100% כותנה ואטופיק דרמטיטיס- כל מה שצריך לדעת !!

מהי כותנה?
כותנה היא הסיב הרך סביב זרע צמח הכותנה , אשר משמש מקור ליצור בדים ובגדים כבר מתקופות קדומות .הכותנה שימשה בעיקר ליצור בגדים קלים ואווריריים באזורים החמים. בעבר שימשה כחומר גלם עיקרי בתעשיית הטקסטיל בשל הזמינות ומחירו .

האם יש כימיקלים ביצור הבד והבגד?
גידול הכותנה בעידן המודרני דורש דישון רב ומגוון מדבירי מזיקים מלאכותיים. כדי להתאים את הביגוד לחיים המהירים והמודרניים, לצרכים תעשייתיים וכלכליים וכדי  להוזיל עלויות החלו להוסיף ליצור הטכסטיל חומרים וכימיקלים שונים. כך נוספים לבגד אותו אנו לובשים ,מעבר לחומר הגלם המכיל חומרי ריסוס והדברה ,רכיבים כימיים וסינטטיים רבים.לא ניתן למנות את כולם, אולם נזכיר את העיקריים : לטקס, פיגמנטים של צבע (כותנה היא לבנה. כל "כותנה" שאינה לבנה- משמע, הוסיפו לה חומרי צבע) כימיקלים שאריתיים מתהליך הגידול, מעכבי בעירה, חומרים השומרים על חוזק הסיב, חומרים לגמישות הבד (כותנה מלאה ללא תוספים מתקמטת  ודורשת גיהוץ), חומרים נגד עובש ועוד… מומלץ להיזכר בריחו של הבגד החדש שקניתם.

איזו השפעה יש לחומרים אלו על העור
במסגרת בדיקת מעבדה שנערכו בבדיקות טכסטיל ביוני 2013 ל-82 לפריטים מ-12 חברות מובילות שונות, נמצאו רמות כימיקלים גבוהות וחומרים רעילים בבגדי ילדים. כימיקלים ורעלנים מהבד  משתחררים ב "סביבה מימית " = מעל 50% לחות. כלומר משתחררים לגוף כתוצאה מה"סביבה" שבין הגוף לבגד (מגע ,חום, זיעה) וכמובן משתחררים במכונת הכביסה. מערכת העצבים ומערכת החיסון של תינוקות וילדים  הן מערכות צעירות בתהליך התפתחות  ומפגש עם חומרים זרים,רעילים ומעוררי אלרגיה בשילוב של רמת חיכוך גבוהה של הבד בעור, בשלב זה ,יוצרים פגיעה  ברמת החומציות של שכבת העור החיצונית וגורמים נזק רב.

אני קונה רק 100% כותנה, אני צריך לדאוג?
התוויות על הבגדים מטעות. גם אם קניתם בגד  עם תווית של 100% כותנה יש  סיכוי טוב שהיא מכילה גם סיבי פוליאסטר למשל. בארץ  אין הקפדה על סימון תכולת הבדים.
"אנחנו מגלים לעתים קרובות, כי על תוויות רבות הכיתוב כלל אינו נכון, והוא נמצא שם רק כדי לצאת ידי חובה"  מסבירה מרים הר-לב, שהיא מהנדסת ראשית לטקסטיל במכון התקנים במענה לשאלת מחקר. והמשמעות-  בתהליך יצור הטכסטיל  – החל מתהליך גידול ויצור הסיב ועד עיבוד ותפירת המוצר הסופי ואפילו בהליך השינוע שלו לחנויות מעורבים אלפי חומרים סינטטיים,כימיקלים ועוד .

כיום לא קיים היום בשוק המסחרי ביגוד או כל מוצר טקסטיל אחר שהנו 100% כותנה !! לקריאה לחץ כאן

ובכל זאת, איך נדע?
רק מוצר עם תו תקן, יכול לתת בטחון מלא כי התווית מהימנה.
בעקבות המודעות ההולכת וגוברת בעולם קיים היום תו תקן   oeko-tex.
זהו תו תקן בינלאומי לטקסטיל על סוגיו השונים, המאשר כי כל שלב החל מיצור חומרי הגלם ועד למוצר הסופי הוא בפיקוח מלא ומאשר כי אין מעורבות של מזיקים, מקורות פוטנציאלים של חומרים בעיתיים מכל סוג שהוא לעור.תו תקן נוסף הוא gots , זהו תו תקן לכותנה אורגנית המאשר כי כל תהליך גידול,עיבוד ויצור הכותנה נעשה בפיקוח מלא ואינו מערב כימיקלים או רעלניים, ואף שומר על זכויות מלאות של כל העובדים בתהליך.

כולם ממליצים על 100% כותנה,  למה לא?

ההמלצה הרפואית הנפוצה  לבגד וטכסטיל  של 100% כותנה , היא המלצה המעודכנת משנות
ה 70. אז לא יוצרו בדים אחרים  וזה היה הבד הזמין שהורגלנו להכיר ולהשתמש .היום אנחנו יודעים כי אין בנמצא מוצרים כאלו, אלא נושאי תווי תקן בלבד. מה שעוד אנחנו יודעים  כי בד הכותנה הוא בד סופג וכאשר הוא בא במגע עם עור אטופי, הוא סופג לתוכו את הלחות מהעור, את התכשיר שמרחנו על העור , ואז נוצר בין העור לבד "אפקט חממה":אין פינוי חום וזיעה ואלו, בשילוב עם בד הכותנה הספוג מגבירים את הגירוי ואת החיכוך בעור.

אז מה נלביש לילד?
חשוב להלביש בגדים נטולי חומרים מגרים או אלרגנים פוטנציאליים, נטולי תפרים או תוויות, שיאפשרו לעור תנאים מיטביים לשמור על מאזן חום/לחות ויהיו רכים ונעימים למגע.  בארה"ב, בניו זילנד בגרמניה, ובאנגליה (שבה הוא מוכר ורשום בסל התרופות) הביגוד המוגדר לאטופיק דרמטיטיס ולבעיות עור רגיש, הוא  ביגוד  רפואי מסיב ויסקוזה – שהוא סיב טבעי לחלוטין המיוצר מתאית של עץ ומשמש  שכבת בסיס מגנה ושומרת. באנגליה הוא מוכר בסל התרופותהעור האטופי  סובל מפגם ביצור שכבת השומן החיצונית  מה שגורם לו להיות חדיר ורגיש עד מאוד למעוררי גירוי חיצוניים. חלק ממקורות הגירוי הזמינים ביותר והקרובים למגע עם העור הם כאמור אלו המצויים בביגוד המכיל כימיקלים ,רעלנים וחומרים מזיקים שונים מכל תהליכי הגידול ,העיבוד והיצור. שימוש בבגד תחבושת רפואי,המיוצר מסיב ויסקוזה טבעית נטול אלרגנים משמש כשכבת בסיס מגנה ללא תגובות של גירוי, הזעה וחיכוך.

אז מה ההמלצות?
שמוש בבגד תחבושת של  
skinnies בשילוב התוויה הרפואית המקובלת בעולם.
הלבשת בגד תחבושת רפואי כשכבת בסיס מגנה על העור, מאפשרת לטפל בעור ולהגן עליו מפני הגורמים המגרים בסביבה.  שימוש בבגד תחבושת נטול אלרגנים , מפנה חום וזיעה שאינו מייצר חיכוך בעור כשכבת בסיס.הבגד  משמש כמחסום עורי וממלא את תפקידי העור האטופי – שמירה על לחות העור, הגנה מפני נידוף נוזלים,  ספיגה מלאה של התכשירים שמרחנו על העור וחוצץ המנטרל מעוררי גירוי מהסביבה.

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם. מלאו את הפרטים בטופס הירוק כאן משמאל למעלה ונחזור אליכם בהקדם לשיחת ייעוץ חינם!

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם