר שנה השכיחות יורדת בחדות ל-7% בלבד).

הקשקשים בקבוצת הגיל הזה עשויים להיות גסים יותר ולהיצמד לקרקפת, ולמרות זאת, רוב התינוקות אינם סובלים מהגרד באופן קשה.

אם הגירוד בכל זאת מציק, ניתן להשתמש בבגדים מיוחדים המשמשים כחיץ בין העור לבין הסביבה ומסוגלים להקל על הגרד.

טיפול בסבוריאה

הטיפול הראשוני בסבוריאה מתחיל אצל רופא העור אשר יזהה את המחלה וימליץ על תכשיר רפואי כפתרון ראשוני להרגעת העור. 

במקביל לטיפול הרפואי עליכם לנקוט במספר פעולות שבשגרה על מנת שהגרד יפחת ויתרה מכך לא יחזור ויתפרץ שנית. במילים אחרות, לבצע ניהול עצמי של המחלה לאורך זמן.

לכן מומלץ לקבל הנחייה מסודרת של סקינתרפיסט מוסמך, באמצעות טופס הייעוץ באתר, אשר ילווה אתכם בחינם ללא כל התחייבות.

טיפול באמצעות שמפו, סבונים ושמנים

שמפו הוא אחד האמצעים הטובים ביותר נגד הקשקשת בסבוריאה.

ישנם תכשירים המיועדים למקרים קשים הניתנים במרשם ע"י הרופא המטפל ותכשירים כגון גיא סבון טיפולי אותו ניתן להזמין ישירות באתר. 

מצעים מיוחדים מכותנה אורגנית

מצעים מיוחדים מכותנה אורגנית משמשים להקלה על תסמינים עבור לא מעט מחלות עור, ויכולים להקל על התסמינים גם בעת התפרצות של סבוריאה.

הסיבה לכך שמצעים "100% כותנה" אינם עושים את העבודה היא שלא מדובר באמת ב-100% כותנה, ומרבית המצעים האלו כוללים בעצמם כימיקלים, צבענים ורעלנים שמגרים את העור.

לאטופיק קום סדינים, מגני מזרן וציפויים לשמיכה ולמזרן מ-100% כותנה, אותם תמצאו בקטגוריה של  מצעים אנטי אלרגניים באתר.

טיפול בסבוריאה באמצעות שמן קוקוס

טיפול נוסף לסבוריאה שנחשב לפופולארי הוא שמן קוקוס: שמן קוקוס שמופק בכבישה קרה הוא שמן שלא מתפרק והמרקם שלו נותר יציב. מכיוון שהוא עשיר בנוגדי חמצון, יש לו תכונות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות. בנוסף, הוא מזין את העור בלחות ובכך משקם אותו.

בכל אופן, גם כאן יש להדגיש כי השפעת שמן הקוקוס על סבוריאה לא הוכחה מחקרית ולכן עד כה גם אינה נמכרת אצלנו באתר.

הפתרונות של אטופיק.קום

הפתרונות שאנחנו מציעים מטפלים בסבוריאה ומחלות עור נוספות באמצעות הקטנת החשיפה לאלרגניים בתקופות הרגישות יותר. 

ההדרכה, הליווי והמוצרים  של אטופיק קום מאפשרים בניית פרוטוקול אישי לזמן התפרצות ולשימור, מגדילים את המרווחים בין התפרצויות ומשפרים באופן דרמטי את איכות החיים של המתמודד והיכולת לנהל באופן עצמאי את המחלה. 

על מנת להעניק לכם את תהליך הייעוץ הטוב ביותר, אנחנו מבצעים תהליך בירור אישי של הגורמים המגרים ע"י צוות סקינתרפיסטים שכל ייעודם הוא לספק לכם את הפתרונות הטובים ביותר באופן פרטני.  ככל שתספקו לנו פרטים רבים יותר על האבחון הרפואי, כך נוכל להעניק לכם ייעוץ טוב יותר.

מיקרו אקלים של העור טיפול באטופיק דרמטיטיס

חשוב להדגיש – הטיפול בגורמים המגרים אינו מחליף את האבחנה הרפואית המדויקת וטיפול תרופתי בזמן התפרצות! הרופא המטפל יתווה משחות מיוחדות ותכשירים ספציפיים לטיפול בסבוריאה על פי הרקע הרפואי של המטופל, פיזור המחלה בגוף וחומרתה.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד