דלקת עור ממגע /"קונטקט דרמטיטיס"

 

דלקת עור ממגע היא אחת ממחלות העור השכיחות ביותר, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בכ 45%  מהחולים המגיעים לרופא העור.

הרפואה מחלקת את מחלות/ דלקות העור השונות במגוון שמות. בד"כ שמות המחלות ומנגנון הפעולה אינם בהירים לנו ומה שחשוב למתמודדים הוא ההבנה שבחלק גדול מאוד מהמקרים המקור הוא חיצוני. כלומר העור בא במגע עם חומר אשר מייצר גרד, גירוי ודלקת בעור.
חלק מהחולים סובלים  מדלקת עור אטופית שהרקע שלה גנטי,חלק אחר סובלים  מדלקת עור ממגע שמתפרצת  ממגע עם חומרים המצויים סביבנו בחיי היום יום או בהקשר תעסוקתי.
דלקת עור באה לידי ביטוי באודם, קשקשת ולפעמים שלפוחיות או עור עבה וגס המלווים לרוב  בגרד עז ומציק.
דלקת עור , מכל סיבה שהיא גורמת סבל רב לחולים, מגבילה את תפקודו בחיי היום יום בבית, במשפחה, בעבודה או בהקשר חברתי. במקרים של תינוקות וילדים עלולה לעכב את הפוטנציאל ההתפתחותי כתוצאה משינה לא איכותית/מחסור בשינה .דלקת עור כרונית משפיע על קשרים חברתיים ואף לפגוע בחיי הזוגיות/משפחה. אצל תינוקות וילדים היא משבשת את שגרת ואיכות החיים של כל המשפחה. האזורים השכיחים ביותר בעור, בהם תתפרץ הדלקת היא באזורי הם הקפלים (ידיים רגלים , מפסעה), מכיוון שאזורים אלו לחים יותר, והגורמים המגרים/אלרגנים חודרים לעור באמצעות הלחות הנספגת בו.  דלקת עור ממגע נוצרת  ממגע של העור עם חומרים גורמים גירוי שוים ומגוונים.  החומרים השכיחים ביותר מצויים בביגוד,מוצרי טואלטיקה (סבון, שמפו, מרכך שיער, שמני שיער, צבע לשיער ועוד) ,בחומרי הניקוי השונים, אבקות / נוזלי הכביסה וגם בנעליים. גורמי גירוי נוספים הם  שאריות החומרים שונים המצויים בסביבה מרחפים בחלל הבית, נצמדים לביגוד ובאים גם הם במגע עם העור.  דלקת עור ממגע יכולה להיות על רקע אלרגי – כלומר התפתחות של תגובה אלרגית לאלרגן (כל חומר אשר מעורר תגובת גירוי )מסויים. ישנם אנשים אשר  מפתחים דלקת עור ממגע על רקע אלרגי,  לאלרגן המצוי בסביבת עבודתם. היא נקראת  "דלקת עור ממגע אלרגית תעסוקתית". ישנם מקרים בהם הדרך היחידה למנוע חשיפה של החולה עם האלרגן, היא להחליף מקום עבודה.
כאשר חולה מפתח תגובה אלרגית, יש צורך לאתר את האלרגן אליו פיתח תגובה זו, כי ללא הימנעות ממגע עם אלרגן זה, הוא ימשיך לסבול מדלקת העורניתן לנסות ולזהות את החומר/אלרגן המגרה את העור גורם לדלקת. ברור זה נעשה במרפאות מיוחדות לדלקת עור ממגע. לצורך זה משתמשים בתבחיני מטלית:   טסטים בהם מודבקות על גבו של החולה מדבקות (ל – 48 שעות)המנסות  לחקות את מגע האלרגן עם עורו של החולה. קיימות סדרות רבות של תבחיני מטלית. חלקן הן סדרות מחיי היום יום, כמו: קוסמטיקה, נעלים, טקסטיל, בשמים ועוד, וחלקן סדרות הקשורות לתעסוקות ספיצפיות, כמו: שמנים ודלקים, אופים, ספרים ועוד. 

אנחנו באטופיק קומ פיתחנו  תהליך ברור אישי של הגורמים המגרים המאפשר לכל אחד לעשות תהליך פרקטי ברור ופשוט. 
במידה ומצליחים לאתר אלרגן הרלבנטי לבעייתו של החולה והחולה נמנע ממגע איתו, יש סיכוי שבעיית העור של החולה תחלוף ואיכות חייו תשתפר באופן משמעותי.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.  כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות

לקריאת הכתבה >

השאר/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם