טיפים לאמבטיה – באיזה סבון כדאי להשתמש? מה למרוח אחרי?

העור הוא האיבר גדול ביותר בגוף האדם. יש לו תפקיד חשוב בשמירה על מאזן הנוזלים והגנה מפני מזהמים חיצוניים. העור מכיל כמות גדולה מאוד של חיידים. חלקם נחשבים "חיידקים טובים" וחלקם "חיידקים רעים". אצל הסובלים מאטופיק דרמטיטיס העור אינו מתפקד כיאות הוא מתייבש ונסדק ומאזן החיידקים נוטה לכיוון "החיידקים הרעים" ואלה עלולים לחדור פנימה לתוך העור בזמן הגרוד ולגרום לזיהום.

בתהליך ההתמודדות עם אטופיק דרמטיטיס יש חשיבות רבה על שמירת הניקיון של העור והזנה שלו בלחות ומים. ולכן חלק נכבד מהטיפול בחולי אטופיק הוא שמירה על פרוטוקול אמבטיה קפדני.

באיזה סבון כדאי להשתמש?

סבון הוא תערובת של חומרים שכאשר הם באים במגע עם מים מייצרים פעולת ניקוי בכך שממיסים לכלוך ושומנים. סבון מכיל בעיקר שמנים ודטרגנטים. הדטרגנט הוא החומר הפעיל שמסיר לכלוך וממיס שומנים ובכך פוגע בשכבה השומנית של העור שממילא פגומה.  מצד שני תפקידו של השמן לגרום לתחושה נעימה של העור מייד לאחר הרחצה.

דרגת החומציות של העור שלנו היא PH 5.5 כלומר חומצי. ה-PH מתייחס לרמת החומציות או הבסיסיות של חומר. הוא נמדד במספרים שבין 0 ל-14. כאשר7PH  נחשב ניטרלי. כל מה שנמוך מ-7 הוא חומצי ומה שגבוה יותר הוא בסיסי. העור שלנו מכוסה במעטפת שומנית חומצית המגנה עליו מפני חיידים ולכן יש להשתמש בסבון חומצי. מומלץ להשתמש בסבון בדרגת PH  של 5 ומטה המחזקת את המעטפת השומנית החומצית, נטול חומרים משמרים, ללא חומרי צבע  וללא חומרי קצף. 

מומלץ לנסות את הסבון על שטח עור קטן ולעקוב אחר התגובה. האם העור נעים ורך לאחר השימוש או שהוא יבש מגורה ואדמומי? אם הסבון נוח לשימוש והעור לאחר השימוש נעים ורך הרי שמומלץ להשתמש בו. 

baby-1651161_1920

טיפים לאמבטיה עצמה

מים חמים הבאים במגע עם העור גורמים לעור להתחמם ופוגעים בשכבת השומן שלו. כדי להימנע מכך מומלץ על אמבטיה של מים פושרים ולא חמים. לאחר האמבטיה מספיגים את העור בעדינות כדי למנוע חיכוך ושיפשוף שלו.

מה למרוח אחרי האמבטיה קרם או משחה?

קרם הינו תכשיר על בסיס מים ואילו משחה הינה תכשיר על בסיס שמן. הדרך להחליט האם נכון להשתמש בקרם או במשחה היא על פי העקרון "יבש על יבש" "ורטוב על רטוב". "יבש על יבש" – מורחים משחה על בסיס שומן על עור יבש וסדוק, המשחה השומנית מחזירה לחות לעור היבש. "רטוב על רטוב"- מורחים קרם על בסיס מים לדלקת "רטובה" כלומר על עור פצוע ודלקתי. הקרם מסייע לנדוף הלחות ויבוש הדלקת.

כשהעור עדיין לח נמרח אותו בנדיבות בקרם או במשחה וכך נכלא את הלחות בתוכו. נמרח בתנועות עדינות עם כיוון צמיחת השיער, מבלי לעסות, עיסוי עשוי לעורר גירוי.

אין דבר כזה יותר מידי משחה או יותר מידי קרם!

להקלה בסימפטומים ולשיקום מצב העור חיוני למרוח אותו בנדיבות במשחה או בקרם. ההמלצה הרפואית היא מינימום 1/2 קילו לשבוע לילד. בתקופות מסוימות נדרשת כמות גדולה יותר, למשל בחורף כשיבש. המריחה חייבת להתבצע על כל אזורי הגוף, לא רק על אלו שאנו מזהים כפגועים. 

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם