האם יתכן שלאבקת הכביסה יש השפעה על הגרד בעור?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור שבאה לידי ביטוי בהתקפים טורדניים של גרוי וגרד כתוצאה ממגע של העור עם אלרגנים חיצוניים. מצד אחד שכבת העור שאמורה להגן מפני חדירת אלרגנים ומזהמים אינה ממלאה את תפקידה ומהצד השני מערכת החיסון מגיבה לחדירת האלרגנים ביתר שאת וגורמת להתפרצות דלקתית.

בעת התקף צריך לטפל בסימפטומים  של הדלקת והגרד אבל חשוב גם לטפל במקור להתפרצות שהם האלרגנים המצויים בסביבה שבאה במגע עם העור.

מהו אלרגן?

אלרגן הוא כל חומר שמערכת החיסון  מגיבה אליו בתגובה אלרגית. החומר שמעורר את האלרגיה הוא בדרך כלל חלבון שמצוי בגורמים שונים. לדוגמא: חלבון שמצוי באבקני הפרחים או חלבון שמצוי ברוק של בעלי החיים. כאשר האלרגן נוגע בעור, מערכת החיסון מזהה אותו בשוגג כחומר שעלול להזיק לגוף ותוקפת אותו בעוצמה רבה וכך יוצרת תגובה דלקתית. 

אלו סוגי אלרגנים קיימים?

הרגישות של הסובלים מאטופיק היא למגוון רחב של אלרגנים כגון: קרדית אבק הבית, אבק, עובש, אלרגנים מרחפים (כמו פריחה של צמחים), עשן ופיח, כימיקלים בחומרי הניקוי ובמוצרי ההיגינה, מזונות שונים  ועוד. בכל מקום ובכל רגע העור חשוף למגוון רחב של גורמים סביבתיים שהם מעוררי התקף פוטנציאליים, רובם בלתי ספציפיים, כלומר לא ניתן לזהות אותם בבדיקות אלרגיה. לכן יש חשיבות רבה מאוד לשלב בטיפול ניטרול אלרגנים כטיפול מניעתי. ע"י הרחקת האלרגנים אפשר להפחית ואף למנוע את התפרצות ההתקפים.

האם יש אלרגנים בבגדים ובמצעים?

הביגוד שאנו לובשים והמצעים בהם אנו ישנים עלולים להוות מאגר עצום של אלרגנים. כימיקלים שמקורם בתהליך היצור והשינוע של הבדים, אלרגנים הנספגים בבד מהסביבה ואלרגנים של התכשירים איתם אנו מכבסים, כגון אבקת הכביסה ומרכך הכביסה.

לאחר כביסה ויבוש הבגד אומנם יהיה נקי מלכלוך אולם עדיין יהיה ספוג באלרגנים שרובם אינם נשטפים במים, גם לא במים חמים. כך, כאשר הבגד הנקי אך העמוס באלרגנים, יבוא במגע עם העור עלול להתעורר התקף.

laundry-963150_1920

אז במה מומלץ לכבס ואיך אפשר להרחיק אלרגנים מהבגדים?

על מנת לגרום לכך שהביגוד, המצעים, ולמעשה כל טכסטיל הבית יהיה נקי מאלרגנים חשוב מאוד להקפיד לכבס את כל כביסת הבית עם תוסף כביסה מנטרל אלרגנים. מטרת התוסף לטפל בכל האלרגנים העלולים להימצא על הבגד ובתכשירי הכביסה . כך נמנע מצב שהבגד אותו לובש הילד, הכרית עליה יניח את לחיו בעת השינה, או השמיכה אותה פרשנו על הספה בסלון יפגישו אותו עם אלרגנים פוטנציאלים.

ראשית, מומלץ שלא להשתמש במרכך כביסה מכוון שאפקט הריח שלו נובע מכך שהוא אינו נשטף באופן מלא בתהליך הכביסה. המרכך עצמו יכול להיות אלרגן שיגרום להתקף חריף. ניתן לקבל את אפקט הריכוך של הבגדים ע"י שימוש בחומץ.

שנית, אנחנו ממליצים על שימוש בתוסף הכביסה מנטרל האלרגנים  De Mite Loundry Adittive – מתוצרת ארצות הברית. זהו תכשיר יעודי אשר פותח באופן מיוחד לנטרול אלרגנים מכביסה. התכשיר נקשר לחלבונים (שהם למעשה האלרגנים) הספוגים בכביסה מפרק אותם וכך הופך אותם לבלתי פעילים. התוסף מתאים לכל סוגי הכביסה ובכל טמפרטורה של מים, אינו פוגע בבגד או במכונת הכביסה. הוא פופולארי לשימוש בארצות הברית, נבדק והוכח מדעית ומומלץ על ידי מומחי אלרגיה.

ד"ר אביקם הראל על חשיבות השימוש בתוסף כביסה מנטרל אלרגנים בטיפול באטופיק דרמטיטיס

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם