כל מה שרצית לדעת על משחות וקרמים ולא היה את מי לשאול?


העור האטופי סובל מפגם הגורם לו לנידוף נוזלים והתייבשות, ובכך למעשה העור אינו יכול למלא את תפקידו כ"מחסום עורי" מגן ושומר. מריחת תכשיר לחות על מנת להעשיר את העור בלחות היא הפעולה החשובה ביותר בטיפול שיקום והגנה על העור. הלחות חודרת לעור, מעשירה אותו ומאפשרת לו למלא את תפקידו.כל תכשירי הלחות מבוססים על שמנים, מים ותוספים שונים ,שהם אלו שנותנים לו את המרקם הייחודי שלו ומאפשרים לו למלא את תפקידו.תכשיר הלחות נמרח באופן ישיר על העור,ולכן בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר להיות יעיל, או להפך, להיות גורם מגרה שיגרום להתלקחות התקף.ולכן, יש חשיבות גדולה לידיעה והבנה של ההבדל הין התכשירים השונים, ואת הקריטריונים לפיהם נתאים את התכשיר המתאים לעור.
ראשית חשוב להבדיל בין תכשיר טיפולי לתכשיר לחות.
מהו תכשיר טיפולי(רפואי) ?
תכשיר במרשם רופא המכיל חומרים פעילים. המטרה שלו היא פעולה רפואית על מנת לעצור את התהליך הדלקתי (סטרואידים) ,לרפא את הפצעים ולחטא את העור (אנטיביוטיקה)רוב התכשירים הטיפוליים הם משחות, מכילים שמנים מינרלים ופועלים  על מעטה העור החיצוני והפגום.
משחה סטרואידית (תכשיר רפואי/טיפולי) – מכילה סטרואידים שפעולתם היא על הסנסורים של מערכת החיסון המצויים בעור. תפקידה לעצור את מערכת החיסון מלייצר דלקת וגרוד.
משחה אנטיביוטית(תכשיר רפואי טיפולי) – מכילה אנטיביוטיקה שתפקידה לרפא את הפצעים הנוצרים מהגרוד ולחטא את העור (שהמאזן החיידקי שלו משובש) על מנת למנוע התפתחות זיהום
משחות טיפוליות- נמכרות בבית מרקחת על פי מרשם רופא בלבד.אופן השימוש בתכשיר,המינון, והפסקתו אך ורק  על פי המלצת הרופא. הפסקת סטרואידים נעשית באופן מדורג בלבד, בשל פעילותו הרפואית. הפסקה מיידית וללא המלצת רופא עשויה לגרום להחמרה.
מהו תכשיר לחות?
העור האטופי סובל מיובש והוא זקוק להעשרה בלחות. מטרת תכשיר לחות להעשיר את העור בלחות ובכך לחזק אותו, לייצב אותו ולייצר לו שכבת הגנה.
קיימים שני סוגי תכשירי לחות עיקריים:
קרם
– שהרכיב העיקרי שלו הוא מים. המרקם שלו בד"כ קל ועדין יותר והוא נספג ביתר קלות בעור ולכן נעים להשתמש בו , בעיקר במהלך שעות היום.הקרם חודר פנימה לעור וממלא את החוסר בנוזלים שהתנדפו ומספק לחות באופן מלאכותי לעור, שאינו יכול בשל המחלה לשמר אותה בתוכו. המים שבקרם, מתנדפים באופן יחסי מהר, ולכן נדרשת מריחה שוטפת מדי כמה שעות. המינימום המומלץ הוא פעמיים ביום בכמות נדיבה
משחה
– שהרכיב העיקרי לה הוא שמן, המרקם שלה כבד , והיא נספגת לאט, פועלת בעיקר על שכבת העור החיצונית. המשחה מייצרת שכבת מגן חיצונית ומונעת נידוף נוזלים מהעור וחדירת גורמים מגרים. קרם/משחה להעשרת העור בלחות נמכרים ברשתות ובחנויות השונות ואין צורך במרשם רופא.
קיימות שתי "משפחות" עיקריות של קרם/משחה ללחות
משפחת מוצרים על בסיס שמן צמחי
– מקור השמנים בתכשיר הוא מהצומח. בנוסף הם מכילים מים, ולכן גם חומרים משמרים במינון מסויים,חומרי אמולסיה (שמאפשרים לשמן ומים להתערבב) וחומרים נוספים.
משפחת מוצרים על בסיס שמן מינרלי
– מקור השמנים הוא ממינרלים מהאדמה, וגם הם מכילים מים,  ולכן גם חומרים משמרים במינון מסוים,חומרי אמולסיה (שמאפשרים לשמן ומים להתערבב) וחומרים נוספים.באופן סטאטיסטי, ידוע כי למתמודדים עם אטופיק, בשל היותם רגישים לגורמים מגרים מהצומח, מתאימים יותר תכשירים על בסיס שמן מינרלי. כל המשחות הרפואיות- מכילות שמנים מינרלים !! רוב המוצרים הקיימים ,גם אלו המיוצרים על ידי יצרנים קטנים /ביתיים, מכילים בנוסף לשמנים ולמים רכיבים שונים המאפשרים להם את הערוב של שמן/מים,את יציבות ואת המרקם ואת היכולת להישמר ולא להזדהם בפרק זמן של ימים לאחר פתיחה. ההבדל בין התכשירים הוא התוסף הספציפי מתוך משפחה של תוספים אליה הם שייכים, יש עשרות תתי משפחות שההבדלים ביניהם קטנים ויכולים להיות מהותיים . בנוסף לכך יש משמעות  לאיכות התוספים, כמות התוספים והמינון ביניהם. התוויות על המוצרים (בין אם ברישיון ובין אם ללא רישיון)  אינן נדרשות ואינן יכולות לפרט את כל רשימת הרכיבים ותמיד נמצא עליהן שמות "גנריים"  בלבד.
מוצרים היפו אלרגניים
– מוצרים שהיצרן בדק על קבוצת נסיינים ובאופן סטאטיסטי אחוז גבוה מהם לא הגיב בתגובה אלרגית. לא בהכרח שהמוצר הזה אינו מכיל חומרים מגרים בכלל או לאטופיים בפרט. התווית אינה תעודת "ביטוח" להתאמת המוצר לעור.
בעת התקף חריף
– משתמשים אך ורק בתכשיר הרפואי בשבוע הראשון. החל מהשבוע השני מומלץ וצריך להוסיף מריחת תכשיר לחות להעשרת העור בלחות.
תכשיר לחות מועשר בזינק אוקסיד(אבץ
) – קיימים תכשירים שונים המועשרים בתוספים שונים להעשרת פעילות התכשיר. התוספת החשובה והיעילה לעור אטופי היא תוספת של זינק אוקסיד (אבץ) – מינרל  בעל תכונות אנטי בקטריאליות (חיטוי ),ריפוי פצעים , מרגיע עור מגורה והוא משמש כמסנן קרינה טבעי מהשמש.השימוש בתכשיר המכיל אבץ, מומלץ כאשר נחזה כי מתחיל גירוי ראשוני. מורחים אותו על כלל העור, בדרך כלל בשעות הלילה (בשל המרקם הכבד שלו, ועל מנת לאפשר לו טווח זמן ארוך לפעולה).תכשיר מסוג זה, יעיל לשימוש בטיפול בתפרחת חיתולים, וכתכשיר הגנה מהשמש.
כמה ,איך ומתי למרוח תכשיר לחות?
תכשיר לחות נועד ומולץ למרוח על כל העור. באטופיק, כל העור מעורב במחלה. גם אם נחווה התפרצות באזור מסויים בגוף, כל העור זקוק לטיפול והגנה ולכן על מנת שהטיפול יהיה יעיל ומועיל, ועל מנת להגן על העור, מומלץ למרוח את כל עור הגוף בכמות נדיבה פעמיים ביום לפחות. הכמות המומלצת היא : לילד עד גיל 10 – כחצי ליטר תכשיר לחות בשבוע. מעל גיל זה, מריחת ליטר בשבוע.
השילוב בין תכשיר טיפולי ותכשיר לחות
:
הטיפול בפצעים- בפצעים מטפלים כמו בכל פצע (חיטוי וריפוי). מכיוון שבד"כ פצעים באטופיק מעורבים  בגרוד הנובע מתהליך דלקתי הוא משולב בסטרואידים.אין למרוח תכשיר סטרואידי ביחד או בסמוך למריחת תכשיר לחות.המפגש ביניהם על העור גורם לתחושת צריבה לא נעימה.ההמלצה היא למרוח את התכשיר הסטרואידי, להמתין שעתיים ואז למרוח את העור בלחות.תכשיר טיפולי (רפואי) מורחים על הנגעים. תכשיר לחות מורחים על כל העור.
אז איך נבחר תכשיר מתאים לעור?
בעת גירוי, גרוד,אדמומית,דלקת ופצעים- נמרח לפי המלצת הרופא, שהוא איש המקצוע בתחום, בעל ניסיון וידע, והוא זה שאבחן את מצבכם, ונתן את הטיפול המדוייק לכם. בהתקפים חוזרים, נוכל לחזור על ההמלצה שאנחנו מכירים ולהשתמש במוצרים ובהתוויה המוכרת לנו. אולם תמיד חשוב להקפיד ולזכור !!אטופיק היא מחלה שבה הטיפול הוא מאוד אינדיבידואלי, וכמו שלא ניקח אנטיביוטיקה לדלקת גרון על פי השמועה והמלצות מהסביבה, כך גם באטופיק – הטיפול הרפואי יעשה על פי המלצת הרופא המטפל. בשגרה, בשוטף וטיפול יומיומי- נבחר תכשיר לחות על פי הקריטריונים הבאים: אינו מגרה את העור,נעים למריחה ומעשיר את העור בלחות ושהמחיר מאפשר מריחת כמויות נדיבות מבלי להעיק על תקציב המשפחה. המשמעות- בחירת התכשיר מאוד מאוד אישית. לכל אחד גורם מגרה אחר, ולכן רק ניסוי אישי, הוא הקריטריון לדעת אם התכשיר מתאים או לא. כל תכשיר חדש, מומלץ למרוח על שטח עור קטן ולהמתין כשלוש שעות. במידה ולא מתעורר גירוי התכשיר מתאים. אין צורך במותגים,אין צורך בסלוגנים שיווקיים, אין צורך בהוצאות. צריך להיות קשובים אך ורק לעור  שלנו- ואם העור מגיב בחיוב. זה התכשיר!!!! מריחת תכשיר לחות על העור היא הפעולה הכי חשובה בהגנה שמירה ושיקום העור. הפעולה הינה אקטיבית וחשוב להפוך אותה להרגל קבוע בשגרת היום יום.אין יותר מדי קרם…כמה שיותר , יותר טוב!!!! "וכל המרבה, הרי זה משובח…

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם