על סבונים ואטופיק דרמטיטיס

סבון לאטופיק דרמטיטיס

ממה מורכב סבון?

סבון הוא תערובת של חומרים שכאשר באים במגע עם מים מייצרים פעולת ניקוי בכך שממיסים לכלוך ושומנים.

החומרים העיקריים הם שמנים ודטרגנטים- תערובת חומרים להמסת שומנים. הדטרגנט הוא החומר הפעיל שמוריד לכלוך וממיס שומן ואם לא עושה זאת, למעשה הוא לא השיג את המטרה שלו. תפקידו של השמן – להשפיע על התחושה של העור מיד לאחר הרחצה. עור בריא מפריש כל 25 דקות שומנים.

עור בריא יודע לטפל בעצמו. קיימים שני מנגנונים טבעיים  "מעטפת החומצית" ו "המחסום העורי" אשר תפקידם למנוע התפתחות חיידקים ובקטריות על גבי העור ולשמור מפני נידוף יתר של לחות מהעור.

איזה PH של סבון מתאים לאטופיק דרמטיטיס? 

עור הגוף שלנו בדרגת ph 5.5. כדי לשמור על העור יש להשתמש בסבון חומצי אחרת נפגע ב"מעטפת החומציות" 'אשר במקרה של אטופיק דרמטיטיס פועלת בחסר. רמת חומציות של סבון נמדדת בדרגת pH המתייחס לרמת החומציות או הבסיסיות של חומר. הרמה נמדדת במספרים שבין 0 ל-14, כשכל מה שנמוך מ-5 הוא חומצי, ומה שגבוה יותר הוא בסיסי.

אם נשתמש בסבון בסיסי (רוב הסבונים בשוק) נייבש את העור ונפגע ב"מעטפת החומצית", והעור יפתח ביתר קלות  גירוי וגרד.

רמת ה – PH של עורו של התינוק היא נייטרלית, וזו  הסיבה שהעור של תינוקות כל כך עדין ורגיש. במהלך ששת החודשים הראשוניים מתפתחת המעטפת השומנית החומצית המגנה עליו. אצל תינוקות המתמודדים עם  אטופיק דרמטיטיס  תהליך זה משובש והשכבה הנוצרת פועלת בחסר.

כדי לנקות את העור  ולא לפגוע במעטפת החומציות ,נדרש שימוש בסבון בדרגת PH4 ומטה. שאינה פוגעת ואפילו מחזקת את "מעטפת החומצית" הטבעית ולא מאפשרת תנאי מחייה  לבקטריות ומזהמים. שימוש במים בלבד מסיר רק כ 65% מהחיידקים והלכלוך שעל העור.

סבון רגיל או סבון טבעי למתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס

סבון טבעי מורכב מחומרי גלם מהטבע כלומר מן האדמה (מינראלי) או מן הצומח.  בסבון הטבעי נעשה שימוש מצומצם או שלא נעשה שימוש כלל, בצבעים ובחומרים סינטטיים.

סבון טבעי לרוב מכיל מינרלים, צמחים, שמנים וכד'. חומר השימור הכימי המוכר מוחלף בשמן והוא ממצק את התכשיר בעיקר כשהוא מעורבב בשמן. בהרבה מהסבונים הטבעיים יש לעיתים אחוז קטן של תוספים סינטטיים שהם זולים יותר.

חשוב לדעת, כל סבון מורכב מכ- 30 מרכיבים שונים. העור האטופי עלול לפתח תגובת גרד כתוצאה מכל אחד מהמרכיבים. לכן חשובה ההתאמה האישית.  גם מרכיבים  טבעיים, ובעיקר חומרי בישום טבעיים עלולים לגרום לרגישות וגירוי בעור.

סבון וריח ,לאטופיק דרמטיטיס

 חוש הריח הוא אחד החושים המשפיעים ביותר ברכישת תכשירי טיפוח והגיינה. ריחות שונים של פירות, צמחים, תבלינים, שוקולד ועוד הם רק חלק מהמגוון והשפע המוצעים לנו. כשבוחנים את הריח  צריך לתת  את הדעת לשתי סוגיות.

  • מחירן של תמציות טבעיות הוא גבוה מאוד, ולכן גם בסבונים טבעיים נעשה לעיתים שימוש בחומרי ריח סינטטיים. עבור המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס מומלץ שימוש בסבון ללא ריח.
  • לתמציות הריח הצמחי סיכוי גבוה יותר לגרום לגירוי או תגובה דלקתית בעור.

סבון וצבע, לאטופיק דרמטיטיס  

 רוב חומרי הצבע הם סינטטיים ומטרתם אסתטיקה ונראות כדי להגדיל מכירות. חלק אף עלולים לעורר גרד ותגובה אלרגית, בעיות במערכת נשימה ותופעות נלוות אחרות. סבונים לבנים, עשויים להכיל כימיקלים מלבינים שמזיקים. כדי לדעת איזה חומרי צבע הסבון מכיל מומלץ לקרוא את התווית ולוודא שהסבון מכיל רק צבעים טבעיים.

סבון ככלל אינו מזיק לבריאות ולעור בעיקר משום שהוא נשטף במים. החומרים המשמרים, המקציפים והדטרגנטים הם אלו שיכולים לייצר דלקת, רגישויות ותגובות אלרגיות.

סבון אינו חודר למחזרו הדם מכיוון שבשכבת העור החיצונית אין כלי דם. רק במקרה של פצע זה עשוי לקרות ואז נחוש צריבה ואי נוחות.

מהו סבון אורגני?

זהו סבון שכל תהליך היצור שלו נקי מחומרים רעילים, ללא כימיקלים, חומרי צבע, ריח או חומרים משמרים והוא משקף תפישת עולם אקולוגית. בארץ הנושא אינו מוגדר בחוק.

מהו סבון ללא סבון?

סבון בעל רמת חומציות מאוד גבוהה ולכן אינו מייבש את העור.

איזה סבון מומלץ סבון לאטופיק דרמטיטיס? סבון נוזלי או מוצק?  

ככלל נעדיף סבון מוצק, מהסיבה שיכיל פחות מרכיבים ובכך נצמצם את האפשרות הסטטיסטית לתגובה בעור. בפועל כיום רוב השימוש הוא בסבונים נוזליים. איכות הסבון נגזרת ממרכיביו  ולא האם נוזלי או מוצק.

איך בוחרים סבון לאטופיק דרמטיטיס

  • נעדיף סבון חומצי 3.5PH  על מנת לשמור ולטפח את מעטפת החומציות.
  • נעדיף סבון ללא תמציות ריח. תמציות הריח הם ברוב המקרים אלרגן עבור המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס.
  • נעדיף סבון ללא חומרי צבע.
  • תפקיד הסבון לנקות את העור ולא להספיג לחות . הספגת לחות זה תפקידו של קרם לחות. עדיף שכל תכשיר יותאם לתפקידו ולא "גם וגם".
  • חשוב לנסות כמות קטנה על העור ולהמתין כחצי שעה . במידה ואין תגובה עורית הסבון לא מגרה את העור.

סבון ,שמפו , מרכך שיער לאטופיק דרמטיטיס  

עבור המתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס ,אלרגיות ועור רגיש, חשוב מאוד לצמצם את מספר התכשירים הבאים במגע עם העור. כל תכשיר מכיל כ- 30 מרכיבים שונים ,כך שהסיכוי לפתח תגובה בעור גדול באופן משמעותי.

ההבדל בין סבון ושמפו הוא לצרכים שיווקיים בלבד. שימוש בתכשיר אחד יצמצם את הגירויים בעור.

תפקידו של מרכך השיער לעטוף את השערה בשכבה שומנית כך שיהיה קל יותר לסרק. שימוש בכמות קטנה מקרם הלחות שמשתמשים לעור יעשה את העבודה . המריחה של קרם לחות על השיער אחרי היציאה מהמקלחת.

המידע והתכנים באתר נועדו להרחיב את דעת הקורא ,אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

הנה בא האביב איך זה משפיע על העור שלנו

הנה בא אביב: איך זה משפיע על העור שלנו?

תקופת האביב מביאה עימה פריחה ומזג אוויר נעים, אבל גם לא מעט תופעות פחות רצויות כמו עליה בלחות, עקיצות ואלרגיות. המעבר לאביב קשה אפילו יותר למי שסובל מאטופיק דרמטיטיס. לכן אספנו בעבורכם מספר עצות זהב להתמודדות עם האביב בעזרתן תוכלו לעבור את התקופה הזו בשלום.

לקריאת הכתבה >