על סבונים ואטופיק דרמטיטיס

מהו סבון?

סבון הוא תערובת של חומרים שכאשר באים במגע עם מים מייצרים פעולת ניקוי בכך שממיסים לכלוך ושומנים.

החומרים העיקריים הם שמנים ודטרגנטים- תערובת חומרים להמסת שומנים. לדטרגנט חשיבות רבה משום שהוא החומר הפעיל שמוריד לכלוך וממיס שומן ואם לא עושה זאת, למעשה הוא לא השיג את המטרה שלו. תפקידו של השמן – להשפיע על התחושה של העור מייד לאחר הרחצה. מכיוון שעור בריא מפריש כל 25 דקות שומנים, לאורך זמן תחושת השמן שעל עור נובעת מההפרשות שלו עצמו ולא מהשמן שבסבון.

כאמור, עור הגוף של אדם בריא יודע לטפל בעצמו. הוא מפתח שכבת מעטפת חומצית השומרת על הלחות, משמשת כמגן טבעי מחיידקים ומזהמים ומסייעת בתהליך חידוש תאי העור.

 

איזה PH של סבון מתאים לאטופיק דרמטיטיס?

רמת חומציות של סבון נמדדת בדרגת pH המתייחס לרמת החומציות או הבסיסיות של חומר. הרמה נמדדת במספרים שבין 0 ל-14, כשכל מה שנמוך מ-5 הוא חומצי, ומה שגבוה יותר הוא בסיסי.

עור הגוף שלנו בדרגת ph 5.5. כדי לשמור על העור יש להשתמש בסבון חומצי. אם נשתמש בסבון בסיסי (לא חומצי) נייבש את העור ונפגע במעטפת החיצונית החומצית והעור יתייבש ויפתח גירוי וגרד.

רמת ה – PH של עורו של התינוק היא נייטרלית, וזו  הסיבה שהעור של תינוקות כל כך עדין ורגיש. במהלך ששת החודשים הראשוניים מתפתחת המעטפת השומנית החומצית המגנה עליו. אצל הסובלים מאטופיק תהליך זה משובש והשכבה הנוצרת פגומה וחסרה.

כדי לנקות את העור נדרש שימוש בסבון בדרגת PH4 ומטה, שאינה פוגעת ואפילו מחזקת את המעטפת החומצית הטבעית ומשמידה בקטריות ומזהמים. שימוש במים בלבד מסיר רק כ 65% מהחיידקים והלכלוך שעל העור.

חשוב לדעת כי סבונים יכולים לספק שמן / לחות לעור לפרק זמן קצר . מנגד, יש סבונים שעשויים לגרום ליובש ואפילו לגירוי או פריחה בעור.

סבון רגיל או סבון טבעי

בסבון הטבעי נעשה שימוש מצומצם או שלא נעשה שימוש כלל, בצבעים ובחומרים סינטטיים. הוא גם אינו מכיל דטרגנטים כימיים, תוצרי נפט, חומרי קצף או חומרים מן החי.

סבון טבעי לרוב מכיל מינרלים, צמחים, שמנים וכד'. חומר השימור הכימי המוכר מוחלף בשמן והוא ממצק את התכשיר בעיקר כשהוא מעורבב בשמן דקלים. בהרבה מהסבונים הטבעיים יש לעיתים אחוז קטן של תוספים סינטטיים שהם זולים יותר.

חשוב לדעת כי גם מוצרים טבעיים, ובעיקר חומרי בישום טבעיים עלולים לגרום לרגישות וגירוי בעור.

סבון וריח – חוש הריח הוא אחד החושים המשפיעים ביותר ברכישת תכשירי טיפוח והגיינה. ריחות שונים של פירות, צמחים, תבלינים, שוקולד ועוד הם רק חלק מהמגוון והשפע המוצעים לנו. כשבוחנית את הריח  צריך לתת  את הדעת לשתי סוגיות-

*** מחירן של תמציות טבעיות הוא גבוה מאוד המייקר באופן משמעותי את מחירם, ולכן גם בסבונים טבעיים נעשה לעיתים שימוש בחומרי ריח סינטטיים.

*** לחומר הריח הטבעי סיכוי גבוה לגרום לגירוי או תגובה דלקתית בעור.

סבון וצבע- רוב חומרי הצבע הם סינטטיים ומטרתם אסתטיקה ומכירות. חלק אף עלולים לעורר גרד ותגובה אלרגית, בעיות במערכת נשימה ותופעות נלוות אחרות. סבונים לבנים, עשויים להכיל כימיקלים מלבינים שמזיקים. כדי לדעת איזה חומרי צבע הסבון מכיל מומלץ לקרוא את התווית ולוודא שהסבון מכיל רק צבעים טבעיים.

סבון ככלל אינו מזיק לבריאות ולעור בעיקר משום שהוא נשטף במים. החומרים המשמרים והדטרגנטים הם אלו שיכולים לייצר דלקת, רגישויות ותגובות אלרגיות.

סבון אינו חודר למחזרו הדם מכיוון שבשכבת העור החיצונית אין כלי דם. רק במקרה של פצע זה עשוי לקרות ואז נחוש צריבה ואי נוחות.

ויטמין E בסבון- הופך את הסבון לשמנוני ומתאים לבעלי עור יבש. ויטמין E מוסיפים לסבון כמרכיב כימי נוגד חימצון  ולמעשה הוא משמש כחומר משמר העעשוי לעורר תגובה אלרגית.

מהו סבון אורגני?

זהו סבון שכל תהליך היצור שלו נקי מחומרים רעילים, ללא כימיקלים, חומרי צבע, ריח או חומרים משמרים והוא משקף תפישת עולם אקולוגית. בארץ הנושא אינו מוגדר בחוק. בחו"ל כל התכשירים נושאים תווי תקן מאושרים.

מהו סבון ללא סבון?

סבון בעל רמת חומציות מאוד גבוהה ולכן אינו מייבש את העור.

איזה סבון מומלץ סבון לאטופיק דרמטיטיס? סבון נוזלי או מוצק? 

לפי נוחיות המשתמש, או ההרגלים שךן. איכות הסבון נגזרת ממרכיביו  ולא ממצב הצבירה שלו.

לסיכום- כך בוחרים סבון לאטופיק דרמטיטיס

  1. על מנת לשמור על מעטפת העור השומנית החיצונית מומלץ סבון בעל רמת חומציות גבוהה , ph 5  ומטה.
  2. ללא חומרים משמרים.
  3. ללא חומרי צבע
  4. ללא חומרי קצף
  5. על בסיס נסיון אישי שיבחן האם קל לשימוש ולשטיפה? האם העור נעים ורך לאחר השימוש או שהוא יבש / מגורה / אדמומי / פצוע?
  6. נסו כמות קטנה על שטח עור קטן, ובנו את תגובת העור.

ולסיום, אנקדוטה

איך "המציאו" את הסבון? האגדה מספרת כי בקרבת ההר סאפו שבאיטליה, הרומאים העלו קורבנות, ואילו נשותיהם נשארו ליד הנהר, כיבסו ותלו,כיבסו ותלו…עד ששמו לב כי השומן והאפר גולשים מהמזבח על ההר לנהר ומנקים באופן מופלא את הטוגות שלבשו.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם