אסתמה אלרגית, אלרגיות המלוות בגרד

אלרגיה היא תגובת יתר  של מערכת החיסון, כלפי חומרים שהם בדרך כלל בלתי מזיקים. האלרגיה יכולה לבוא לידי ביטוי במערכת הנשימה או על גבי העור ובמקרים רבים גם במע' הנשימה וגם בעור.

התסמינים לאלרגיה המלווה בגרד

גרד בכל הגוף, נקודות אדומות על העור מגרדות, גירודים בכל הגוף ללא סימנים, עקצוצים וגירודים בגוף.

התסמינים לאסתמה אלרגית

נזלת כרונית, דמע כרוני, התעטשויות בלתי פוסקות, חרחור בנשימה, קוצר נשימה, סינוסיטיס, מיגרנה ועוד…

הדרך היעילה ביותר לטיפול ושיפור באיכות החיים היא זיהוי וטיפול בגורם המגרה. אטופיק קומ מתמחה בהדרכה וטיפול בגורמים המגרים מחלות עור כרוניות ואלרגיות

לשיחת ייעוץ ללא עלות    

אלרגיות נפוצות בבית

גורמים רבים עלולים לעורר אלרגיות בבית. האלרגיות הנפוצות ביותר הם: אלרגיה לכימיקלים בטקסטיל,אלרגיה לתמציות ריח וצבע (בשמים, מוצרי טואלטיקה , חומרי ניקוי)  אבקנים, קרדית אבק, עובש, קשקשי בעלי חיים, עקיצות חרקים, לטקס, מזונות ותרופות מסוימות.

כשהאלרגיות מתעוררות כתוצאה מגורמים ביתיים, ניתן לזהות אותן.  

אטופיק קום מתמחה  בזיהוי וטיפול בגורמים המגרים ותגובה אלרגית אשר באה לידי ביטוי במערכת הנשימה או על גבי העור.

מומלץ אף לגלות ערנות לתסמינים, לזהות מתי הם מתחילים, כמה זמן הם נמשכים וכל מה שמעורר אותם. אם הופכים להיות נוקשים מדי מכדי לטפל בהם באופן עצמי, יש להתייעץ עם רופא ולעשות בדיקות אלרגיה. בדיקות אלרגיה רפואיות לא מזהות את כלל החומרים העלולים לעורר אלרגיה, בתהליך מובנה ופשוט אטופיק קום מדריכה תהליך ברור אישי של הגורמים המגרים .

אלרגיה לטקסטיל  

 הבגדים שלנו כיום הם אחד הגורמים המובילים כגורמי אלרגיה. החל משנות ה-70 עם התפתחות הטכנולוגיה והצורך בייצור המוני וזול, פותחו טכנולוגיות להספגת חומרים בסיבי הטקסטיל. טכנולוגיה זו נקראת "אשפרה" . אין כיום מוצר טקסטיל אשר אינו עובר תהליך זה .

תעשיית הטקסטיל הנה התעשייה השנייה המזהמת בעולם.

מירב העיסוק הוא בהשפעה על הסביבה שלנו. אך הנזק המיידי הנו לבריאות שלנו. עבור המתמודדים עם רגישות ,אלרגיות , אסתמה נשימתית ומחלות עור כרוניות , מדובר בגורם המיידי המשפיע על התפרצויות ועל איכות החיים. 

איך הבגדים משפיעים על אסתמה נשימתית , גרד, נקודות אדומות על העור מגרדות, גירודים בכל הגוף ללא סימנים, עקצוצים וגירודים בגוף ?

כיום כל בד מוספג בעשרות רבות של חומרים כימיים לצרכים שונים. החל מלטקס המוספג כדי שלא יהיה צורך בגיהוץ ועד ה"צבענים" עצמם. גם חולצה לבנה 100% כותנה היא למעשה צבועה ומוספגת בעשרות רבות של חומרים שונים.

הכימיקלים עוברים לעור ואל מערכת הנשימה באמצעות תהליך פיזיקאלי  ידוע הנקרא "אוסמוזה", בסביבה לחה חומרים עוברים בין מדיות שונות. סביבה לחה מוגדרת מעל 50% לחות.

כולנו מכירים את התופעה של דהיית הצבע בבגדים כתוצאה מהכביסה. כלומר הבגד נמצא בסביבה לחה (המים במכונת כביסה ) והצבע עובר למים . כך מתרחש עם כל החומרים המוספגים בטקסטילים שלנו.

זה למעשה התהליך המתרחש בין הבגדים לעור ולמערכת הנשימה. החומר / האלרגן עובר לעור, מערכת החיסון מזהה גורם מגרה ומגיבה בתגובת יתר באמצעות גרד או התפרצות אסתמה במערכת הנשימה.

מה ניתן לעשות ? איזה בגדים מתאימים נגד גרד ? איזה בגדים יעוררו את האסתמה ואת ההתעטשויות ?  

בישראל הידע והמודעות לנושא נמוכים ביותר . עדיין ממליצים למתמודדים לרכוש "בגדים 100% כותנה" כאשר מזה עשרות שנים אין מוצר כזה בשוק . המודעות לחומרים המוספגים בטקסטיל כלל לא קיימת.

נערך מחקר ע"י גרינפיס העולמי עם תוצאות בעיתיות במיוחד  של המצאות רעלנים בתהליכי ייצור הבגדים " רעל בבגדים מחקר גרינפיס".

ד"ר אנטה לזרוב ערכה מחקר בישראל , מומלץ לקרוא כתבה בנושא " בגדים תוויות לפעמים משקרות".

שימוש ב "שכבת בסיס" של SKINNIES לילדים ומבוגרים יעצור את מעבר הכימיקלים לעור . שכבת בסיס סקיניז , פותחה באנגליה עבור המתמודדים עם אלרגיות ומחלות עור כרוניות. עשויה מסיב ויסקוזה רפואי שלא עבר תהליכים של הספגת חומרים כימיים. מוגדר כ"אביזר רפואי"  באנגליה מנדף חום וזיעה מהעור ,הפוך לתהליך הספיגה אשר מעביר את הכימיקלים לעור ואינו מתחכך עם העור. המגע הישיר עם העור הוא סיב טבעי ללא כימיקלים.

אלרגיה לאבק , גרד, אסתמה  

במקרים רבים האבחנה הרפואית תהיה " אלרגיה לאבק" ,לקוחות רבים מספרים לנו שהם שואבים את הבית בלי סוף וכלום לא עוזר.

אבק הוא למעשה חלקיקי חומרים רבים ולא חומר אחד . בדרך כלל התגובה האלרגית היא ל "קרדית אבק הבית" ו/ או חלקיקים מחומרים אחרים המתעופפים בחלל הבית.

קרדית אבק הבית היא ייצור מיקרוסקופי החי בסביבתנו הקרובה . מזרנים , שמיכות ,שטיחים, צעצועי פרווה,וילונות , ספות… היא ניזונה מתאי העור שאנו משילים ולכן תמיד תהיה בסביבתנו.

מה ניתן לעשות כנגד קרדית אבק הבית, טיפול טבעי  

טיפול שוטף במספר אמצעים פשוטים ישפר משמעותית את איכות החיים. הן במקרה של תגובה בעור ובמקרה של תגובה במערכת הנשימה .

 • שימוש ב"שכבת בסיס SKINNIES " לילדים ומבוגרים , ימנע מגע של קרדית האבק עם העור ויסייע בעצירת הגרד והגירוי בדרכי הנשימה. . עיקר הגרד הוא בלילה.
 • שימוש ב- תוסף כביסה מנטרל אלרגנים, ינטרל ויחטא את האלרגנים שנצמדו לבגדים ולמצעים בכל טמפרטורה. ניתן להיעשות גם באמצעות הרתחת הכביסה , אך מירב הבגדים כיום לא ניתן לכבס בטמפ' שהיא מעל 30-40 מעלות.
 • שימוש ב "מצעים אנטי אלרגנים"  סרוגים מ 100% כותנה אורגנית אשר לא הוספגו בהם כימיקלים בתהליך הייצור. צפיפות הסריגה לא מאפשרת מעבר קרדית אבק הבית.  בנוסף המצעים מסייעים ומקלים משמעותית כנגד הגרד הלילי בכך שסופחים לתוכם חום וזיעה.
 • שימוש במטהר אויר רפואי. מטהר אויר יונק את האוויר מתוך החלל בו הוא ממוקם מעביר דרך פילטר עם פחם פעיל ומוציא את האוויר  נקי ברמה רפואית. הפילטר פועל בטכנולוגיה הקיימת גם במטהרי אב"כ ויודע לטפל בווירוסים , בקטריות , קרדית אבק הבית , אבקני צמחים ועוד. חשוב להתאים את מטהר האוויר המתאים לחלל בו הוא ממוקם. מטהר אויר מותאם יעביר את כלל האוויר בחלל בו הו ממוקם 3-4 פעמים בשעה. מטהר אויר לא מותאם יעש/ה את העבודה באופן חלקי ולא יבצע את משימתו.
 • ניקוי הבית באמצעות מכשיר "קיטורית" , ניתן לרכישה בכל רשתות החשמל. ינטרל את האלרגנים  וייתר שימוש בכימיקלים לניקוי הבית ( למעט שטיפת כלים וכביסה) . שימוש בשואב אבק יעיל במידה נמוכה מאוד.

לייעוץ אונליין ללא עלות

אלרגיה לאבקני צמחים,קדחת השחת , אסתמה וגרד מה ניתן לעשות? 

אלרגיה זו ידועה יותר בשם קדחת השחת / אלרגיה לאבקני צמחים .   עבור המתמודדים עם אלרגיות ומחלות עור כרוניות מדובר באלרגן המעורר את האסתמה ואת הגרד.

בימינו חילופי העונות כבר פחות מסודר לעומת העבר , בכל השנה יש צמחים ופרחים בשלב הפריחה ופיזור האבקנים. אנו אוהבים צמחיה בבית .

 אבקני צמחים שונים עלולה לעורר אלרגיה. התסמינים כוללים התעטשות, נזלת, גודש באף וגירוד או דמע בלתי פוסק מהעיניים.

 • הימנעות מצמחים פורחים בית.
 • שימוש ב תוסף כביסה מנטרל אלרגנים, ינטרל את האבקנים שנצמדו לבגדים והמצעים שלנו. ויקל משמעותית על התסמינים.
 • שימוש במטהר אוויר   בחלל הבית / חדר מאבקני פרחים ואלרגנים נוספים.
 • שימוש במכשיר קיטורית לניקוי הבית. ינטרל את אבקני הפרחים ויטפל באלרגנים נוספים , ללא צורך בחומרי ניקוי אשר עלולים להיות גורמים מגרים נוספים. ניתן לרכוש בכל רשתות החשמל.

אלרגיה לעובש , אסתמה נשימתית  וגרד בעור. מה ניתן לעשות ?

עובש אלו פטריות זעירות בעלות נבגים המרחפות באוויר כמו אבקה.

 עובש קיים בכל מקום בו קיים השילוב של לחות וחום.  מניסיוננו עובש כאלרגן עבור המתמודדים עם אלרגיות ומחלות עור כרוניות , הנו אלרגן חזק ביותר . במקרים רבים הוא חזק יותר אף מתרופות סטרואידליות.

במקרים בהם קיים עובש בקירות חשוב מאוד טיפול יסודי במקור הרטיבות.

המקומות בהם לכולנו יש עובש בבית הם :

 • בתוך המזגן – מומלץ להזמין טכנאי ולנקות מעובש. המזגן מפזר את העובש בכל הבית , מגיע לעור ולמערכת הנשימה.
 • במכונת הכביסה – בד"כ ימצא בדלת על אטם הגומי. ניתן לנקות באמצעות אקונומיקה לא מבושמת או מכשיר קיטורית.
 • בארונות המטבח מתחת לכיור .
 • במקלחת , נמצא בד"כ בקירות ובפינות בין האמבטיה לקיר, מתחת לשכבת הסיליקון. חשוב מאוד לטפל בעובש

אלרגיה למקקים וחיות מחמד, אסתמה וגרד מה ניתן לעשות? 

אלרגיות אלו מתעוררות כתוצאה מתגובה לחלבונים מהפרשות המקקים, או כתגובה לחלבוני ההפרשות של חיות המחמד. חיית המחמד מנקה את עצמה עם רוק אשר מתנדף ומעופף בחלל הבית. במקרה של חתולים, תוכים, ארנבות .. ההפרשות מתייבשות ומתנדפות בחלל הבית.

התגובה האלרגית עלולה להתפתח רק כעבור מס' שנים מהחשיפה ולא בהכרח תגובה מיידית .

 • שימוש במטהר אוויר רפואי, יטהר את הבית מהאלרגנים אשר מקורם בחיות מחמד , ומקקים. חשוב להתאים את מטהר האוויר לגודל החלל בו הוא פועל. טיהור אוויר יעיל יסחרר את האוויר בחלל המדובר 3-4 פעמים בשעה ובכך יהיה אפקטיבי.
 • שימוש במכשיר קיטורית לניקוי הבית , ינטרל את כלל האלרגנים שעל המשטחים, ספות שולחנות ועוד…

אלרגיה לעקיצות חרקים, אלרגיות ומחלות עור כרוניות, מה ניתן לעשות?

 לטקס הוא חומר נפוץ מאוד בחיינו . נמצא אותו בכלל הבגדים אשר לא דורשים גיהוץ, בכפפות חד פעמיות ,קונדומים ועוד.

מה ניתן לעשות ?

 • בגדים – בכל הקשור לבגדים ,אין לנו אפשרות לברר . החוק והתקנים בישראל אינם מחייבים להציג את החומרים המוספגים במוצרי הטקסטיל. שימוש ב שכבת בסיס SKINNIES לילדים ומבוגרים יפריד בין הבגדים הספוגים בכימיקלים לבין העור .
 • שימוש בכפפות חד פעמיות העשויות מחמר "ניטריל" .

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתיעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד