סקביאס / גרדת

גרד עשוי להוות תסמין למחלות עור רבות, ואחת מהן קרויה 'גרדת' – או בלעז סקביאס (Scabies) – מחלה שמלווה בגרד בלתי נשלט כתוצאה מתגובה אלרגית להידבקות בטפיל – קרציה בשם Sarcoptes Scabiei שעוקצת את העור וחודרת לשכבת עור פנימית ובו מתרבה. הקרציה מטילה ביצים בעומק העור וכשמאלו בוקעים קרציות נוספות, אלו מתרבות על פני העור וחודרות לעור בעצמן. הביטוי העיקרי של המחלה הוא גרד, פריחה ועקצוצים, שמתחילים לרוב בעת התרבות הקרציה, לרוב בחלוף 4-3 שבועות לאחר ההידבקות הראשונית. במקרים קשים המחלה עלולה להתפתח לכדי זיהום נרחב בכל חלקי הגוף – הקרוי 'גרדת גלדים' (Crusted Scabies). הקרציה מתפשטת בקלות בין אנשים ודרך מיטות, מצעים, מגבות ובגדים, בעיקר בחודשי החורף. המחלה מאפיינת בעיקר אזורים בעלי היגיינה ירודה וצפיפות גבוהה, ובעבר התפשטה בישראל במחנות צבאיים. הטיפול בסקביאס ניתן באמצעות הקרם שמכיל את החומר הפעיל פרמתרין בריכוז של 5% שקוטל את הקרציונים שיש למרוח על כל שטח הגוף, ואף לחזור כעבור 2-1 שבועות על הטיפול כדי למנוע הישארות של קרציה שעשויה להתרבות, ובמקביל שטיפת כל הבגדים והמצעים שהחולה בא עמם במגע.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתיעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד

גרדת / סקביאס, היא הופעתו של גירוד בעור קיצוני וחמור  כתוצאה מקרדיות המתחפרות בתוך העור ונקראות סקרופטס סקביי (Sarcoptes scabiei). הגרד גורם לפציעה וזיהומים בעור העלולים להתדרדר/ גרדת היא תופעה מדבקת היכולה לפוגע בני אדם בכל גיל ובכל שכבות האוכלוסייה, גם בכאלו המקפידים על היגיינה אישית וסביבתית. גם בעלי חיים יכולים להידבק בסקביאס, אך הקרדיות שגורמות לגרדת בבעלי החיים אינן מתרבות על בני האדם ולכן גרדת שנגרמת אצל בני אדם כתוצאה מקרדיות של בעלי חיים היא קלה יותר ולא מדבקת. 

האם הגרדת מדבקת? 

הגרדת מדבקת  כתוצאה מקרבה פיזית לאדם המתמודד עם גרדת . ההדבקות מקורה בכביסה משותפת,מגורים צפופים וקיום יחסי מין. גם שימוש בבגדים, מגבות או מצעים משותפים יכול להעביר את המחלה. קרציון הגרדת יכול להחזיק מעמד גם לא על גופנו למשך 24-36 שעות, במיוחד באזורים חמים או לחים.

כיוון שהמחלה עוברת במגע, גרדת יכולה לפגוע במספר בני משפחה בעת ובעונה אחת. אנשים בעלי מערכת חיסונים מוחלשת, מועדים יותר להדבקות. 

מה הסימפטומים של גרדת / סקאביאס ?

גרדת גורמת להופעתם של פריחה ותחושת גרד חזקה בעור, אשר בדרך כלל מוחמרים בשעות הלילה. הפריחה מתבטאת בהופעת נקודות אדומות, קטנות וגירוד בעור, ולעיתים ניתן אף לראות את המחילות שבהן מתחפרת הקרדית על פני העור. 

האזורים השכיחים ביותר להופעת תסמינים של סקביאס הם בין אצבעות הידיים, בצד הפנימית של אמת היד, בבתי השחי, בעור הסמוך לפטמות בנשים, באזור הטבור, בעכוז, בירכיים האחוריות, בברכיים ובצדי השוקיים.

אצל ילדים קטנים וקשישים נוטה הגרד להופיע באופן חמור יותר, המתבטא בתופעות לוואי חריפות יותר על פני העור, בעיקר בכפות הידיים והרגליים ובראש.

איך נדבקים בסקביאס ?

קרדיות סקביאס מופצות על ידי מגע קרוב עם אדם החולה במחלה, או על ידי שימוש משותף במגבות, מצעי מיטה וחפצים אישיים אחרים.

חשוב לציין כי בשביל להידבק לא די בלחיצת יד, אלא יש צורך במגע ממושך וישיר, כמו יחסי מין, שינה משותפת או חיבוק ממושך.

תופעות נלוות וסיבוכים

גרדת בעור עלולה לגרום לתחלואה משנית במידה וקיים זיהום. במידה ונוצר זיהום, יש צורך בטיפול אנטיביוטי. 

סקביאס עלול לגרום להחמרת מחלות עור קיימות, שיעברו לאחר הטיפול בסקביאס. 

בנוסף, בעלי מערכת חיסונית מוחלשת עלולים לעבור את המחלה בצורתה החמורה.

איך מאבחנים גרדת / סקביאס ?

רופא עור יוכל לקבוע אבחנה של גרדת / סקביאס בעור על ידי בדיקת התסמינים ותשאול קליני אנמנזה.

לעיתים יוכל הרופא לאשר אבחנה של סקביאס על ידי חיפוש אחר סימנים לנוכחות קרדיות על גבי דגימה (ביופסיה) שנלקחת מן העור. הרופא יגרד בעדינות קצת עור יבש מן האזור אשר נראה נגוע ויבחן את הדגימה תחת המיקרוסקופ. אצל מרבית בני האדם נטילת דגימה זו אינה כרוכה בכאב או באי נוחות.

איך מונעים הדבקה של אחרים בסקביאס ?

במקביל לטיפול בסקביאס , חשוב למנוע הדבקות של בני משפחה באמצעות טיפול סביבתי בסקביאס. כביסה עם תוסף כביסה מנטרל אלרגנים, חיטוי סביבת החיים ,המנעות ממגע פיזי.

טיפול בסקביאס / גרדת

סקביאס אינו חולף מעצמו ללא טיפול, ולכן יש ללכת לרופא שיירשום תכשירים לטיפול בסקביאס. במקרים חמורים יותר, יש לשקול טיפול באמצעות כדורים.

חלק מן התרופות לטיפול במצב של גרדת אינן מתאימות לטיפול בילדים, קשישים, נשים בהיריון או נשים מניקות. על מנת למנוע את הופעתן של תופעת לוואי חמורות, יש לעקוב אחר הוראותיו המדויקות של הרופא המטפל.

חשוב לזכור – כיוון שגרדת היא מחלה מדבקת, כל מי שנמצא בסביבה הקרובה של חולה בסקביאס צריך לקבל טיפול בו זמנית. טיפול יעיל בסקביאס מונע מן הקרדיות לעבור מאדם לאדם ומונע הדבקה.

 כמו כן, חשוב מאד לחטא את כלל הבגדים , מגבות , שמיכות…(כולל אלו שבארון) באמצעות תוסף כביסה מנטרל אלרגנים . בנוסף במידה וניתן ,להרתיח את הבגדים .

לאחר השלמת הטיפול במצב של סקביאס, הגרד עלול להימשך עוד פרק זמן של בין שבועיים עד ארבעה שבועות. הגוף זקוק לפרק זמן זה על מנת להתגבר על תגובות אלרגיות אשר נגרמות על ידי הקרדיות.

במידה והתסמינים לא עוברים במשך יותר מארבעה שבועות, ייתכן ויש צורך במחזור טיפול נוסף.

מה הן השיטות המומלצות לטיפול בסקביאס?

הגרד הנו תופעת לוואי לסקביאס. חשוב לטפל בגרד על מנת למנוע הזדהמות.

במקביל לטיפול התרופתי, רצוי להימנע מלגרד עד כמה שניתן . הגרוד מדרדר את המצב ועלול לגרום להזדהמות.

מקלחות קרירות וקצרות ( המים מייבשים את העור ובכך הופך חדיר למגרים חיצוניים).* 

*שימוש בתכשירים טיפוליים ללא תמציות צבע וריח (סבון / קרם לחות / מרכך שיער ..). 

*שימוש בסבון / שמפו בעל חומציות 3.5 

מריחת קרם לחות 3-4 פעמים ביום על כל העור.*

שימוש בקרם מגינית במקומות בהם מופיעה אדמומיות *

*קומפרסים קרים עם בד כותנה אורגני דקיק.

*שימוש בתחבושת בגד כשכבת בסיס הבאה במגע עם העור שימוש באבקת כביסה לא מגרה.

איך מונעים הדבקה חוזרת בגרדת?

 ביצוע בפועל של הטיפול בגרדת במלואו.

הימנעות ממגע גופני קרוב עם בן אדם אשר יש לו גרדת או עם חפציו האישיים (כגון בגדים, מגבות ומברשות שיער) מונע הדבקה. כמו כן, יש לעודד בני אדם אשר יש להם גרדת להישמר בכדי לא להעביר את הקרדיות לבן אדם נוסף.

כאמור חשוב לטפל בחפצים הנגועים ולכבס את הבגדים והמצעים באמצעות תוסף כביסה מנטרל אלרגנים.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתיעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד