אורטיקריה (חרלת / סרפדת) Urticaria

תסמינים וסיבות לאורטיקריה- גרד בכל הגוף, נקודות אדומות על העור מגרדות, גירודים בכל הגוף ללא סימנים, עקצוצים וגירודים בגוף

אורטיקריה ובעברית חרלת או סרפדת – היא מחלת עור שכיחה שמתפתחת בקרב כ-20% מהאוכלוסייה, שמהווה תגובה אלרגית של העור למגע עם חומר כלשהו או תגובה של מע' החיסון לאירוע / מחלה פנימית.

אטופיק קומ מתמחה באיתור וטיפול בגורמים מגרים לתגובה אלרגית חיצוניים (מהסביבה)

אורטיקריה מאופיינת בנגעים אדומים ומגרדים שמופיעים באופן פתאומי לתקופות קצובות במקומות שונים בגוף ונעלמים, לעתים בליווי נפיחות של העור ו/או חום גבוה. לרוב הנגעים נראים אדומים מסביב ומרכזם בהיר, ולעתים הם דמויי כוויה.

בכשני שליש מהמקרים האורטיקריה אקוטית – כלומר חריפה, וכשליש מהמקרים המחלה כרונית, ומקרים אלו לרוב מתפתחים בגילי 50-30, אצל נשים יותר מאשר גברים.

בין הגורמים שעשויים להיות מחוללי אורטיקריה נמנים זיהומים למיניהם, חשיפה לחומרים מסוימים בתרופות/ במזון, תוספי מזון, חומרים המוספגים במוצרי הטקסטיל בתהליך ה"אשפרה", חומרים מחוללי אלרגיה כגון לטקס וקרדיט אבק הבית, מגע עם בעלי חיים ועקיצות חרקים, מגע של אוויר קר או מים על העור, עור לח או רטוב; ובמקרים מסוימים אורטיקריה נלווית למחלה שמלווה בתפקוד לקוי של המערכת החיסונית כגון דלקת מפרקים שגרונית, לעתים אף מופיעה כתסמין ראשוני למחלה שכזו.

טיפול טבעי לאורטיקריה   

הטיפול באורטיקריה מתחיל  בזיהוי ,בהימנעות לחשיפה למחוללי הנגעים אלרגנים .

בהמשך טיפול משקם ומתחזק לעור. חיטוי העור, ניקוי העור , סיכוך העור, טיפול באלרגנים הבאים במגע עם העור.

רופא יתווה, משחות סטרואידליות ותרופות מקבוצת האנטיהיסטמיניים, ובמקרים קשים בסטרואידים בכדורים או בזריקה להרגעת העור.

 

 

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד