אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) AD

אובחנתם עם אטופיק דרמטיטיס ולא באמת הצלחתם להבין את מהות המחלה? את תופעות הנלוות אליה והתסמינים המלווים אותה.

מאמר זה נועד בדיוק עבורכם ועבור רבים נוספים המעוניינים להשיג שליטה במחלה וניהול אפקטיבי שלה!

אז מה זה, אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס ,דלקת עור אטופית, ובכינוייה העממיים "אסתמה של העור" ו "אקזמה של העור" , היא מחלת עור דלקתית כרונית מחזורית  שמאופיינת בתגובה חריגה בעור הנגרמת משילוב של הפרעה במערכת החיסון (על רקע גורמים גנטיים) ו- חשיפה לגורמים מגרים סביבתיים.

מהן התופעות הנלוות לאטופיק דרמטיטיס?

אם אתה אובחנת עם אטופיק דרמטיטיס או אחד מילדיך, חשוב שתכירי את התופעות הנלוות למחלה.

הכרות זו שלך עם מנגון המחלה הוא השלב הראשון והחשוב ביותר לניהול המחלה.

רגע לפני שנציג את אותן תופעות חשוב לנו שתדע/י שיש דרך לטפל בהן ולכן אל נא היכנסי לבהלה מיותרת, את לא לבד ואנחנו כאן תמיד לשרותך.

התופעות של אטופיק דרמטיטיס:

 1. יובש בעור
 2. גרד בלתי נשלט
 3. פריחה אדומה 
 4. זיהומים ופצעים בעיקר בקפלי העור ובאזורים המגרדים
 5. הפרעות בשינה ופגיעה באיכות השינה (כתוצאה מכך אצל תינוקות וילדים יסבלו מפגיעה בפוטנציאל ההתפתחותי)
 6. היווצרות של בעיות רגשיות וחברתיות.

התסמינים של אטופיק דרמטיטיס

 גרד בכל הגוף, נקודות אדומות על העור מגרדות, גירודים בכל הגוף ללא סימנים, עקצוצים וגירודים בגוף  

המחלה מתבטאת בדלקת בעור ובנגעים עוריים, יובש ניכר וגרד קשה. המחלה לעתים מובילה להתפרצות משנית של אסתמה ונזלת אלרגית – תופעה הקרויה בשם "הצעדה האטופית", האלרגנים המרחפים באוויר משפיעים על הריריות במערכת הנשימה והעיניים.

המחלה לרוב פורצת לראשונה בילדות ומאופיינת בתקופות של התלקחויות והפוגה. לעתים מחלת העור עשויה להימשך עד לגיל המבוגר ובמקרים נדירים אף לפרוץ לראשונה בקרב מבוגרים ובמיוחד נשים בהריון. המחלה נחשבת לשכיחה ובמדינות מפותחות נאמדת שכיחותה בקרב 15% עד 20% מהילדים.כ- 10% מהאוכלוסייה הבוגרת

טיפול באטופיק דרמטיטיס   

טיפול באטופיק דרמטיטיס דורש ניהול ושליטה במחלה ולכן לא כל שיטות הטיפול מצליחות לטפל בה לאורך זמן.

שיטות הטיפול המקובלות היום בעולם הרפואה באטופיק דרמטיטיס מחלקות באופן כללי ל-3:

 1. טיפול תרופתי באמצעות סטרואידים ואנטיביוטיקה (ניתן במרשם מרופא)
 2. פוטותרפיה – חשיפה של הגוף לאור (ניתן בהפניית רופא)
 3. דיקור סיני
 4. נטורופתיה
 5. זיהוי וטיפול במקור ההתפרצות (הגורמים המגרים מהסביבה) 

 

טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס   

הטיפול באטופיק דרמטיטיס מתחיל  בהקפדה על זיהוי ו-הימנעות מחשיפה לגורמים המגרים (אלרגנים).אטופיק דרמטיטיס מוגדרת כיום כמחלה סביבתית. השכיחות בעולם המערבי במגמת עליה מובהקת.

 

הגורמים המגרים "אלרגנים" השכיחים:

1. בגדים – האלרגנים בבגדים מתחלקים לשני סוגים :

    הראשון "סיבים מגרים" – ישנם סיבים הידועים כמגרים עור רגיש.     

    כמו פוליאסטר (משולב ומצוי ברוב המוחלט של הבגדים כולל בכותנה),צמר ועוד..

השני חימיקלים המוספגים בבגדים ומוצרי הטקסטיל אחרים –כלל הבגדים כיום מסופגים בחומרים כימיים בתהליך הייצור. תהליך זה נקרא "אשפרה" ומטרתו לשפר את תכונות הבד. כדוגמא , בד הכותנה מספג ב "לטקס" כדי שלא יהיה צורך בגיהוץ. לטקס הוא אלרגן ספציפי לאטופיק דרמטיטיס.

הפתרון של אטופיק קום שכבת בסיס SKINNIS לילדים ולמבוגרים

2. תמציות ריח (מבשמים) – נמצאים בכלל הסבונים, קרמי לחות, חומרי ניקוי ועוד. קיימות תמציות ריח אנטי אלרגיות אך בישראל המודעות נמוכה ולכן בד"כ לא יהיה שימוש בהן.

הפתרון של אטופיק קום  גיא סבון חומצי ,קרם בסיס מקצעי , טאו קרם בסיס

3. חומרים המרכיבים תכשירים – כל תכשיר כמו סבון , קרם.. מכיל כ- 30 מרכיבים שונים. אל כל אחד מהם העור האטופי ( שני מנגנונים פועלים בחסר "מעטפת החומציות" ו- " המחסום העורי" )עלול לפתח תגובה. חשוב להתאים באופן אישי את כלל התכשירים הבאים במגע עם העור.

הפתרון של אטופיק קומ ליווי והדרכה אישית לזיהוי וטיפול בגורמים המגרים   

4. חומרי ניקוי – אנו בוחרים חומרי ניקוי על פי הריח. חומרי הניקוי כמו סבונים וקרמי לחות הנם תרכובת של חומרים רבים. בדומה לריח , כלל המרכיבים מתנדפים , מרחפים בחלל הבית ומגיעים אל העור ומערכת הנשימה.

הפתרון של אטופיק קום   ליווי והדרכה אישית לזיהוי וטיפול בגורמים המגרים 

5. חומרים מרחפים באוויר הבית – חלל האוויר בבית מוצף/ מזוהם בחומרים מגרים. למעשה זיהום האוויר בבית גדול מזיהום האוויר בחוץ פי 2-5 . המקור הוא החומרים השונים בהם אנו משתמשים ואחרים כמו : תמציות ריח, עובש, וירוסים, בקטריות, דטרגנטים מחומרי ניקוי וכביסה ועוד…

הפתרון של אטופיק קום מטהר אויר 

6. עובש – עובש הוא אלרגן ספציפי וחזק מאוד לאטופיק דרמטיטיס. במקרים בהם קיים עובש בקירות ברוב המקרים יגבר על תרופות סטרואידליות. מעבר לכך חשוב לטפל במקומות הקלאסיים בהם יש עובש אצל כולנו, במזגן, בדלת מכונת הכביסה, בארון מתחת לכיור מטבח ובמקלחת.

הפתרון של אטופיק קומ  שיחת הדרכה

7. חילופי עונות, שינוי בטמפ' ולחות – הטמפ' והלחות משפיעות באופן ישיר על חדירות העור לאלרגנים. חשוב להיות רגישים לנושא זה ובהתאמה לטפל ולתחזק את העור.זיעה מדליקה את העור האטופי, לכן חשוב להשקות את העור עם קרם לחות וללבוש בגד אשר לא יכיל גורמים מגרים ויינדף זיעה (לכן כותנה היא אופציה פחות טובה מכיוון וסופגת ולא מנדפת).

הפתרון של אטופיק קומ  שיחת הדרכה 

רופא – חשובה האבחנה הרפואית המדוייקת וטיפול תרופתי בזמן התפרצות . הרופא יתווה , משחות מיוחדות, באנטיביוטיקה במקרה של זיהומים, סטרואידים, אנטיהיסטמינים, תרופות נוגדות דלקתיות, ובמקרים קשים תרופות לדיכוי המערכת החיסונית ותרופות ביולוגיות.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתיעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד